Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Απαγορεύεται ( ή έστω είναι παραπλανητική) μια διαφήμιση του είδους "Εδώ ο καλός μηχανικός" αν και το βλέπουμε καθημερινά...

Γνωρίζω ότι υπάρχουν επαγγέλματα όπως οι φαρμακοποιοί για παράδειγμα που η απαγόρευση είναι πιο αυστηρή...

Η στοχευμένη όμως προβολή τόσο ειδικών υπηρεσιών δεν ξέρω πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει... Η εξειδίκευση του γραφείου της κοπέλας δεν εγείρει προβλήματα δεοντολογίας αφού πρακτικά (αν δηλαδή δεν είναι εντελώς αφελής ο αναγνώστης) διαφημίζει την εμπειρία της και όχι μια επιπλέον γνώση κάτι που θα ήταν ψευδές...

Οταν για παράδειγμα εγώ σε μια διαφήμιση μιλάω για κατασκευή επαγγελματικών χώρων, εννοώ ότι "ειδικεύομαι" δηλαδή έχω ασχοληθεί πολύ και όχι ότι κάποιος άλλος συνάδελφος δεν είναι ικανός... Η κατάκτηση της εμπειρίας δεν προϋποθέτει μόνο επιστημονική κατάρτιση οπότε δεν δράς μόνο ως επιστήμων αλλά ως επαγγελματίας οπότε το θεωρώ σωστό.

 

Αντιθέτως θεωρώ υπερβολή την διαφήμιση των στατικών που δεσμεύονται κατά 90% από τους κανονισμούς και εξασφαλίζονται κατά 98% από το software.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

αγαπητοι συναδελφοι χρειαζομαι τα φωτα σας,

ο πελατης μου εχει νοικιασει ενα χωρο ισογειο πρωην οβελιστηριο. Θελει να τον μετατρεψει σε αναψυκτηριο. Μου ειπαν οτι αν απο το 85 χρησιμοποιειται ως χωρος συναθροισης κοινου δεν χρεαιζεται αδεια αλλαγης χρησης. παρ'ολα αυτα ο πελατης μου γκρεμισε τοιχους στο ισογειο και προκειται να κανει ανακαινιση και αλλη διαταξη στο χωρο. μπορειτε να μου πειτε τη διαδικασια αποκτησης αδειας υγειονομικου ενδιαφεροντος? παω πρωτα πολεοδομια και παιρνω αδεια μικρης κλιμακος για την ανακαινιση? ποσες αδειες πρεπει να παρω? η βεβαιωση χρησης υποκειται σε αδεια? εχει φορολογικα? μετα παω πυροσβεστικη? στο υγειονομικο παω στο τελοσ? στον δημο ποτε? και σε περιπτωση που δεν ειναι απο το 85 χωρος συναθροισης κοινου ? ποσες αδειες χρειαζομαι απο την πολεοδομια εφοσον κανω και εργασιες μικρης κλιμακας? 33 τετραγωνικα και ειναι σκετος μπελας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, συγνωμη αλλα διαβασα ολα τα προηγουμενα post και δεν κατεληξα σε κατι. (Πολλες διαφορετικες πληροφοριες). Ως ψαρας μηχανικος θελω να κανω κ εγω μια αλλαγη χρησης. Απο καθαριστηριο σε snac - bar. Στον Δημο (αφορα τον Δ. Ζωγραφου) μου ειπαν οτι χρειαζεται "αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος".

Μου ζητησαν κατοψεις, τοπογραφικο, δηλωση αναληψης εργου και αιτησεις. Δεν μου ειπαν για πυροπροστασια κτλ.

Ερωτησεις:

1. Τι ακριβως ισχυει?

2. για τον υπολογισμο της αμοιβης στο site του ΤΕΕ, εχει τον ορο αλλαγη χρησης, αλλα μου ζηταει προϋπολογισμο εργου , για να μου βγαλει την αμοιβη. Τι πρεπει να κανω?

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει την κατασταση....

 

Ευχαριστω

 

Παρακαλώ να μην θέτετε στο ίδιο θέμα ερωτήματα που ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες (πχ: διαδικασία, αμοιβές)

Link to comment
Share on other sites

στα υγειονομικού ενδιαφέροντος θα εντάσσετε φαντάζομε και το εργαστήρι ζυμαρικών?

 

edit:

στο ΦΕΚ-528/Β/8-9-83 Αποφ-8577/83 διαβάζουμε:

"Επίσης εξαιρούνται από την υποχρέωση αποκτήσεως της ανωτέρω άδειας τα εργαστήρια και εργοστάσια οινοπνευματωδών ποτών, τεμαχισμού και αποστεώσεως κρέατος και παρασκευής κιμά, ελαιουργίας και μακαρονοποιϊας, καθώς και οι κάθε είδους αλευρόμυλοι"

 

 

συνεπως? δεν χρειαζονται Αδεια ιδρύσεως και λειτουργίας καταστημάτων, εργαστηρίων και εργοστασίων υγειονομικού ενδιαφέροντος?

