Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Ναι αν είναι αποθήκες 6 και 4 και άλλαζαν σε 1 και 1 αποθήκες , είναι διαμερισμάτωση και προφανώς δεν υπάρχει σ' αυτήν τη περίπτωση αλλαγή χρήσης.

Στην περίπτωσή μας όμως , ήδη τιμωρούμε με αλλαγή χρήσης  απο ΒΧ---> ΒΧ , γιατί αλλαγή χρήσης σίγουρα υπάρχει.

Οπότε αν  τιμωρήσουμε και με διαμερισμάτωση πάμε στο φαινόμενο , "Για τον ίδιο λόγο δύο τιμωρίες".

 

 

edit στο #342 Δεν διαφωνώ σε αυτό. Η διαφωνία μας είναι ότι έγω βάζω σαν παράβαση την αλλαγή χρήσης μόνο ,

                       ενώ εσύ χρεώνεις + 1 Διαμερισμάτωση. 

 

 ως προς το εδιτ

 

εστω οτι αυριο εγω αγοραζω το ενα διαμερισμα και τις 4 αποθηκες που εχει σαν παρακολουθηματα και περιγραφονται στο συμβολαιο.

 

τι βεβαιωση θα δωσεις

οταν θα εχεις μια κατοψη αδειας  με 4 αποθηκες, που αναφερονται στο συμβολαιο...

και σημερα ειναι "μία" ?

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα έχει τακτοποιήσει την αλλαγή χρήσης απο ΒΧ---> ΒΧ για κάθε μία ΟΙ ,θα υπάρχει σωστή κάτοψη που θα δείχνει την 1η ΟΙ του υπογείου με την αποθηκή της και την 2η ΟΙ του υπογείου με την δικιά της 2η αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

για καθε μια   ξεχωριστη ΘΣΑ εκανε αυτα που εκανε  ως προς την αλλαγη χρησης....

 

η αλλαγη απο 4 σε μια ειναι  μια  αλλη παραβαση

 

γνωμη μου...

 τις καλημερες μου

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Την έχω καταλάβει την γνώμη σου.

Αυτό είχα γραψει και στο edit #342.

Ότι εσύ χρεώνεις 3 παραβάσεις συνολικά. Δηλ. αλλαγή χρήσης/ΟΙ  και 1διαμερισμάτωση που θα χρησιμοποιηθεί απο κοινού και για τις δύο ΟΙ.

Ενώ εγώ βάζω μόνο τις δύο αλλαγές χρήσης.

Δεν ξέρω, μπορεί να έχεις δίκιο..

Η δικιά σου γνώμη είναι σίγουρα προς την ασφάλεια.

Αλλά δεν βλέπω και η δικιά μου σε ποιό σημείο "πάσχει"

Γενικά είμαι απο τους ανθρώπους που δέχομαι την γνώμη των άλλων , κυρίως για να μάθω.

Μπαίνω στον κόπο να τα γράψω και να τα συνοψίσω με μοναδικό σκοπό να υπάρχει το τελικό συμπέρασμα της διαφωνίας (επειδή γράφτηκαν πολλά posts)  , ώστε να επιλυθεί ίσως σε κάποια μελλοντική στιγμή και μην πάει χαμένος ο κόπος μας.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε περίπτωση διαμερίσματος οικοδομής του 1962 μου παρουσιάστηκαν οι εξής 2 παραβάσεις :
1. Επεκτάθηκε το δεξί όριο του διαμερίσματος κατά 20εκ προς τη δίπλα ιδιοκτησία
2. Μετατοπίστηκε αυτούσιος ένας φωταγωγός διαστάσεων 70Χ80 κατά 20εκ προς τα πάνω με αποτέλεσμα να κερδίσει το εμβαδόν αυτό το μπάνιο μου.

Αν και οικοδομή του 1962, από τον υπολογισμό των εμβαδών κατά τον αναλυτικό προϋπολογισμό του έργου (έχω το σχετικό έγγραφο) φαίνεται ότι ο φωταγωγός δε συμπεριελήφθη στη δόμηση.
Οπότε και η κατάληψη αυτή "τιμωρείται" ως υπέρβαση δόμησης και όχι ως διαμερισμάτωση.
Σωστά?

 

Αντίστοιχα, η επέκταση στο δίπλα διαμέρισμα είτε ως Κατηγορία 3 (με το 5%) είτε ως διαμερισμάτωση Κατηγορίας 1 καλύπτεται

 

Απόψεις?

 

post-47080-0-12256800-1520007982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε καλύπτει η κατηγορία 3 με αλλαγή διαστάσεων έως 5% και εμβαδού έως 5% και για τις δύο περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι.

ΟΑ του 1990

Στην κάτοψη δείχνει 2 διαμερίσματα στον όροφο.

Στην πραγματικότητα έχω 2 διαμερίσματα όπως λέει η ΟΑ.

Έχω συμβόλαιο πώλησης με το οποίο μεταβιβάζεται η ΟΙ του Α' ορόφου με εμβαδόν όσο το σύνολο του ορόφου πλην των Κ/Χ.

Τι έχω??

 

 

υγ Δεν έχω δει ΣΟΙ, ελπίζω την Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξεις την χρονικη σειρα των γεγονοτων....βρισκεις και την απαντηση

 Συνάδελφοι.

α] ΟΑ του 1990

β] Στην κάτοψη δείχνει 2 διαμερίσματα στον όροφο. [εμβαδου ...και εμβαδου....]

γ] Έχω συμβόλαιο πώλησης  [πότε?]

με το οποίο μεταβιβάζεται η ΟΙ του Α' ορόφου με εμβαδόν όσο το σύνολο του ορόφου πλην των Κ/Χ

[προφανως δεν γινεται η μεταβιβαση στα καθαρα αλλα στα μικτα, στα οποια υποχρεωτικα συμμετειχαν τα  πρωην δυο,

που μετα εγιναν στο συμβολαιο σαν ενα

[γκρεμιζοντας τη μεσοτοιχια]

 

και μετααααα....

εχτισαν τις μεσοτοιχιες και τα χωρισαν [δξ αν οπως στην αρχη ή αλλοιως...]

 

[φυσικα τπτ απο αυτα δεν εκαναν...απλα ενω ειχαν στην αδεια δυο  τα πουλησαν σαν ενα,

αλλά τα διατηρουν σαν δυο,

αλλά εχουν μια ΔΕΗ [????]

και  δξ  πώς δηλωνεται στο Ε9 αυτο το μπέρδεμ..

.

[δες μηπως  υπαρχει  καποια τροποποιηση της αδειας...κανονικα θα πρεπει να το γραφει στο συμβολαιο...]

 

δ] Στην πραγματικότητα έχω 2 διαμερίσματα όπως λέει η ΟΑ.

 

Τι έχω??

 

μια ιωσουλα εχεις ..σε τρεις μερες θα εισαι περδικι :smile: :smile: :smile:

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον 'Α όροφο οικοδομής έχω δύο διαμερίσματα που έχουν διαμορφωθεί διαφορετικά ως προς την εγκεκριμένη κάτοψη της οικοδομικής άδεια, είναι λίγο μεγαλύτερα τα κοινόχρηστα επί της ουσίας. Στο ένα διαμέρισμα έχω τρεις ιδιοκτήτες με 33,33% ποσοστό ιδιοκτησίας έκαστος και στο άλλο διαμέρισμα έχω ιδιοκτήτη με 100% ιδιοκτησία. Στο σύστημα μέσα εφόσον θα γίνει μία κοινή δήλωση τακτοποίησης πως θα καταχωρήσω τα ποσοστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.