Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντισεισμικός Σχεδιασμός: Μια νέα προσέγγιση


Recommended Posts

Είμαι ξανά εδώ. Αν θέλετε να μάθετε για την έρευνά μου πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία τότε ρωτάτε και απαντώ.

Αν δεν θέλετε δεν λέω τίποτα. Θα τα πω αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που να θυμόμαστε την μέθοδο σου βρε Γιάννη;

Σε κάθε περίπτωση τα στατικά γίνονται με εγκεκριμένους Κανονισμούς, είτε είναι ο ΕΑΚ - ΕΚΩΣ είτε ο EC.

Δεν κάνει ο καθένας στατικά με όποια μέθοδο γουστάρει και τη θεωρεί σωστή.

Link to comment
Share on other sites

ilias ευχαριστώ που απάντησες. Ο ομότιμος καθηγητής Παναγιώτης Καρύδης βγάζει άδεια αν θέλει με την μέθοδό μου η οποία περιλαμβάνει προένταση στις παρειές των τοιχωμάτων στο 50% του σημείου θραύσης του σκυροδέματος με συντελεστή ασφαλείας 1.5 για να αυξήσουμε την δυσκαμψία συν πάκτωση στο έδαφος με μηχανισμούς αγκύρωσης μέσα σε γεωτρήσεις με σκοπό να παραλάβουμε τις αξονικές και να σταματήσουμε την ροπή του τοιχώματος. Βασικά η μέθοδος έχει απόδοση σε τοιχώματα από Ο.Σ και σταματά την παραμόρφωση του φορέα είτε αυτή προέρχεται από κάμψη είτε από την στροφή του τοιχώματος.

Περισσότερα στην πρώτη ανάρτηση και στο paper.

Edited by J.L
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2024 at 11:58 PM, J.L said:

Μία ερώτηση. Αν γίνουν σωστά στατικά με την εν λόγο μέθοδο σχεδιασμού μπορεί να βγει άδεια με την υπογραφή του μηχανικού?

 

11 minutes ago, J.L said:

Ο ομότιμος καθηγητής Παναγιώτης Καρύδης βγάζει άδεια αν θέλει με την μέθοδό μου

Επομένως, αφού ήξερες εκ των προτέρων ότι βγάζει άδεια με τη μέθοδό σου ο ο ομοτιμος καθηγητής Τάκης Καρύδης, γιατί θέτεις το ερώτημα; (ρητορικά ερωτώ, την απάντηση λίγο πολύ τη γνωρίζουμε όλοι)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ξέρω ούτε εγώ αν βγάζει άδεια γιατί ο Παναγιώτης Καρύδης είναι μεγάλο όνομα ή αν κάνεις σωστά στατικά αφού υπάρχουν και δημοσιεύσεις και προσομοιώσεις, βγάζει άδεια όποιος μηχανικός θέλει. Ψάχνω να βρω μηχανικούς να συνεργαστώ και θέλω να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα.

Στατικά μου έχει κάνει αλλά δεν την έχω τοποθετήσει πουθενά.  

Edited by J.L
Link to comment
Share on other sites

@ekechagi  Φυσικά και είναι συμβατή. Οι τέμοντες προέντασης τοποθετούνται εσωτερικά στις παρειές των τοιχωμάτων. Δεν εμποδίζει τίποτα την τοποθέτηση αξηλασμένης πολυστερίνης.

 

Edited by J.L
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται καινοτομία Χρησιμοποιώντας το έδαφος αντλώ δύναμη από αυτό για να βοηθήσω την απόκριση των κατασκευών στις σεισμικές μετατοπίσεις.  Σε λίγο θα κυκλοφορήσει βιβλίο που θα περιλαμβάνει την καινοτομία μου με τίτλο  Current Approaches in Engineering Research and Technology Vol. 1

Edited by J.L
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.