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα συνάδελφοι,

έχω έναν πελάτη ο οποίος θέλει μα μεγαλώσει το κατάστημα του, συγκεκριμένα να το ενώσει με το διπλανό και εδώ θέλω να θέσω το ερώτημα μου σε σας σχετικά με τις διαδικασίες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έκδοση της αδείας λειτουργίας του καταστήματος με τους νέους χώρους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων συνάδελφοι .

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την άδεια λειτουργίας καλό θα ήταν να κάνεις έλεγχο και στην οικοδομική άδεια, δηλαδή να δεις πώς εμφανίζονται τα καταστήματα αυτά στην άδεια. Είναι όντως δύο ή μήπως ήταν ένα και στην πορεία τα χώρισαν? Αυτά στα λέω επειδή είμαι παθούσα. Στην περίπτωση, για παράδειγμα, που είναι δύο τα καταστήματα στην άδεια και εσύ θέλεις τώρα να τα ενοποιήσεις, πρέπει να ξέρεις ότι αλλάζει η παθητική πυροπροστασία, η οποία για να "διορθωθεί" πρέπει να περάσει μέσω Πολεοδομίας. Δηλαδή, νέα άδεια, ή αναθεώρηση, ανάλογα με την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

συνεπως? δεν χρειαζονται Αδεια ιδρύσεως και λειτουργίας καταστημάτων, εργαστηρίων και εργοστασίων υγειονομικού ενδιαφέροντος?

 

 

διορθώνοντας τον εαυτό μου

 

η άδεια που δεν απαιτείτε είναι η άδεια από το αστυνομικό τμήμα καθότι στο ίδιο άρθρο της προηγούμενης παράθεσης λέει

"Για την ίδρυση και λειτουργία καταστήματος ή εργαστηρίου ή εργοστασίου υγειονομικού ενδιαφέροντος απαιτείται άδεια της οικείας Αστυνομικής Αρχής, χορηγούμενη με σύμφωνη γνώμη της αρμόδιας Υγειονομικής Επιτροπής.... "

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι συναδελφοι χρειαζομαι τα φωτα σας,

ο πελατης μου εχει νοικιασει ενα χωρο ισογειο πρωην οβελιστηριο. Θελει να τον μετατρεψει σε αναψυκτηριο. Μου ειπαν οτι αν απο το 85 χρησιμοποιειται ως χωρος συναθροισης κοινου δεν χρεαιζεται αδεια αλλαγης χρησης. παρ'ολα αυτα ο πελατης μου γκρεμισε τοιχους στο ισογειο και προκειται να κανει ανακαινιση και αλλη διαταξη στο χωρο. μπορειτε να μου πειτε τη διαδικασια αποκτησης αδειας υγειονομικου ενδιαφεροντος? παω πρωτα πολεοδομια και παιρνω αδεια μικρης κλιμακος για την ανακαινιση? ποσες αδειες πρεπει να παρω? η βεβαιωση χρησης υποκειται σε αδεια? εχει φορολογικα? μετα παω πυροσβεστικη? στο υγειονομικο παω στο τελοσ? στον δημο ποτε? και σε περιπτωση που δεν ειναι απο το 85 χωρος συναθροισης κοινου ? ποσες αδειες χρειαζομαι απο την πολεοδομια εφοσον κανω και εργασιες μικρης κλιμακας? 33 τετραγωνικα και ειναι σκετος μπελας!!!!

 

Από τη στιγμή που ήταν οβελιστήριο σίγουρα είχε πάρει άδεια υγειονομικού. Το υγειονομικό χωρίς κάτοψη που να αναγράφει ότι ο χώρος είναι κύριας χρήσης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως χώρος συνάθροισης κοινού, δεν θα έδινε άδεια. Άρα σίγουρα η χρήση υπάρχει και δεν χρειάζεται οποιαδήποτε αλλαγή σχετική. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας απαραίτητη, πόσο μάλιστα αφού έχει ήδη γκρεμίσει. Θα την χρειαστείς γιατί με τα νέα σχέδια ανακαίνισης θα πρέπει να πας Δήμο,Υγειονομικό και Πυροσβεστική. Αν αποκλείνουν τα σχέδια από την πραγματικότητα δεν θα πάρεις άδεια αφού θα γίνουν αυτοψίες από τους άνω φορείς.

