Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατέβασμα αρχείων Η.Τ.Κ με ηλεκτρονικό κλειδί


Recommended Posts

(ανοίχτηκε νέο θέμα. Pavlos 33)

καλησπέρα, γράφω σε αυτό το νήμα και αν χρειάζεται μεταφορά κάπου αλλού ας με ενημερώσουν οι συντονιστές. 

Ελέγχω ΗΤΑ άλλου συναδέλφου και προσπαθώ να κατεβάσω τα αρχεία που έχουν επισυναφτεί βάζοντας το ηλεκτρονικό κλειδί του μέσω της σχετικής ιστοσελίδας (Έλεγχος Εγκυρότητας Εγγράφων Ταυτότητας Κτιρίων). Έχω την ΗΤΑ μέσω email όπου αναφέρονται όλα τα ηλεκτρονικά κλειδιά των αρχείων.

Όμως δεν μου εμφανίζει κάτι μετά αφου βάλω και το captcha. 

Έκανα μια δοκιμή σε δική μου (πρόσφατη) και μου το εμφάνισε κανονικά. Μήπως φταίει οτι η ΗΤΑ ειναι απο το 2022; Μήπως κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει

Ευχαριστώ πολύ

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, killertomato said:

...

Έκανα μια δοκιμή σε δική μου (πρόσφατη) και μου το εμφάνισε κανονικά....

στα δικά σου είσαι συμμετέχον Μηχανικός για αυτό στα εμφανίζει κανονικά.... 

Link to comment
Share on other sites

η ιστοσελίδα αναζήτησης δεν ζητάει στοιχεία μηχανικού , μπορεί ο καθένας να κάνει αναζήτηση και να κατεβάσει αν γνωρίζει το κλειδί

δεν μπαίνω με δικούς μου κωδικούς δηλαδή. Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι το κλειδί του άλλου μηχανικού είναι 16ψηφιο ενώ το δικό μου είναι 32ψήφιο

 

edit . δοκίμασα σε παλια δικιά μου με 16ψηφο κλειδί και δεν εμφανίζει κάτι, επομένως δέχεται μόνο 32ψηφια κλειδιά. 

Edited by killertomato
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ούτε σε μένα κατεβάζει αρχεία Η.Τ. με κλειδί που έχω, γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Το όλο πιστοποιητικό κατέβηκε, τα επιμέρους αρχεία όχι

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Η πρόσβαση στα ηλεκτρονικά αρχεια της Η.Τ πως γίνεται? για κάποιον αλλο μηχανικό..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2024 at 4:33 ΜΜ, Tim22 said:

Έχουμε αρχική σύσταση που αφορά όλες τις ιδιοκτησίες μιας πολυκατοικίας. Στη συνέχεια γίνεται μια ή περισσότερες τροποποιήσεις της σύστασης, οι οποίες όμως τροποποιήσεις δεν αλλάζουν κάτι ως προς την ιδιοκτησία για την οποία συντάσσουμε ΗΤΚ και τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας μας παραμένουν ίδια με αυτά που δόθηκαν αρχικά. Οι τροποποιήσεις έχουν πίνακα χιλιοστών, ο οποίος στη δική μας ιδιοκτησία είναι όπως ο αρχικός. Για την πληρότητα της διαδικασίας. στον αριθμό συμβολαίου βάζουμε μόνο την αρχική σύσταση που μας αφορά ή βάζουμε την τελευταία σύσταση, ασχέτως αν αλλάζει ή όχι χιλιοστά στην ιδιοκτησία μας, υπό την λογική ότι μια τροποποίηση σύστασης είναι η τελευταία (πιο πρόσφατη) πράξη που έγινε για την οικοδομή;

Το πεδίο ζητάει τον αριθμό σύστασης από την οποία προκύπτουν τα χιλιοστά που αναφέρουμε στο αμέσως επόμενο κουτάκι ... Στην τεχνική περιγραφή βέβαια μπορούμε να τα αναλύσουμε όσο θέλουμε και όσο κρίνουμε ότι είναι απαραίτητο.

4 λεπτά πριν, maranti said:

Η πρόσβαση στα ηλεκτρονικά αρχεια της Η.Τ πως γίνεται? για κάποιον αλλο μηχανικό..

Με υπεύθυνη δήλωση ανάθεσης από τον ιδιοκτήτη μπορούμε να κάνουμε τροποποιητική καταχώρηση ιδιοκτησίας, ώστε να έχουμε πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

@maranti αντίστοιχα και με το σύστημα αυθαιρέτων του Ν.4495/17 τα αρχεία μπορεί να τα δει μόνο ο μηχανικός που σύνταξε την ταυτότητα της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας. Επομένως επικοινωνείς μαζί του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@maranti αν έχετε τo απόσπασμα της ΗΤΚ (οχι το πιστοποιητικό) κάθε αρχείο που έχει ανέβει έχει ένα ηλεκτρ. κλειδί δίπλα (32ψήφιο). Μέσω ιστοσελίδας του ΤΕΕ μπορείτε να κατεβάσετε τα αρχεία χωρίς να χρειαστεί να γίνει τροποποιητική. Δυστυχώς αν είναι πιο παλαιά η ΗΤΚ έβαζαν 16ψήφιο ο οποίος δεν ισχύει πλέον (το ΤΕΕ δεν προνόησε φυσικά για κάποια προσαρμογή) οπότε τότε μόνο με τροποποιητική θα έχετε πρόσβαση στα αρχεία. 

Edited by killertomato
συμπληρωση κειμένου
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, killertomato said:

. Μέσω ιστοσελίδας του ΤΕΕ μπορείτε να κατεβάσετε τα αρχεία χωρίς να χρειαστεί να γίνει τροποποιητική. 

Γίνε λίγο πιο αναλυτικός -Πως -Ποια σελίδα -Που μπαίνουν τα 32/ψήφια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.