Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τ.Ε.Ε. - Μαζικοί, αιφνιδιαστικοί έφοδοι σε γραφεία μηχανικών για χρήση παράνομου λογισμικού


Didonis

Recommended Posts

42 minutes ago, Didonis said:

Δεν έχει σημασία τι είναι το στικάκι και ποιο είναι το ειδικό πρόγραμμα που τρέχει για να δει τα log...

Σημασία έχει ότι από την στιγμή κάποιος ΑΝΓΩΣΤΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ χωρίς να είναι ως κρατικός φορέας ή κάτι άλλο επίσημο βάζει στικάκι στο PC σου, δεν έχεις καμία βεβαιότητα τι άλλο μπορεί να καταγράψει.... ή ακόμα και να εγκαταστήσει. Ακόμα και να καταγράψει όλα τα παςς που έχεις για τα πάντα....

Τα βασικά είναι ποιοι είναι η "ομάδα κρούσης" και τι είναι.... όλα τα άλλα έπονται...

επικουρικά και περιοχές που κρούει η καμπάνα διότι αν κατάλαβα καλά γυροφέρνουν όλη την Ελλάδα.... 

BSA λέγεται η εταιρεία. 

5 minutes ago, sdim said:

@GeorgeVasil

Ποια εγγύηση έχω ότι το πρόγραμμα που τρέχουν είναι κάποιο ασφαλές και δεν θα μου κάνει κάποια ζημιά στον υπολογιστή, δεν θα πάρει αρχεία ή προσωπικά δεδομένα (δικά μου ή πελατών), δεν θα εγκαταστήσει κάποιο λογισμικό παρακολούθησης (backdoor trojan), δεν θα υποκλέψει κωδικούς και δεν θα έχει κολλήματα ο υπολογιστής από τυχόν ασυμβατότητες;

Θα μου φαινόταν λογικό να μου να καθίσω στον υπολογιστή, να καθίσουν αυτοί δίπλα και να μου ζητήσουν να κάνω κλικ όπου νομίζουν (σε καταλόγους, στο Start menu, κλπ) και να μου ζητήσουν παραστατικά αγοράς για οποιοδήποτε λογισμικό δουν στον υπολογιστή μου.

Ούτε τον αδερφό μου δεν αφήνω να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή της δουλειάς, καταλαβαίνετε πως θα αισθανθώ αν κάποιος άγνωστος μπαστακωθεί στον υπολογιστή μου. Θα κρατήσω τα στοιχεία του (φωτογραφία, ταυτότητα, την δικαστική εντολή, κλπ) και αν προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα στον υπολογιστή ή διαρροή δεδομένων θα κινηθώ εναντίον του.

Μαζι σου ειμαι, τα ποστ μου εχουν ενημερωτικό χαρακτηρα.

Το "να κατσω να σου δειξω" δεν ειναι τοσο απλο παντως οσο το εχεις στο μυαλο σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@GeorgeVasil

Μην παρεξηγηθώ, συζήτηση κάνουμε. Δεν έχω πρόβλημα με εσένα ή με κάποιον άλλον συνάδελφο.

 

Είναι επιεικώς ανόητη η στρατηγική που ακολουθούν για παράνομο λογισμικό με το σκεπτικό "κάνω ντου και ψάχνω για λαβράκι". Στην πλειοψηφία των ελέγχων για παράνομο λογισμικό απλά ζημιώνουν τους συνεπείς συναδέλφους.

Κάποιος που έχει χρήματα για να συντηρήσει γραφείο και να πληρώσει προσωπικό συνήθως έχει χρήματα και για το λογισμικό. Όταν του σταματάνε την δουλειά για έλεγχο έχουν σκεφτεί το κόστος;

Χαμένες εργατοώρες, πιθανόν χαμένα ραντεβού με πελάτες, αυτοψίες που θα καθυστερήσουν και θα αναβληθούν ραντεβού με συνεργεία, μπετονιέρες, τυχόν χαμένοι πελάτες αν είχαν ραντεβού εκείνη την ημέρα και δεν μπορέσουν να το κάνουν, κλπ...

Πειρατικά έχουν κατά κόρον κάποιοι που έχουν έδρα ένα δωμάτιο στο σπίτι τους ή σε μια γκαρσονιέρα που δεν πατάνε ποτέ. Δεν λέω ότι όλοι όσοι έχουν έδρα στο σπίτι έχουν πειρατικό λογισμικό αλλά αν δεν έχουν την οικονομική άνεση να συντηρήσουν ένα γραφείο είναι πιο πιθανό να έχουν παράνομο λογισμικό.

