Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Η διαφορετική διαμερισμάτωση από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής αδείας μπορεί να τακτοποιηθεί ύστερα από αίτηση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη σύμφωνα με την παρ. 8 του άρθρου 100.

Το ερώτημα είναι αν απαιτείται να υπογράψουν συναίνεση οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες του ορόφου στον οποίο έχει πραγματοπποιηθεί η διαφορετική διαμερισμάτωση εκ κατασκευής του κτιρίου ή αν ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης μπορεί να την κάνει από μόνος του χωρίς συναίνεση.....
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορεί να την κάνει και μόνος του.

Απλά είναι κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο όλες τις ΟΙ του ορόφου.

Εννοείται ότι δεν εμπλέκονται στην ανταλλαγή τμ κοινόχρηστων χώρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ μου απάντησαν και απο το ΤΕΕ το εξής:

" διαφορετική διαμερισμάτωση μπορεί να ρυθμιστεί από έναν ιδιοκτήτη με ένα παράβολο για το σύνολο του ορόφου εφόσον υπάρχει συναίνεση και από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες (παρ.8, αρθ.100, ν.4495). Μπορούν να καταχωριστούν τα στοιχεία του ενός ιδιοκτήτη και να υποβάλετε και τις δηλώσεις συναίνεσης στα αρχεία της δήλωσης. Αν δεν υπάρχει συναίνεση μπορεί να γίνει ρύθμιση και κάτοψη μόνο για το ένα διαμέρισμα."

Αρά κάνω μόνο το ένα διαμέρισμα χωρίς συναίνεση.....

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, karanus said:

 

Εννοείται ότι δεν εμπλέκονται στην ανταλλαγή τμ κοινόχρηστων χώρων.

Eννοείς πως στην ανταλλαγή τετραγωνικών με τον κοινόχρηστο βάζω υπέρβαση δόμησης???

Και αν "κλεβει" τετραγωνικά ο κοινόχρηστος από το Διαμέρισμα, πάλι υπέρβαση δόμησης βάζεις ή αναλυτικό???

Στις περισσότερες των περιπτώσεων συμβαίνουν και τα δύο  ταυτόχρονα... 

δηλαδή σε κάποιο τμήμα ο κοινόχρηστος να έχει καταπατήσει το διαμέρισμα και σε άλλο τμήμα το διαμέρισμα τον κοινόχρηστο.

Πως προτείνεται να ρυθμίζεται αυτό το γεγονός???????????

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλέπω εγώ:

1.Εάν μόνο ο Κ/Χ  παίρνει απο την ΟΙ τότε 1ΛΠ , ώστε να έχω μια σωστή κάτοψη για κάθε χρήση.

2.Εαν η ΟΙ παίρνει τμ απο τον Κ/Χ τότε ΥΔ , διότι αυξάνουν τα όρια της ΟΙ , ανεξάρτητα του εαν είχαν μετρήσει στην δόμηση τα τμ του Κ/Χ.

3.Εαν συμβαίνουν και τα δύο, τότε εφαρμόζοντας το 2 έχω και την σωστή κάτοψη , άρα διασφαλίζω και το 1.

 

Edited by karanus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- το 98/4 αναφερεται σε συγκυριο  σε ΟΙ ή σε καθετη ή και σε κτισμα χωρις συσταση.

Δεν αφορα αυθαιρεσιες  κοινοχρηστων, που τακτοποιουνται απο την διαχειριστικη επιτροπη -όταν θα τακτοποιηθουν τα κοινοχρηστα-

και,  προφανως δεν μπορει να γινει μερικη ρυθμιση και να αφορα "κοινοχρηστα"  μόνον ενος οροφου...

Αρα δεν επρεπε να γινει χρηση του  απο την  dazisimo

- Το 98/8 εδ. 2  εχει μια περιεργη διατύπωση, αφου αναφερεται σε  κοινοχρηστα που εχουν εγκατασταθει σε "παραρτημα οριζοντιας ή καθετης ιδιοκτησιας" [?????]

Και, επίσης, παραμενει αδιευκρίνηστο  το θεμα της "μονομερους τροποποιησης της συστασης"

υγ

παντως, το πρακτικα σωστο ειναι να τιθενται ερωτησεις επι "πραγματικων" θεματων, ωστε, μετα απο διευκρινιστικες ερωτησεις, να υπαρχει μια τελικη απαντηση.

Με "υποθεσεις"   "αν" ετσι  "αν" αλλοιως...δεν μπορουν να δοθουν "πλήρεις" απαντησεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφε @dimitris GM.

Πραγματικό είναι το ερώτημα μου αλλά είπα να το απλοποιήσω για να μην μπερδευόμαστε.

Το θέμα είναι αν μπορεί να προχωρήσει η αγοραπωλησία ενός Διαμερίσματος με διαφορετική διαμερισμάτωση

χωρίς συναίνεση του διπλανού διαμερίσματος για την ρύθμιση. Έχω δεκάδες τέτοιες υποθέσεις που είτε είναι τσακωμένοι

οι γείτονες είτε λείπουν στο εξωτερικό.

 Όπως μου απάντησαν από το ΤΕΕ η γνώμη τους είναι ότι μπορεί

απλά κάνω κάτοψη και τακτοποίηση μόνο του Διαμερίσματος και όχι όλου του ορόφου.

Το θέμα καταπάτησης των κοινοχρήστων είναι κάτι που δεν με προβλημάτιζε ούτως ή άλλως γιατί

στην συγκεκριμένη υπόθεση ήταν από την κατασκευή του κτιρίου.

