Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Ορθόν -και βαρύ βαρύ! +1.

Αλλά δεν νομίζω ότι θα έρθουν ποτέ όλες αυτές οι διευκρινίσεις....

Προχωράμε με συναίσθηση ευθύνης και επίγνωσης ότι υπογράφουμε και την κρίση μας-γι αυτό ίσως βαραίνει και πιο πολύ η κρίση των συναδέλφων παρά το αν θα έρθει ή αν έρθει όποια εγκύκλιος, που πάλι θα αντιβαίνει κάπου το νόμο, και πάλι θα λέμε νόμος ή εγκύκλιος κλπκλπκλπ.... :smile:

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Στην  περίπτωση τώρα του panosz εάν δεν αποδειχθεί ο χρόνος πριν το 1975 τότε:

Το διαμέρισμα που εισέρχεται στον φωταγωγό με ΥΔ ( συναινέσεις).

Και διαμερισμάτωση την οποία θα χρησιμοποιήσει και το δευτερο διαμέρισμα.

Όπως σωστά το έχει αναλύσει η sissy_arch   στο #281

 

Πολύ σωστά τα λέτε, αλλά ο συνάδελφος δεν έχει διαμέρισμα, έχει αποθήκες υπογείου (ανεξάρτητες ΟΙ) που μπαίνουν στο χώρο δεξαμενής. Άρα μήπως δεν είναι υπέρβαση τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Alex99

 

Έχεις δίκιο.

Απάντησα για το 1ο ερώτημα του panosz.

Η λογική όμως είναι η ίδια και για το 2ο ερώτημα, εάν ο χρόνος δημιουργίας είναι >1975.

Και ο χωρος δεξαμενής και ο χώρος λεβητοστασίου αποτελούν Κ/Χ.

Όπου καταλαμβάνεται Κ/Χ θα πάει με ΥΔ (συναινέσεις) και μία διαμερισμάτωση, που θα την χρησιμοποιήσουν και οι δύο ΟΙ.

Τώρα για τα w.c. επειδή είναι χωριστές ΟΙ από τα καταστήματα , εγώ θα έβαζα επίσης ΥΔ με μειωτικό 0,5.

 

Το περίεργο για εμένα είναι , πως μπορεί να υπάρχουν ΟΙ που δεν έχουν πρόσβαση απο ΚΧ.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

2η ερώτηση από άλλη υπόθεση. Η ΣΟΙ γράφει: "Η οριζόντια ιδιοκτησία Υ1 του υπογείου αποτελείται από την αποθήκη 1, την αποθήκη 2 και την αποθήκη 3", οι οποίες φαίνονται κανονικά στη θέση τους και στην ο.α. Στην πραγματικότητα οι τρεις αυτές αποθήκες έχουν συνενωθεί σε μία, οι οποίες εξακολουθούν όμως να αποτελούν μία οριζόντια ιδιοκτησία. Προφανώς τροποποίηση ΣΟΙ για αυτό τον λόγο δεν χρειάζεται να υπάρξει. Έχουμε όμως ή δεν έχουμε διαμερισμάτωση?

 

Έχεις αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης. Εν γένει δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Ο νόμος δεν το αναφέρει ρητά, όμως επιβάλει ενημέρωση άδειας κατά την Η.Τ. Δες προηγούμενες απαντήσεις σε συνάδελφο για το πως θεωρούμε ότι μπορείς να το χειριστείς. 

Φυσικά και διαμερισμάτωση να βάλεις δεν θα σου πει κανείς τίποτα. Πρακτικά θες να εισάγεις στο σύστημα την υφιστάμενη κατάσταση για να γίνει η Π.Σ.Ο.Ι όπως ορθά αναφέρει ο Δημήτρης.

Από τη στιγμή που τακτοποιείται η καθαίρεση των κοινών τοίχων, δυο πράγματα θα πρέπει να συμβούν,

α) Επαναφορά στην πρότερη κατάσταση με κτίσιμο τοίχων ώστε υπάρχουσα κατάσταση, ΠΣΟΙ και σχέδιο άδειας να ταυτίζονται

β) Τροποποίηση σύστασης ώστε οι άλλοτε 3 οριζόντιες να γίνουν μια οριζόντια μια ώς είναι σήμερα.

 

Το α δεν νομίζω να θέλει ο ιδιοκτήτης να το κάνει. Το β γιατί χρειάζεται? Αφού μία οριζόντια ιδιοκτησία έχουμε από την αρχή. Η αποθήκη 1, η αποθήκη 2 και η αποθήκη 3 δεν ήταν ποτέ ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία η καθε μία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Έχεις συνένωση, άρα πήγαινε με μια λοιπή...Λέω εγώ τώρα..

Και κάποιος συνάδελφος πριν το είχε ρωτήσει. Νομίζω είπαμε αυτό.Αλλά θα κοιτάξω και γω.

Link to comment
Share on other sites

pipakos

το εχεις ξαναβαλει το ερωτημα...

και η απαντηση ηταν η εξης

 

Δημοσίευση 19 Φεβρουάριος 2018 - 16:42

"2. Μπορεις να κανεις  τακτοποιηση της καθαιρεσης των δυο μεσοτοιχιων...

Καλυπτεσαι. Δεν χρειαζεται να κανεις τπτπ αλλο, διοτι εχει γινει ηδη συσταση "οι τρεις σε μια"

Και με διαμερισματωση να το πας, παλι καταληγεις σε σωστο τιτλο."

 

 επομενως συμφωνω με την σισσυ... απολυτως...

 

εδιτ

 

παρομοια ηταν και η απαντηση του παυλου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, το δικό μου ερώτημα αντέγραψα, απλά αναφέρθηκα στην άποψη του Παύλου περί τροποποίησης σύστασης οριζοντίου ή μπορεί να μην κατάλαβα εγώ καλά την απάντησή του.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

ειδα την απαντηση του παυλου που λεει

 

Φυσικά και διαμερισμάτωση να βάλεις δεν θα σου πει κανείς τίποτα. Πρακτικά θες να εισάγεις στο σύστημα την υφιστάμενη κατάσταση για να γίνει η Π.Σ.Ο.Ι όπως ορθά αναφέρει ο Δημήτρης.

 

ως προς τα επομενα, αναφερθηκε γενικα τι γινεται οταν υπαρχει καθαιρεση μεσοτοιχιων  και η συσταση ειναι διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα στη δική μου ειδική περίπτωση και με όποιον τρόπο κι αν δηλώσω τις αυθαιρεσίες θα απαιτηθεί τροποίηση ΣΟΙ ή όχι?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

οχι,

διοτι ηδη εχεις συσταση με τα  τρια μαζι σαν ενα

 

απλα τακτοποιεις με καθαιρεση [ή διαμερισματωση] την πολεοδομικη ..... ατασθαλια... :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.