Επίσης πειρατικά έχουν πολλοί από όσους χρωστάνε σε τράπεζες, στον ΕΦΚΑ και στο κράτος. Προφανώς και το τελευταίο που τους ενδιαφέρει είναι να αποκτήσουν γνήσιο λογισμικό.

 

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeorgeVasil said:

BSA λέγεται η εταιρεία. 

Σε αυτήν εδώ, την ιδιωτική πρωτοβουλία αναφέρεστε; 

Γιατί με βάση όσα διατυπώνονται στον σύνδεσμο, από τη Microsoft δημιουργήθηκε. Οπότε, εφόσον έχει δημιουργηθεί από τη Microsoft (και συμμετέχουν και άλλες εταιρείες), είναι απορίας άξιον γιατί και η ίδια δεν κάνει ό,τι και η Autodesk (αναφέρομαι σε αυτό που σας είχα πει και σε προηγούμενη ανάρτηση, ότι δηλαδή κάνει τα στραβά ματιά).

51 minutes ago, sdim said:

Δεν λέω ότι όλοι όσοι έχουν έδρα στο σπίτι έχουν πειρατικό λογισμικό αλλά αν δεν έχουν την οικονομική άνεση να συντηρήσουν ένα γραφείο είναι πιο πιθανό να έχουν παράνομο λογισμικό.

Έτερον εκάτερον. Εγώ φερ' ειπείν έχω επιλέξει να εξοικονομώ από τα πάγια έξοδα (με έδρα στο σπίτι μου) και να επενδύω σε αγορά/συντήρηση λογισμικού (πολλές φορές και σε υπερβολικό βαθμό, αγοράζοντας λογισμικό δηλαδή, το οποίο δεν έχω αποσβέσει ακόμα).  Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και αρκετοί άλλοι συνάδελφοι του κύκλου μου.

ΥΓ Χωρίς καμία διάθεση επίδειξης, ενδεικτικά αναφέρω ότι πρέπει να βρίσκομαι κοντά στις 12Κ (ποσό αγοράς λογισμικών, όχι συντήρησης).

 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

1. Αν σας έρθει κάποιο τέτοιο φυντάνι τότε καλέστε το δικηγόρο σας και ζητήστε γραπτώς οποιαδήποτε εντολή υπάρχει εις βάρος σας. Καλό είναι να καταγράφετε και με βίντεο, ρωτήστε σχετικά το δικηγόρο σας.

2. Ζητήστε να δείτε ταυτότητες είτε πολιτικές είτε αστυνομικές αν υπάρχει συνοδεία και καταγράψτε τα ονόματα και τις θέσεις. Οπωσδήποτε αντίγραφα από οτιδήποτε τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν έλεγχο.

3. Στον υπολογιστή σας μην αφήσετε να βάλουν οτιδήποτε, ότι θέλουν το δείχνετε εσείς όση ώρα και αν πάρει. Αν επιμένουν καλέστε αστυνομία αν υπάρχει αστυνομία ζητήστε να καταγραφεί η άρνησή σας και μιλήστε άμεσα με δικηγόρο. Όντως ο κίνδυνος να περάσει κάποιος ιός ή trojan ή ότι άλλο είναι μεγάλος.

4. Όσοι δεχθήκατε έλεγχο και είσαστε καθαροί, βρεθείτε μεταξύ σας και κάντε μαζί όποιες νομικές κινήσεις θέλετε, καλό είναι όχι ο καθένας μόνος του. Υπάρχει νομικός λόγος, ρωτήστε.

5. Καλά θα 'ταν να περάσουν κι από μένα, να βγάζαμε μεροκάματο...

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, JohnnyHoliday said:

Σε αυτήν εδώ, την ιδιωτική πρωτοβουλία αναφέρεστε; 

Γιατί με βάση όσα διατυπώνονται στον σύνδεσμο, από τη Microsoft δημιουργήθηκε. Οπότε, εφόσον έχει δημιουργηθεί από τη Microsoft (και συμμετέχουν και άλλες εταιρείες), είναι απορίας άξιον γιατί και η ίδια δεν κάνει ό,τι και η Autodesk (αναφέρομαι σε αυτό που σας είχα πει και σε προηγούμενη ανάρτηση, ότι δηλαδή κάνει τα στραβά ματιά).

Έτερον εκάτερον. Εγώ φερ' ειπείν έχω επιλέξει να εξοικονομώ από τα πάγια έξοδα (με έδρα στο σπίτι μου) και να επενδύω σε αγορά/συντήρηση λογισμικού (πολλές φορές και σε υπερβολικό βαθμό, αγοράζοντας λογισμικό δηλαδή, το οποίο δεν έχω αποσβέσει ακόμα).  Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και αρκετοί άλλοι συνάδελφοι του κύκλου μου.