΄Όσο αφορά το άρθρο 98 /4 έχεις δίκιο. Ήταν λάθος μου που το έμπλεξα στην σκεψη μου.

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τακτοποιησεις...αλλά,

Θα πρεπει να εχεις συσταση και συμβολαιο, συμφωνα με την διαφορετικη κατασταση...

Οπότε, με διαμερισματωση  τακτοποιεις την διαφορα μεταξυ κατοψης αδειας  και συμβολαιου... ειτε απο κοινου με τον διπλανο ειτε απο μονος σου  και μεταβιβαζεις.

Αν δεν εχεις συμβολαιο  που να φαινεται η αλλαγη, θα πρεπει μετα να κανεις τροποποιηση της συστασης.

Φυσικα το ίδιο προβλημα εχει και ο διπλανος...αλλα μπορει να τα στηλωσε...και να μην θελει σημερα...

Αβυσος η ...ψυχη του γειτονα...:mrgreen:

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας dazissimo, παρότι εσύ μπορείς να προχωρήσεις μονομερώς τη ρύθμιση εφόσον αποδεικνύεις ότι έχεις εκ κατασκευής υπέρβαση εις βάρος του κοινόχρηστου, θα την χρειαστεί ο ιδιοκτήτης για να μεταβιβάσει προκειμένου να τροποποιήσει την υπάρχουσα σύσταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2018 at 9:31 ΠΜ, karanus said:

Πως το βλέπω εγώ:

1.Εάν μόνο ο Κ/Χ  παίρνει απο την ΟΙ τότε 1ΛΠ , ώστε να έχω μια σωστή κάτοψη για κάθε χρήση.

2.Εαν η ΟΙ παίρνει τμ απο τον Κ/Χ τότε ΥΔ , διότι αυξάνουν τα όρια της ΟΙ , ανεξάρτητα του εαν είχαν μετρήσει στην δόμηση τα τμ του Κ/Χ.

3.Εαν συμβαίνουν και τα δύο, τότε εφαρμόζοντας το 2 έχω και την σωστή κάτοψη , άρα διασφαλίζω και το 1.

 

Έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων για το παραπάνω θέμα και ο καθένας προχωράει με την λογική του.

Απλά να πώ για το 2) που γράφεις, ότι είμαστε μηχανικοί κι ελέγχουμε πολεοδομικές παραβάσεις και τακτοποιούμε υπερβάσεις και διαφορές με βάσει τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας. Δεν τακτοποιούμε συμβόλαια και Ο.Ι., αυτό είναι δουλειά των συμβολαιογράφων-νομικών.

Οπότε διαφωνώ κάθετα με το 2), για τον απλούστατο λόγο ότι πρέπει σε οτιδήποτε κάνουμε σε σχέση με τον εκάστοτε νόμο αυθαιρέτων να ακολουθούμε μια πάγια γραμμή. Οπότε και σου θέτω το ερώτημα, αν είχες κάτοψη ΟΙ ακριβώς όπως είναι στην πραγματικότητα, αλλά σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια η κατοικία-διαμέρισμα ήταν μικρότερο κατά 10τ.μ. θα έδινες βεβαίωση?  Αφού δεν υπάρχει υπέρβαση σύμφωνα με την κάτοψη της Ο.Ι. Προφανώς και όχι. Όποτε υπέρβαση δόμησης μόνο όταν υπάρχει υπέρβαση ΣΔ. Ελέγχουμε τις κατόψεις των ΟΙ μόνο για θέματα συνιδιοκτησίας και συναινέσεων.

Κι ακόμα ένα πιο απλό παράδειγμα. Το διαμέρισμα της αυτοψίας συμφωνεί απόλυτα με τις κατόψεις της οικοδομικής άδειας. Αλλά συμβολαιογραφικά το διαμέρισμα φαίνεται χωρισμένο σε 2. Δυο Ο.Ι. δηλαδή. Δεν δίνεις βεβαίωση? Θα πεις ότι πρέπει να κάνω τακτοποίηση στα σχέδια της σύστασης? Όχι φυσικά. Είναι δουλειά της/του συμβολαιογράφου να τακτοποιήσει το θέμα με τις εγκεκριμένες κατόψεις που θα του προσκομίσεις (τροποποίηση σύστασης κλπ.) Εσύ δεν κάνεις καμιά υπαγωγή.

Με βάσει τα παραπάνω παραδείγματα λοιπόν, θεωρώ ότι το 2) πάει με διαμερισμάτωση κι όχι με υπέρβαση δόμησης. Αλλιώς είμαστε ανακόλουθοι με τον εαυτό μας πολύ απλά.

 

Οπότε να πω ότι διαφωνώ ότι με την διαφορετική διαμερισμάτωση τακτοποιείς διαφορά κατόψεων αδείας και συμβολαίων. Τακτοποιείς διαφορά υφιστάμενης κατάστασης και εγκεκριμένων κατόψεων.  Δεν γράφει πουθενά στον νόμο για Ο.Ι., κατόψεις συμβολαίων κλπ.

"Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν
που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδο-
μικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχα-
νολογικών εγκαταστάσεων υπάγεται στις διατάξεις του
παρόντος και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφι-
στάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό πρόστιμο
καταβάλλεται εφάπαξ το παράβολο των διακοσίων πενή-
ντα (250) ευρώ ανά όροφο, ύστερα από αίτηση οποιου-
δήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος."

 

Edited by vk2626
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.