Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

το 3...γιατι αν η αδεια λεει ενα wc πως γινεται να εχεις 2 wc?

η ψευδοροφή ειναι αυθαιρετη κατασκευή ναι ή οχι...? αν ναι...ειναι τοτε αυθαιρετο...ειτε προσβασιμος είτε οχι.

 

λοιπόν για να μην μακρηγορούμε...

 

1. ασχολίαστο παραμένει ως προς την ερώτηση η απαντηση είναι :και 5000μ² χώρο να είχα...μπορω να το κανω οπωροπωλείο. και 20μ² να είχα επίσης....

το μονο που τους ενιδιαφέρει ειναι το wc με τον προθαλαμο να ειναι οσα τετραγωνικά πρεπει.

 

αυτη η αδεια που θες να βγαλεις ειναι απλή. πολυ απλη. αυφου εχεις βγαλει για αρτοποιείο και αρτοπωλείο...εισαι γνώστης! γιατι πνιγεσαι σε μια κουταλια νερό???

 

μονο ενα διαγραμμα ροης θα χρειαστεις απο τα επιπλεον...(προεγκριση-πυρασφαλεια-εγκριση) πηγες στον δημο της περιοχης σου να ρωτησεις τι χρειαζεσαι?

 

 

παραδειγμα διαγ.ροης:προμηθειες-->αποθηκευση-->πωληση.

Την διαδικασία την ξέρω λιγο πολυ. Στον δήμο δεν πήγα ακομα. Αυριο το πρωί. Και διάγραμμα εχω κάνει. Κατι απλό οπως έγραψες παραπάνω. Τα τμ του wc πρέπει να ειναι 2.5, μαζί με υποχρεωτικό προθάλαμο;

 

Απλά προβληματιζόμουν και με τις αυθαιρεσίες. Θα το επαναφέρω στην προτεραια κατάσταση και θα προχωρήσω.

 

Ευχαριστώ Σταύρο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον συναδελφε, πλέον δεν υπαρχει περιορισμος ή ελαχιστη επιφανεια για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ καταστημα Υ.Ε. 

Οι απαιτησεις για το WC  μενουν ως ιεχαν και παλια, δλδ κυριως wc 1,20Χ1,00μ (ωφελιμα) & προθαλαμος με ιδια επιφανεια .

 

Οι κυριοτερες διαφοροποιησεις σε σχεση με την παλια νομοθεσια ειναι οτι με το νεο υγ.κανονισμο θελεις μελετη haacp εκει όπου παραγονται / μεταποιουνται / σερβορονται τρόφιμα/ποτά  και διαγραμμα ροής διαδικασιας γενικα για όλα τα ΚΥΕ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συναδελφε, πλέον δεν υπαρχει περιορισμος ή ελαχιστη επιφανεια για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ καταστημα Υ.Ε. 

Οι απαιτησεις για το WC  μενουν ως ιεχαν και παλια, δλδ κυριως wc 1,20Χ1,00μ (ωφελιμα) & προθαλαμος με ιδια επιφανεια .

 

Οι κυριοτερες διαφοροποιησεις σε σχεση με την παλια νομοθεσια ειναι οτι με το νεο υγ.κανονισμο θελεις μελετη haacp εκει όπου παραγονται / μεταποιουνται / σερβορονται τρόφιμα/ποτά  και διαγραμμα ροής διαδικασιας γενικα για όλα τα ΚΥΕ

ευχαριστώ leflane..το haccp ποιος το υπογράφει; ποιος μπορεί να το υπογράψει;  θα ρωτήσω αύριο και το υγειονομικό για σίγουρα.  τον μάρτιο που είχα βγάλει άδεια λειτουργίας για ένα πρατήριο άρτου, το υγειονομικό της περιοχής ΔΕΝ μου ζήτησε χασπ.

Link to comment
Share on other sites

Πρατήριο άρτου τον Μάρτιο δε νομίζω να πέρασε από υγειονομικό στη φάση της αδειοδότησης. Τέλος πάντων...