ΥΓ Χωρίς καμία διάθεση επίδειξης, ενδεικτικά αναφέρω ότι πρέπει να βρίσκομαι κοντά στις 12Κ (ποσό αγοράς λογισμικών, όχι συντήρησης).

 

https://www.bsa.org/

https://computersgr.wordpress.com/2019/10/08/h-bsa-βγήκε-παγανιά-με-σδοε-και-υποαδηε-πρ/

18 hours ago, alej said:

1. Αν σας έρθει κάποιο τέτοιο φυντάνι τότε καλέστε το δικηγόρο σας και ζητήστε γραπτώς οποιαδήποτε εντολή υπάρχει εις βάρος σας. Καλό είναι να καταγράφετε και με βίντεο, ρωτήστε σχετικά το δικηγόρο σας.

2. Ζητήστε να δείτε ταυτότητες είτε πολιτικές είτε αστυνομικές αν υπάρχει συνοδεία και καταγράψτε τα ονόματα και τις θέσεις. Οπωσδήποτε αντίγραφα από οτιδήποτε τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν έλεγχο.

3. Στον υπολογιστή σας μην αφήσετε να βάλουν οτιδήποτε, ότι θέλουν το δείχνετε εσείς όση ώρα και αν πάρει. Αν επιμένουν καλέστε αστυνομία αν υπάρχει αστυνομία ζητήστε να καταγραφεί η άρνησή σας και μιλήστε άμεσα με δικηγόρο. Όντως ο κίνδυνος να περάσει κάποιος ιός ή trojan ή ότι άλλο είναι μεγάλος.

4. Όσοι δεχθήκατε έλεγχο και είσαστε καθαροί, βρεθείτε μεταξύ σας και κάντε μαζί όποιες νομικές κινήσεις θέλετε, καλό είναι όχι ο καθένας μόνος του. Υπάρχει νομικός λόγος, ρωτήστε.

5. Καλά θα 'ταν να περάσουν κι από μένα, να βγάζαμε μεροκάματο...

Ωραιος, ευχαριστουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeorgeVasil said:
21 hours ago, JohnnyHoliday said:

 

https://www.bsa.org/

(Αυτή είναι, ναι. Η ίδια με αυτή που αναφέρεται και στο άρθρο που επισύναψα παραπάνω)

Techopedia Explains BSA: The Software Alliance

The Business Software Alliance was founded by Microsoft in 1998 and includes many major hardware and software makers, including Microsoft itself. Microsoft includes clauses in its EULAs that require customers to submit to audits of its licenses. Since 2012, it has been known as BSA | The Software Alliance.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

@TEE Ήδη από το 2019 "...πάνω από το 80% των ελεύθερων επαγγελματιών μηχανικών έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές. Το σύστημα δεν είναι βιώσιμο."

https://web.tee.gr/deltia-tupoy/deltio-typoy-tee-19-03-2019/

 

Μετά από μερικά χρόνια lock-down, νέους φόρους και τον πληθωρισμό λόγω Ουκρανίας θα περίμενα να έχει αυξηθεί το ποσοστό. 50.000€ είναι αισιόδοξο νούμερο.

Κανονικά θα έπρεπε όσοι δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους να έχουν μια περίοδο χάριτος και μετά θα έπρεπε να κλειδώνει το σύστημα του ΤΕΕ, θα μπορούσαν μετά να εργαστούν σε τεχνικά γραφεία που ζητάνε κερδοφόρες αμοιβές. Υποψιάζομαι ότι αυτό δεν το επιβάλλουν επειδή θα ανέβαιναν οι αμοιβές μας, αυτή την στιγμή η τιμή πιάτσας σε κάποιες περιοχές είναι κάτω από το κόστος κάποιου που πληρώνει τις υποχρεώσεις του και έχει γνήσιο λογισμικό.

Αν βγουν εκτός αγοράς όσοι έχουν χαμηλές αμοιβές, οι χαμένοι θα είναι οι ιδιοκτήτες ακινήτων. Τα μέλη της ΠΟΜΙΔΑ αυτή την στιγμή κάνουν πάρτι επειδή έχουν υπηρεσίες μηχανικού με τόσο χαμηλές αμοιβές.

Όταν γίνει όμως ο επόμενος μεγάλος σεισμός που θα προκαλέσει σοβαρές ζημιές στα ακίνητα και ως δια μαγείας οι ασφαλιστικές για να μην πληρώσουν θα πατήσουν στην έλλειψη μελέτης στατικής επάρκειας/δομικής τρωτότητας στις τακτοποιήσεις ίσως καταλάβουν οι ιδιοκτήτες το λάθος τους, ότι πληρώνουν παίρνουν.

 

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2024 at 1:19 ΜΜ, Didonis said:

Δεν έχει σημασία τι είναι το στικάκι και ποιο είναι το ειδικό πρόγραμμα που τρέχει για να δει τα log...

