Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Εγώ απλά λέω ότι εάν δεν είχε δειχτεί στα αρχικά σχέδια ο χώρος που βλέπει στον ακάλυπτο τότε δεν θα είχε προσμετρηθεί στα τετραγωνικά για να υπολογιστούνε εξαρχής τα τραπεζοκαθίσματα, οπότε και αλλάζουν και όλες οι παράμετροι, (πχ κατά πόσο αυξάνονται τα μη σταθερά καθίσματα, εάν ο παραπάνω αριθμός απαιτεί επιπλέον τουαλέτα κλπ)

 

Εάν φαινόταν ο εν λόγω χώρος ότι ανήκει στο κατάστημα τότε έχουν προσμετρηθεί και υπολογιστεί οπότε και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Εκτός και εάν κατάλαβα κάτι εγώ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθεια όποιου γνωρίζει το θέμα.

ο πελάτης μου έχει μισθώσει ισόγειο κατάστημα, όπου πριν λειτουργούσε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (ζαχαροπλαστείο) και θέλει να μετατραπεί σε σνακ-μπαρ. Το κτίριο, όπως τα περισσότερα, έχει πολλές άδειες "στην πλάτη του", αρχική το 1926 και μετά προσθήκη α' ορόφου το 1962 και προσθήκη β' ορόφου το 1970. Ως κατάστημα αναφέρεται σε άδεια διαμόρφωσης του 1988. Έχουν πραγματοποιηθεί μικρής κλίμακας αλλαγές στην κάτοψη (δεν έχουν αλλάξει θέση οι χώροι υγιεινής και το παρασκευαστήριο) ενώ έχουν πραγματοποιηθεί αλλαγές στην όψη (αντικατάσταση πόρτας με παράθυρο)

1. τι άδεια θα πρέπει να εκδοθεί από την πολεοδομία; αλλαγή χρήσης ή διαμορφώσεων;

2. θα πρέπει να γίνει μελέτη παθητικής, παρόλο που λειτουργούσε ως κατάστημα το 1988 (κάτω των 50 ατόμων);

3. μήπως θα έχω πρόβλημα με την αλλαγή της όψης καθώς περνάει από ΕΠΑΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθησετε με μια απορία που έχω.ήρθε ένας πελάτης για να βγάλει άδεια ψητοπωλέιου.τι ακριβώς πρέπει να προσέξω.ξέρω οτι πρέπει να βγει και καμινάδα σε καταστήματα τέτοιου τύπου.γνωρίζει κανείς τισ προδιαγραφές για αυτα τα καταστήματα?τι ισχύει σχετικά με την πυρασφάλεια?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει να προσέξεις τα ζητήματα της καμινάδας που είναι πολύ σημαντικά, σαφώς και χρειάζεται να δεις τα ζητήματα πυρασφάλειας... Επίσης πρέπει να συνεννοηθείς με το πελάτη σου για το τί ακριβώς θέλει να κάνει, πόσα τραπεζοκαθίσματα κλπ... και σαν κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος να δεις τα σχετικά με WC ,χώρους παρασκευής, πλύσης, ψυγεία κλπ... Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν παρόμοιες συζητήσεις, κάνε μια αναζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας προσπαθώ να μάθω εάν χρειάζεται αλλαγή χρήσης γης σε κατάστημα με οικοδομική άδεια του 80 ( έκθεση επίπλων )

Α) Αίθουσα τέχνης ‘ Γκαλερί ‘

Β) Παραδοσιακό καφενείο

Και εάν απαιτείτε εξασφάλιση χώρου στάθμευσης στην κάθε περίπτωση

Το εμβαδόν είναι 109μ2 με ένα wc

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας ,

είμαι νέα μηχανικός περιβάλλοντος και θα ήθελα να ανοίξω ένα γραφείο έκδοσης αδειών υγειονομικού ενδιαφέροντος με την έννοια να διεκπαιρεώνω εγώ την όλη διαδικασία συγκέντρωσης των δικαιολογητικών. γνωρίζει κάποιος ποια η διαδικασία άδειας λειτοθργίας ενός τετοιου γραφείου ; ή που μπορώ να απευθυνθώ;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να ανοίξεις ένα γραφείο με ειδίκευση στην αδειοδότηση επιχειρήσεων, ναι;

Καμία διαδικασία εκτός αυτή του κάθε ελεύθερου επαγγελματία... Εναρξη στην εφορία, εγγραφή στο επιμελητήριο κλπ...

Μετά εγώ αυτό που θα έκανα είναι να κάνω εκτεταμένη διαφήμιση σε κατάλληλα έντυπα, όπως κλαδικά περιοδικά, έντυπα των διαφόρων επιμελητηρίων, κατασκευή ιστοσελίδας και βέβαια διάβασμα και καλή γνώση των διαδικασιών (οι οποίες σημειωτέον αλλάζουν συνεχώς)

Να σου συστήσω και ένα βιβλίο ,παλιά έκδοση δυστυχώς και ψιλο-εξαντλημένο http://www.domiki.gr/xrhseis/xrhseis_ktiriwn.htm

έχω επικοινωνήσει και δεν έχουν νέα για την επόμενη έκδοση αν υπάρξει...

 

Επίσης γνώμη μου είναι ότι λόγω περιορισμένης έως ανύπαρκτης ανάπτυξης στις επιχειρήσεις, θα πρέπει να ετοιμαστείς για κάποια σημαντική περίοδο απραξίας, ειδικά αφού θέλεις να εξειδικεύσεις τόσο το αντικείμενο εργασίας σου...

Για να μειώσεις λοιπόν τα προβλήματα θα ήταν σωστό να προχωρήσεις σε συνεργασία με κάποιο συνάδελφο ή εταιρία που θα επεκτείνει τη δραστηριότητα του γραφείου σου, προχωρώντας σε μελέτη ή/και κατασκευή των εγκαταστάσεων της επιχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Οτι δεν μπορεί να κάνει διαφήμιση στο γραφείο της ή ότι εγώ διαφημίζω τον εαυτό μου με την απάντησή μου;

Ούτε το ένα νομίζω ισχύει, και σίγουρα δεν κάνω το δεύτερο... Ασε που δεν γράφει καν τόπο στα στοιχεία, μπορεί η κοπέλα να είναι στη Δράμα...

Link to comment
Share on other sites

το επεναδιατυπώνω

σε ότι αφορά την πρότασή σου να κάνει εκτεταμένη διαφήμιση σχολιάζω πως δεν επιτρέπεται οι μηχανικοί να κάνουν διαφήμιση, διαφημίζοντας την ιδιότητά τους

 

το έχουμε συζητήσει και σε άλλο θέμα http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8793

 

άρα ο τρόπος προβολής της είναι ένα λεπτό ζήτημα και το γραφείο πρέπει να παρουσιάζεται και όχι να διαφημίζεται

 

νομίζω τώρα πως είμαι κατανοητή

(ούτε η συμαδελφος διαφημίζεται, ούτε εσύ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.