Απαιτείται. Σε αυτό το μέγεθος, θεωρητικά μπορεί να τη συντάξει και ο ιδιοκτήτης.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτούνταν να περάσει απο υγειονομικό αλλά μου ανέφεραν οτι καποια στιγμή θα ζητηθεί. Τώρα δλδ απαιτείται οπως και να χει; Μπορώ να το συντάξω κ γω;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σμρ απο πολεοδομία.

 

Το κατάστημα ειναι 62 τμ και 22 τμ πατάρι. Η πολεοδομία μου ανέφερε οτι αν αλλάζουν οι όψεις τότε πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε κυε.

Επισης αναγέρθηκε στο γεγονός οτι κάθε κατάστημα πρέπει να έχει 1 θεση στάθμευσης ανα 40 τμ. Και αν ειναι ΚΥΕ τότε 1/60τμ. Απο τη στιγμή που το δικό μου ειναι 62+22 το πατάρι (τι θεωρεί κχ επειδή έχει ύψος >2.40) τότε θέλει 2 θέσεις και άρα θέλει αλλαγη χρήσης.

 

Λιγο παράξενα δεν ειναι ολα αυτα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε ΕΛΕΟΣ.
τι σχεση εχει η πολεοδομια με ενα κατάστημα οπωροπωλείο!

δεν θα κανεις κυε ως χωρο συναθροισης κοινου.

 

μια απλη βεβαιωση χωρου κυρια χρησης δινεις ως μηχανικος.

υπαρχει αλλου ενότητα γι αυτα τα θεματα....π.χ. http://www.michanikos.gr/topic/30968-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%9A%CE%A5%CE%95/page-19

 

http://www.michanikos.gr/topic/21520-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82/page-97

 

http://www.michanikos.gr/topic/5350-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF/page-27

 

εξηγησε μου σε παρακαλω τι σχεση εχει η πολεοδομια με ενα καταστημα το οποιο θα ειναι κατάστημα αλλα η εμπορικη δραστηριότητα του απλα θα ειναι υγειονομικού ενδιαφέροντος.

πιο απλη διαδικασια πεθαινεις και εσυ το εκανες μεσανατολικο.

 

συγνωμη κιολας αλλα...ε ενταξει...πνίγηκες με το παραπανω σε μια κουταλιά νερο.

 

αν ειναι  κανε και μελετη απορρυπανσης του ευρυτερου εδαφολογικου οριζοντα του σημειου εδρασης του καταστηματος.

και κανε και μια αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καταστημα....οπως σου ειπε η πολεοδομια....ελεος!

Edited by stavrosa
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε ΕΛΕΟΣ.

.................

πιο απλη διαδικασια πεθαινεις και εσυ το εκανες μεσανατολικο.

 

συγνωμη κιολας αλλα...ε ενταξει...πνίγηκες με το παραπανω σε μια κουταλιά νερο.

 

αν ειναι  κανε και μελετη απορρυπανσης του ευρυτερου εδαφολογικου οριζοντα του σημειου εδρασης του καταστηματος.

και κανε και μια αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καταστημα....οπως σου ειπε η πολεοδομια....ελεος!

 

χαχαχαχαχα....+1

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Σταύρο,

Αυτα μου λένε αυτα λέω κ γω. Δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου.

 

Δλδ σύμφωνα με σένα μόνο αν ειναι Κυε και χώρος συνάθροισης κοινού απαιτείται αλλαγή χρήσης;

Δίνω βεβαιωση χώρου κχ που μπορει να λειτουργήσει σαν Κυε.

 

Υγ. Ξ μελέτη απορρύπανσης έχει ήδη συνταχθεί

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by mkara
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ σύμφωνα με σένα μόνο αν ειναι Κυε και χώρος συνάθροισης κοινού απαιτείται αλλαγή χρήσης; Αυτό είναι το μόνο σίγουρο (οτι δεν θέλει αλλαγή χρήσης) !!! ...όλα τ' άλλα παίζονται !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.