Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρση Απαλλοτρίωσης


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω την εξής περίπτωση πελάτη μου. Περίπου το 1970 βγήκε σε ΦΕΚ η απαλλοτρίωση μέρους του αγροτεμαχίου για την διαπλάτυνση επαρχιακής οδού. Η διαπλάτυνση της οδού δεν έγινε ποτέ. Μέσα στο χώρο που θα έπρεπε να έχει απαλλοτριωθεί ο πελάτης μου έχει κτίσμα προ του 1955 και με ρωτάει τώρα εάν μπορεί να διεκδικήσει το απαλλοτριωμένο τμήμα μετά από τόσα χρόνια και ποια είναι η διαδικασία. Επίσης θέλει να βάλει ρεύμα στο ακίνητο. Σαν νέος που είμαι δεν μου έχει τύχει πάλι κάποια τέτοια υπόθεση. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τι γίνεται σε περιπτώσεις που δεν συντελέστηκε ποτέ η απαλλοτρίωση και ποιες ενέργειες πρέπει να κάνουμε ώστε να κατοχυρωθεί στον πελάτη μου ; Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Αν η αποζημίωση, για την απαλλοτρίωση, έχει εισπραχθεί ή έχει κατατεθεί στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, η απαλλοτρίωση (ανεξαρτήτως διαπλάτυνσης του δρόμου) έχει συντελεστεί. Τα στοιχεία μπορεί να τα βρεί στο τοπικό γραφείο της Κτηματικής Υπηρεσίας

Σε αντίθετη περίπτωση η απαλλοτρίωση δεν έχει συντελεστεί, οπότε θα πρέπει να συμβουλευτεί δικηγόρο

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, tetris said:

Αν η αποζημίωση, για την απαλλοτρίωση, έχει εισπραχθεί ή έχει κατατεθεί στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, η απαλλοτρίωση (ανεξαρτήτως διαπλάτυνσης του δρόμου) έχει συντελεστεί. Τα στοιχεία μπορεί να τα βρεί στο τοπικό γραφείο της Κτηματικής Υπηρεσίας

Σε αντίθετη περίπτωση η απαλλοτρίωση δεν έχει συντελεστεί, οπότε θα πρέπει να συμβουλευτεί δικηγόρο

Όχι οποιονδήποτε δικηγόρο, αλλά με γνώσεις για τη σχετική διαδικασία που είναι χρονοβόρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, tetris said:

Αν η αποζημίωση, για την απαλλοτρίωση, έχει εισπραχθεί ή έχει κατατεθεί στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, η απαλλοτρίωση (ανεξαρτήτως διαπλάτυνσης του δρόμου) έχει συντελεστεί. Τα στοιχεία μπορεί να τα βρεί στο τοπικό γραφείο της Κτηματικής Υπηρεσίας

Σε αντίθετη περίπτωση η απαλλοτρίωση δεν έχει συντελεστεί, οπότε θα πρέπει να συμβουλευτεί δικηγόρο

Σε περίπτωση που έχει εισπραχθεί και δεν έχει γίνει διαπλάτυνση, υπάρχει δυνατότητα με κάποιο ποσό να πάρει πίσω το έδαφος της απαλλοτρίωσης λόγω των αρκετών χρόνων που έχουν περάσει?

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

αλλα, υπο προυποθεσεις,  υπαρχει περιπτωση ανακλησης ακομα και συντελεσμενης απαλλοτριωσης.....

ΣτΕ 2244/2017

Ανάκληση συντελεσμένης αναγκαστικής απαλλοτρίωσης - Προϋποθέσεις άρσης συντελεσμένης αναγκαστικής απαλλοτρίωσης - Αποκατάσταση σεισμοπλήκτων -.

 

