Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Θα βάλεις έναν ιδιοκτήτη με 100%. Οι άλλοι θα συναινέσουν γραπτώς. Θα πληρώσουν την αναλογία τους και στην τεχνική έκθεση θα γράψεις τα στοιχεία των υπολοίπων και ότι η διαμερισμάτωση αφορά και αυτούς. 

Με τη σειρά τους, σε μελλοντικό χρόνο θα κάνουν χρήση της δήλωσης διαφορετικής διαμερισμάτωσης όταν θελήσουν να μεταβιβάσουν.

 

Εναλλακτικά αν τη δήλωση την κάνει το συνιδιόκτητο διαμέρισμα θα βάλεις και τους 3 συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους.

Link to comment
Share on other sites

O.A.  ΜαΪου του 1970 για ισόγειο κατάστημα με όροφο. Σε συνέχεια του κτηρίου αυτού εκδίδεται νέα άδεια τον  Οκτώβριο του 1970 επίσης ισόγειο κατάστημα με όροφο.

 

Τα κλιμακοστάσια των δύο αδειών παρουσιάζονται κολλητά στα σχέδια αλλά δεν κατασκευάστηκαν χωριστά. Υπάρχει ενιαίο κλιμακοστάσιο χωρίς διαχωριστικό τοίχο που εξυπηρετεί και τις δύο οικοδομες.

Το 1976 ιδιοκτήτης των -δύο σε μία- οικοδομών μεταβιβάζει από μία οικοδομή σε κάθε ιό και με κάποιο τρόπο (δεν προκύπτει απ το συμβόλαιο της σύστασης το πώς-λέει μόνο ότι αποκτήθηκαν 100 τ.μ. οικοπέδου με δωρεά, για τον ιδιοκτήτη που με ενδιαφέρει) το ενιαίο οικόπεδο στο οποίο χτίστηκαν οι δύο οικοδομές σπάει στα δύο.

 

Ο πρώτος ιός κατέχει μέχρι και σήμερα την μία εκ των δυο οικοδομών. Ο δεύτερος, πριν το 1983 σηκώνει επιπλέον όροφο, και εν ενεργεία του 4014 κάνει σύσταση οριζοντίων. Κρατάει τον Α΄όροφο για τον ίδιο, και δίνει στο γιο του τον Β' όροφο.

 

Συνάδελφος(που συνταξιοδοτήθηκε-ευλόγησον!!) δίνει βεβαίωση νομιμότητας για τον Α' όροφο (ο οποίος κατόπιν αυτοψίας μου  "πάσχει" από διαμερισμάτωση-- έχουν δοθεί τετραγωνικά της οικοδομής μας στη διπλανή οικοδομή και έχει κατασκευαστεί και ένας φωταγωγός!)

 

Για τον Β΄όροφο έγινε τακτοποίηση των τετραγωνικών του διαμερίσματος αλλά όχι του κλιμακοστασίου και επιπλέον ένα τμήμα του διαμερίσματος που τακτοποιήθηκε βρίσκεται πάνω από το κοινό κλιμακοστάσιο...

 

Καλούμαι να διορθώσω την κατάσταση. Πώς θα αντιμετωπίσω "τον χαμό" ιδιαίτερα στον Β' όροφο;; 

 

Διαμερισμάτωση σε αυθαίρετο? 

Edited by arm_mari_st
Link to comment
Share on other sites

να ξαναδεις τις συστασεις

 

μια αδεια το 70 και αλλη μια μετα απο 3 μηνες στο ιδιο οικοπεδο...

και με   ξεχωριστα" κλιμακοστασια...

δεν ειναι κατι που  μπορει να γινει.