 

Ήδη μπορείς να πας στο Δήμο για προέγκριση. Σε αυτή τη πρώτη φάση δεν χρειάζεσαι ακόμα κάτοψη.Συμπληρώνεις αίτηση για το είδος του καταστήματος και τις υπηρεσίες που θα προσφέρει.Χρειάζεσαι διάγραμμα κάλυψης της ευρύτερης περιοχής στο οποίο αναγράφονται τα γειτνιάζοντα οικοδομικά τετράγωνα και αν υπάρχουν γειτονικά σχολία, νοσοκομέια, εκκλησίες κλπ, απλός χάρτης ή σκαρίφημα αν θες και δεν είναι ανάγκη να είναι θεωρημένο από κάποια αρχή. Αν θες το κάνεις και ο ίδιος και το υπογράφεις και τελειώνεις.Τέλος ένα παράβολο που το πληρώνεις στο Δήμο και είτε πάρεις είτε όχι την άδεια μετέπειτα δεν σου επιστρέφεται. Η αίτησή σου θα περάσει συμβούλιο, μόλις την εγκρίνουν παίρνεις την απόφαση γιατί θα την χρειαζτείς για το φάκελο του υγειονομικού.

 

Αν έπρεπε να κάνεις αλλαγή χρήσης μόνο τότε θα πλήρωνες φορολογικά,υπερ ΤΣΜΕΔΕ, κλπ.Τώρα με της άδεια έγκρισης μικρών εργασιών που θα βγάλεις θα πληρώσει ο πελάτης σου κάποια μεροκάματα στο ΙΚΑ, θα είναι πολύ λίγα (θα συμπληρώσεις πίνακα 3 για το ΙΚΑ, θα σου πούνε εκεί).

 

Από εκεί και πέρα αφού θα κάνεις τα νέα σχέδια για την εσωτερική διαρρύθμιση (απλά έλεγξε ότι τα σχέδια του κτιρίου που υπάρχουν στην πολεοδομία είναι ίδια με την πραγματικότητα και δεν υπάρχει κάτι παράνομο ή διαφορετικό για να είσαι καλυμμένος) αυτά θα πρέπει να συντρέχουν σύμφωνα με τις υπάρχουσες υγειονομικέ διατάξεις, πόσα καθίσματα θα υπάρχουν, πόσα τετραγωνικά ωφέλιμου χώρου, τουαλέτες κλπ.Από το υγειονομικό στο οποίο υπάγεται το κατάστημα μπορύνε να σου δώσουν την εγκύκλιο αλλά και από το Δήμο.Το υγειονομικό χρειάζεται συνήθως 3 κατόψεις που να αναγράφονται τα τ.μ, οι χώροι και το μικρό κείμενο ότι ο χώρος είναι κύριας χρήσης και αποτελεί υγειονομικού ενδιαφέροντος ή αποτελεί χώρο συνάθροισης κοινού θεωρημένες από την πολεοδομία.

 

Παράλληλα ετοίμαζε και φάκελο πυροσβεστικής. Θα χρειαστείς μελέτη ενεργητικής και παθητικής ίσως εξαρτάται τις εσωτερικές αλλαγές, κάποιες Υ.Δ. από εσένα και τον ιδιοκτήτη/ενοικιαστή και μελέτη γκαζιού αν θα βάλεις κλπ. Από την πυροσβεστική θα σου δώσουν όλα τα στοιχεία, πίεσέ τους λίγο συνήθως εκτός καλοκαιριού , γιατί τότε τρέχουν και δεν φτάνουν, είναι πολύ συνεργάσιμοι. Μπες και στο site τους για να κατεβάσεις τα σχετικά ΦΕΚ και παραδείγματα ενργητικής. http://www.fireservice.gr

 

Τέλος ότι έχεις μαζέψει τα παραδίνεις στο Δήμο και οι άδειες από Υγειονομικό και Πυροσβεστική θα πάνε υπηρεσιακά, απλά εάν έχουν κάποιο θέμα θα σε πάρουν τηλέφωνο, τσέκαρέ τους και εσύ. Τα χαρτιά για το υγειονομικό θα τα δώσεις στο Δήμο και τα στέλνουνε οι ίδιοι, της Πυροσβεστικής τα καταθέτεις ο ίδιος, έχε και τη σφραγίδα σου μαζί εάν χρειαστεί καμιά αλλαγή μικρή στα σχέδιά τους να μπορείς να την κάνεις και να την υπογράψεις επί τόπου (ξέρεις να λείπει κάποιος πυροσβεστήρας και να το βάλεις με το χέρι εκείονη τη στιγμή).

 

Αυτά ελπίζω να βοήθησα, φαίνεται περίπλοκο απλά θέλει τάξη και όντως έχει τρέξιμο γι'άυτό μη διστάσεις να χρεώσεις το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.