Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Καλησπερα, συγνωμη αλλα διαβασα ολα τα προηγουμενα post και δεν κατεληξα σε κατι. (Πολλες διαφορετικες πληροφοριες). Ως ψαρας μηχανικος θελω να κανω κ εγω μια αλλαγη χρησης. Απο καθαριστηριο σε snac - bar. Στον Δημο (αφορα τον Δ. Ζωγραφου) μου ειπαν οτι χρειαζεται "αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος".

Μου ζητησαν κατοψεις, τοπογραφικο, δηλωση αναληψης εργου και αιτησεις. Δεν μου ειπαν για πυροπροστασια κτλ.

Ερωτησεις:

1. Τι ακριβως ισχυει?

2. για τον υπολογισμο της αμοιβης στο site του ΤΕΕ, εχει τον ορο αλλαγη χρησης, αλλα μου ζηταει προϋπολογισμο εργου , για να μου βγαλει την αμοιβη. Τι πρεπει να κανω?

 

1.Κάνεις αλλαγή χρήσης άρα ναι θα χρειαστείς κατόψεις όλων των ορόφων κα μία τομή. Αρκεί να μην γίνουν αλλαγές στις όψεις, κουφώματα κλπ. Από τη στιγμή που ήταν άλλος ο μηχανικος του κτιρίου και έχει αποπερατωθεί θα πρέπει να κάνεις ανάληψη του έργου για την αλλαγή. Πυροπροστασία δεν είναι απαραίτητη αλλά θα σου έλεγα να την κάνεις και να την περάσεις γιατί στη τελική μπορεί να στη ζητήσουν και να τρέχεις, κάνε την για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν γίνονται και εσωτερικές διαρρυθμίσεις δείξε τες και αυτές για να περάσουνε μαζί και να μην χρειαστείς έγκριση μικρών εργασιών μετά. Θα πληρώσεις φορολογικά, υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, κλπ.

 

2.Μέσω του ΤΕΕ βάζεις αλλαγή χρήσης και κάνεις ένα προϋπολογισμό του έργου και το δηλώνεις, σου βγάζει τη ελάχιστη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά καλημέρα, θέλω απελπισμένα την γνώμη σας ...

Ενοικίασα ένα μαγαζί 123 τετραγωνικά (χτίστηκε το 2006) με σκοπό να γίνει ταβέρνα.

Το κτίριο στην άδεια του είναι χαρακτηρισμένο σαν κατάστημα.

Η κουζίνα βάση υγειονομικού θα βγει 30 τετραγωνικά μέτρα.

Οι 2 wc μαζί με το wc ΑΜΕΑ καταλαμβανουν 14,88 τετραγωνικά

άρα ωφέλιμος χώρος για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων είναι περίπου 78 τετραγωνικά. Αν το διαιρέσουμε με το 1,40 βγαίνει 55 καθίσματα.

Φυσικά θα δημιουργηθούν δυο διάδρομοι για τις δυο πόρτες που έχει το μαγαζί, οπότε τα καθίσματα θα είναι πολύ λιγότερα απο 55.

Και το ερώτημα είναι θα μπορέσω στην πολεοδομία να κάνω αλλάγή χρήσης σε χώρο υγειονομικού ενδιαφέροντος με συνάθροιση κοινού κάτω των 50 ατόμων?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!Έχω μια περίπτωση όπου απο εμπορίκό κατάστημα αλλάζει σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος(Πώληση τροφίμων).

1)Χρειάζεται αλλαγή χρήσης?

 

Επίσης χρειάζεται να μεγαλώσει η τουαλέτα λόγω κανονισμών.

 

Πρέπει να γίνει έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας?

 

Πρέπει να συνταχθούν νέα τοπογραφικά?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μου ζητήθηκε να υπογράψω κάποια αρχιτεκτονικά σχέδια από ένα καφέ σαν μηχανικός για να πάρει άδεια λειτουργίας από το δήμο…τι πρέπει να προσέξω και κρύβει κάποια παγίδα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

christopografow

Θα κανεις αλλαγη χρησης με νεα παθητικη και ενεργητικη πυρασφαλεια και για τις εργασιες θα βαλεις σχεδια για εσωτερικη διαρρύθμιση.Αν η προηγουμενη αδεια ειναι παλια θα χρειαστει και νεο τοπογραφικο.

 

jameson

Ποτε δεν υπογραφουμε κατι χωρις να το ελενξουμε μονοι μας.Παιρνεις τα σχεδια και πας επιτόπου,τοτε θα καταλαβεις αν σου κρυβουν κατι ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι νέα μηχανικός και χρειάζομαι βοήθεια!!!!

Θέλω να βγάλω μια άδεια λειτουργίας για καφετέρια-οβελιστήριο.

Από την πολεοδομία μου λένε ότι αφενός ο ιδιοκτήτης πρέπει να πληρώσει τις ελάχιστες αμοιβές για να βάλω εγω τη σφραγίδα μου σε 3 κατόψης και 3 τομές (!) και αφετέρου ότι πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα στα σχέδια τι ακριβώς κατάστημα θα γίνει (δεν τους αρκεί το "χώρος συνάθροισης κοινού της οικοδομικής αδείας) και άρα θέλει ενημέρωση ο φάκελος της άδειας.

Ισχύουν αυτά ή με δουλεύουν?

Link to comment
Share on other sites

ισχύουν όπως στα λένε

διάβασε τα σχετικά θέματα, διαβασε και τον υγειονομικό κανονισμό

και ότι δεν καταλαβαίνεις ξαναρωτάς

 

προσοχή να δεις αν στον κανονισμό της πολυκατοικίας απαγορέυεται η χρήση καφετρια-οβεληστ'ηριο

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ισόγειο χωρίς τίποτα από πάνω.

Απλός προβληματίζομαι γιατί τους τα βγάζω με το τσιγκέλι στην πολεοδομία.

Πρέπει λοιπόν να συντάξω τα σχέδια, τα οποία θα αναγράφουν ότι ο χώρος προορίζεται για καφετέρια-οβεληστήριο, να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες ελάχιστες αμοιβές, να πάω τα σχέδια για υπογραφές στην πολεοδομία, όπου θα γίνει και η ενημέρωση του φακέλου και στη συνέχεια να τα πάω στο δήμο για να τα στείλει με τη σειρά του στο υγειονομικό. Σωστά?

Μια προσωρινή άδεια πόσο καιρό μπορείς να την κρατήσεις?

Link to comment
Share on other sites

βασικά δε θα γίνει ενημέρωση του φακέλου, θα βγ'αλεις νέα οικοδομική άδεια

θες περίπου 1-1,5 μήνα να βγει η άδεια ωστε να αρχίσεις τις οικοδομικές εργασίες

 

μετά μπορείς να ζητήσεις προσωρινή άδεια λειτουργίας μέχρι να ξεμπερδέψεις από Πυροσβεστική, ΒΚΧ κλπ

δεν ξέρω για πόσο καιρό ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Α και στο internet βρίσκω σε πολλά sites να υπόνεται ότι δεν υπάρχει προκαθορισμένη αμοιβή για αδεια λειτουργίας καταστήματος.

Ένας γενικός κανόνας είναι: χωρίς αποτύπωση 300 ευρώ, με αποτύπωση 300+2ευρώ/μ2

Τελικά τι ισχύει???

 

Γιατί να βγάλω νέα οικοδομική άδεια????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.