Υποθετω οτι εγινε καποια συσταση καθετης και εχεις δυο  ξεχωριστες  οικοδομες με  δυο κλιμακοστασια εν επαφη  κοινη μεσοτοιχια ή οπως αλλοιως και να τις εχτισαν

"υποθετω"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

στον παλαιό τίτλο του 1976 που αποκτήθηκε η μισή οικοδομή από τον πελάτη μου, οι δύο γονείς του γράφουν στον ίδιο και στον αδερφό του από μία οικοδομή. τα οικόπεδα είναι ανεξάρτητα. Ωστόσο ο συμβολαιογραφος περιγραφει την κοινή είσοδο που βρήκα και εγω ως ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία κόβοντας 10τ.μ. από καθε οικόπεδο!

 

Η συμβολαιογραφος που έκανε τη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών με ενημέρωσε μόλις, ότι θεωρείται άκυρη κατάτμηση η οριζόντια εκείνη, λογικότατο! Και γι αυτό το λόγο εμφάνισε το ένα οικόπεδο μόνο, δεδομένου ότι είναι δύο ανεξάρτητα. 

 

Αρα το ερωτημα που προκείπτει είναι: τακτοποιείται με κάποιο τρόπο η έλλειψη διαχωριστικού τοίχου; τα συμβόλαια υπερκαλύπτουν την άδεια? 

Edited by arm_mari_st
Link to comment
Share on other sites

να μιλησεις με  τον συμβ/φο

 

δεν εχεις κανενα  "νομικο κενο"

 

απλα

ειναι μερικα  περιπλοκα "νομικα",  για τα οποια χρειαζεται μια  ...σχετικη  βοηθεια απο καποιον ειδικο

 

δες τα

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχουν δύο διαμερίσματα 2ου και 3ου ορόφου (διαφορετικές ιδιοκτησίες), τα οποία έχουν συνενωθεί με εσωτερική σκάλα. Η παράβαση αυτή θα ενταχθεί στη μία ή και στις δύο ιδιοκτησίες ξεχωριστά? Θα γίνουν δηλαδη μία ή δύο υπαγωγές?

Ο ιδιοκτήτης του ενος διαμερίσματος έχει και το 50% του άλλου. 

Link to comment
Share on other sites

στον παλαιό τίτλο του 1976 που αποκτήθηκε η μισή οικοδομή από τον πελάτη μου, οι δύο γονείς του γράφουν στον ίδιο και στον αδερφό του από μία οικοδομή. τα οικόπεδα είναι ανεξάρτητα. Ωστόσο ο συμβολαιογραφος περιγραφει την κοινή είσοδο που βρήκα και εγω ως ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία κόβοντας 10τ.μ. από καθε οικόπεδο!

 

Η συμβολαιογραφος που έκανε τη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών με ενημέρωσε μόλις, ότι θεωρείται άκυρη κατάτμηση η οριζόντια εκείνη, λογικότατο! Και γι αυτό το λόγο εμφάνισε το ένα οικόπεδο μόνο, δεδομένου ότι είναι δύο ανεξάρτητα. 

 

Αρα το ερωτημα που προκείπτει είναι: τακτοποιείται με κάποιο τρόπο η έλλειψη διαχωριστικού τοίχου; τα συμβόλαια υπερκαλύπτουν την άδεια? 

 

Επρεπε να ειχες αφησει το αρχικο κειμενο, μια και ειχα απαντησει ηδη σε αυτο και να επανελθεις με διευκρινισεις...

διοτι ετσι μπερδευονται και οσοι μας διαβαζουν....

τεσπα

και παλι  απο  οσα γραφεις  δεν προκυπτουν  συγκεκριμενα στοιχεια τι εγινε... πότε.... απο ποιον...

και τι θες να τακτοποιησεις [αν απαιτειται να τακτοποιησεις]

 

...και μαλλον δεν ηταν αυτη η φρασεολογια που χρησιμοποιησε ο συμβολαιογραφος

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα,
Υπάρχουν δύο διαμερίσματα 2ου και 3ου ορόφου (διαφορετικές ιδιοκτησίες), τα οποία έχουν συνενωθεί με εσωτερική σκάλα. Η παράβαση αυτή θα ενταχθεί στη μία ή και στις δύο ιδιοκτησίες ξεχωριστά? Θα γίνουν δηλαδη μία ή δύο υπαγωγές?
Ο ιδιοκτήτης του ενος διαμερίσματος έχει και το 50% του άλλου. 