Σημασία έχει ότι από την στιγμή κάποιος ΑΝΓΩΣΤΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ χωρίς να είναι ως κρατικός φορέας ή κάτι άλλο επίσημο βάζει στικάκι στο PC σου, δεν έχεις καμία βεβαιότητα τι άλλο μπορεί να καταγράψει.... ή ακόμα και να εγκαταστήσει. Ακόμα και να καταγράψει όλα τα παςς που έχεις για τα πάντα....

Τα βασικά είναι ποιοι είναι η "ομάδα κρούσης" και τι είναι.... όλα τα άλλα έπονται...

επικουρικά και περιοχές που κρούει η καμπάνα διότι αν κατάλαβα καλά γυροφέρνουν όλη την Ελλάδα.... 

Το πρόβλημα είναι ότι βάσει των κανονισμών περί προστασίας προσωπικών δεδομένων οφείλεις να διατηρείς πολλαπλά επίπεδα ασφάλειας στο σύστημά σου ώστε η πρόσβαση σε εκείνα (δεδομένα) να γίνεται διαβαθμισμένα.

Δηλαδή, αν ισχυριστείς ότι διαθέτεις "χύμα" προσωπικά δεδομένα με εύκολη προσπέλαση από τρίτο που για κάποιο λόγο παίρνει τον έλεγχο του υπολογιστή (υπάλληλος κατά την εργασία του ή άσχετος την ώρα που πετάχτηκες μέχρι το wc κλπ), χωρίς εγγύηση εξουσιοδοτημένης πρόσβασης και διαβάθμιση ασφάλειας ανά κατηγορία φακέλων/χρηστών, πιθανότατα θα σου έρθει και άλλη έρευνα στο γραφείο, με ένα απλό τηλεφώνημα.

Τέλος, μην βάζεις όρκο ότι αυτός που σε ελέγχει είναι ιδιώτης. Αυτό που ακούγεται είναι για κλιμάκιο από ΣΔΟΕ, δικαστικό επιμελητή και εκπρόσωπο του ιδιώτη ταυτόχρονα. Έχουν συστήσει έναν οργανισμό ελέγχου της πειρατείας λογισμικού.

 

Με την ευκαιρία της συζήτησης, πόσοι έχετε συντάξει σχέδιο ασφάλειας και προστασίας των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων ως Υπεύθυνοι Επεξεργασίας τους σύμφωνα με το νόμο;

Edited by TEE
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

Η πρώτη ασφάλεια έναντι μη εξουσιοδοτημένης πρόσβασης είναι ο κωδικός που βάζεις στον υπολογιστή για να ανοίξει. Η δεύτερη ένας pass protect φάκελος.
Παράλληλα ο υπολογιστής αυτός αν μπει σε κατάσταση ύπνου, μετά ζητάει βιομετρική ταυτοποίηση. Επίσης, τα αυτόματα back up που λαμβάνει τα κλειδώνει σε σκληρό δίσκο κωδικοποιημένα και στο cloud επίσης με βιομετρικά κλειδιά.

Τρίτο στάδιο είναι πχ σε ένα excel που έχει μαζεμένα προσωπικά δεδομένα κι είναι κι αυτό κλειδωμένο. 
Ταυτόχρονα όλες οι εφαρμογές είναι νόμιμα αγορασμένες και με ρύθμιση αυτόματης αναβάθμισης ενώ υπάρχουν  και λογισμικά προστασίας από κακόβουλο λογισμικό.

Με λίγα λόγια ακόμα κι αν μπει κλέφτης ότι πάρει του είναι άχρηστο, ακόμα κι αν πάρει φωτιά / σεισμός / πλημμύρα τα αρχεία θα επανέλθουν με ασφάλεια. 

Για πες μου λοιπόν, έχω σχέδιο ασφάλειας και προστασίας δεδομένων; 
Εντάξει δεν είναι και κάτι δύσκολο πλέον μα τα κάνεις όλα αυτά.


Μου λες εσύ τώρα ότι θα έρθει κάποιος και θα τολμήσει να βάλει κάτι στον υπολογιστή μου. Ούτε για αστείο.

Κανένας δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να εισάγεις στον υπολογιστή σου κάποιο εξοπλισμό.

Το πιο ακραίο να πάρουν τον υπολογιστή και να τον πάνε στα εργαστήρια της αστυνομίας σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

Έτσι, χύμα και βάζω ένα USB ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες. Πέρα από τα προσωπικά δεδομένα πελατών στον υπολογιστή μου έχω και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα δικά μου τα οποία φυσικά δεν παίζει να εκτεθούν με τίποτα.

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.