Η ανάκληση συντελεσμένης απαλλοτρίωσης, που κηρύχθηκε υπέρ του Δημοσίου ή νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου ή Ο.Τ.Α. α΄ και β΄ βαθμού ή υπέρ επιχειρήσεων που ανήκουν στο Δημόσιο ή σε Ν.Π.Δ.Δ. ή οργανισμών κοινής ωφέλειας, επαφίεται, από το νόμο, στη διακριτική ευχέρεια της Διοίκησης. Δεν αποκλείεται η υποχρέωση της Διοίκησης να άρει τη συντελεσμένη απαλλοτρίωση, όταν εκδηλώθηκε σαφώς και ανενδοιάστως βούληση να μη χρησιμοποιηθεί το απαλλοτριωθέν για το σκοπό για τον οποίο απαλλοτριώθηκε ή για άλλο σκοπό δημόσιας ωφέλειας, καθώς και όταν, ενόψει του σκοπού που επιδιώχθηκε με την απαλλοτρίωση, παρήλθε μακρό, πέραν του ευλόγου, χρονικό διάστημα και η Διοίκηση ή, εν γένει, εκείνος υπέρ του οποίου κηρύχθηκε η απαλλοτρίωση αδράνησε αδικαιολόγητα για την πραγματοποίηση του αρχικού σκοπού αυτής ή άλλου σκοπού δημόσιας ωφέλεια. Εάν το απαλλοτριωθέν ακίνητο χρησιμοποιήθηκε για το σκοπό για τον οποίο απαλλοτριώθηκε ή για άλλο σκοπό δημόσιας ωφέλειας, τότε δεν είναι δυνατή η ανάκληση της απαλλοτρίωσης, ακόμη και αν στη συνέχεια έπαυσε, για οποιοδήποτε λόγο, να χρησιμοποιείται για το σκοπό αυτό ή για άλλο σκοπό δημόσιας ωφέλειας, στην περίπτωση δε αυτή το ακίνητο μπορεί να διατεθεί ελεύθερα από το υπέρ ου η απαλλοτρίωση πρόσωπο. Αναγκαστική απαλλοτρίωση για την εξυπηρέτηση των στεγαστικών αναγκών σεισμοπλήκτων.

  

Για ολα αυτα ισχυουν  οσα ανεφεραν ο τετρις και ο μακαρ

"χρειαζεται δικηγορο"

 

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

On Sat May 11 2024 (GMT+0000) at 3:34 ΜΜ, baggelism said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω την εξής περίπτωση πελάτη μου. Περίπου το 1970 βγήκε σε ΦΕΚ η απαλλοτρίωση μέρους του αγροτεμαχίου για την διαπλάτυνση επαρχιακής οδού. Η διαπλάτυνση της οδού δεν έγινε ποτέ. Μέσα στο χώρο που θα έπρεπε να έχει απαλλοτριωθεί ο πελάτης μου έχει κτίσμα προ του 1955 και με ρωτάει τώρα εάν μπορεί να διεκδικήσει το απαλλοτριωμένο τμήμα μετά από τόσα χρόνια και ποια είναι η διαδικασία. Επίσης θέλει να βάλει ρεύμα στο ακίνητο. Σαν νέος που είμαι δεν μου έχει τύχει πάλι κάποια τέτοια υπόθεση. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τι γίνεται σε περιπτώσεις που δεν συντελέστηκε ποτέ η απαλλοτρίωση και ποιες ενέργειες πρέπει να κάνουμε ώστε να κατοχυρωθεί στον πελάτη μου ; Ευχαριστώ πολύ 

 

On Sun May 12 2024 (GMT+0000) at 2:43 ΜΜ, baggelism said:

Σε περίπτωση που έχει εισπραχθεί και δεν έχει γίνει διαπλάτυνση, υπάρχει δυνατότητα με κάποιο ποσό να πάρει πίσω το έδαφος της απαλλοτρίωσης λόγω των αρκετών χρόνων που έχουν περάσει?

Μία απαλλοτρίωση έχει ΦΕΚ κήρυξης, και ΦΕΚ παρακατάθεσης (προσωρινής) αποζημίωσης, το οποίο είναι και η ημερομηνία αλλαγής της κυριότητας.

Αλλά...

... κάθε απαλλοτρίωση δρόμου πάει σετάκι με μία πράξη αναλογισμού, σχέδιο+πίνακες+αποφάσεις κύρωσης. Το προ του 1955 κτίσμα θα πρέπει να φαίνεται σε σχέδιο & πίνακες, και να έχει αποζημιωθεί και αυτό (από τον υπερ'ου η απαλλοτρίωση).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απαλλοτρίωση που αποζημιώθηκε δύσκολα να δεχτεί η διοίκηση να την άρει.. Θα πάρουν σειρά οι γειτόνοι και έπειτα η λεωφόρος θα γίνει στρατί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι η υπόθεση αφορά μηχανικό (μπορώ να κάνω κάτι εγώ?) ή να παραπέμψω τον πελάτη μου κατευθείαν σε δικηγόρο? (Επίσης μία δεύτερη ερώτηση πέραν της απαλλοτρίωσης, εφόσον το κτίσμα (και οποιοδήποτε κτίσμα) βρίσκεται σε μικρότερη απόσταση από την επιτρεπόμενη από το μέσον του δρόμου για την συγκεκριμένη επαρχιακή οδό, μπορεί να τακτοποιηθεί με ν.4495? Αφού είναι προ 1955 είναι νόμιμο οπότε μπορεί να γίνει υπαγωγή?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.