 

Δηλαδή άνοιξε μια τρύπα στην οροφή του κάτω και έβαλε μια σκάλα,συνενώνοντας δύο ιδιοκτησίες?

Και πως αφού είναι ένα το διαμέρισμα ο ένας έχει το 100% του κάτω και το 50% του πάνω?

Συμβολαιογραφικά νομίζω είναι το μπέρδεμα τι θα γίνει. Να μας πει ο Δημήτρης...

Ας μη πιάσω το θέμα της ΜΣΕ...εμένα αυτό θα με άγχωνε περισσότερο.....

Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξεις την χρονικη σειρα των γεγονοτων....βρισκεις και την απαντηση

 Συνάδελφοι.

α] ΟΑ του 1990

β] Στην κάτοψη δείχνει 2 διαμερίσματα στον όροφο. [εμβαδου 130,00 και εμβαδου 20,00]

γ] Έχω συμβόλαιο πώλησης Γονικής παροχής... λάθος μου [πότε?1995]

με το οποίο μεταβιβάζεται η ΟΙ του Α' ορόφου με εμβαδόν όσο το σύνολο του ορόφου πλην των Κ/Χ

[προφανως δεν γινεται η μεταβιβαση στα καθαρα αλλα στα μικτα, στα οποια υποχρεωτικα συμμετειχαν τα  πρωην δυο,

που μετα εγιναν στο συμβολαιο σαν ενα [γκρεμιζοντας τη μεσοτοιχια] 

Στο συμβόλαιο λέει τα παραπάνω ως καθαρά και επειδή πλέον είδα και την ΣΟΙ, στο σχέδιο της ΣΟΙ υπάρχει μία πόρτα μεταξύ των δύο ΟΙ η οποία ποτέ δεν υπήρχε στην πραγματικότητα......και έχω μία κάτοψη (της ΣΟΙ)  με δύο κουζίνες!!!

 

και μετααααα....

εχτισαν τις μεσοτοιχιες και τα χωρισαν [δξ αν οπως στην αρχη ή αλλοιως...]

 

[φυσικα τπτ απο αυτα δεν εκαναν...απλα ενω ειχαν στην αδεια δυο  τα πουλησαν σαν ενα,

αλλά τα διατηρουν σαν δυο,

αλλά εχουν μια ΔΕΗ [????]

και  δξ  πώς δηλωνεται στο Ε9 αυτο το μπέρδεμ..

Δεν πρόκειται περί πώλησης. Το συμβόλαιο που αναφέρομαι είναι γονική παροχής. Δύο ΔΕΗ έχουν όπως από την αρχή....Στο Ε9 δηλώνουν δύο με τα εμβαδά τους...

[δες μηπως  υπαρχει  καποια τροποποιηση της αδειας...κανονικα θα πρεπει να το γραφει στο συμβολαιο...]

Δεν υπάρχει καμμία τροποποίηση

 

δ] Στην πραγματικότητα έχω 2 διαμερίσματα όπως λέει η ΟΑ.

 

Τι έχω??

 

μια ιωσουλα εχεις ..σε τρεις μερες θα εισαι περδικι :smile: :-) :smile:

 

 Πέρασαν οι τρεις μέρες αλλά ακόμα δεν βλέπω τι έχω... Να βάλω εκεί μια διαμερισμάτωση να πάει και το παλιάμπελο???

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Faethon εσύ είσαι οκ ως προς την οικοδομική άδεια????Γιατί με τόσες παραπομπές-σχόλια χάθηκα...

Άσε την κάτοψη της ΣΟΙ. Ως προς την άδεια έχεις τα 130 και 20 κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.