Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις στάθμευσης (υπολογισμός, εξαγορά)


Recommended Posts

On 10/15/2022 at 11:43 PM, vassia said:

Σε προσθηκη καθ υψος ενος οροφου με χρηση κατοικιας, υπολογιζω για τις θεσεις στάθμευσης την επιφανεια της προσθηκης μειον το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο και διαιρω με το 150 και εχω 74,90/150 <0,50, αρα δεν απαιτείται θεση. Είναι σωστός ο υπολογισμός?

Θα ήθελα μία διευκρίνιση πάνω σε αυτό : 1 θέση ανά 150,00τμ Κατοικίας αφορά στον υπολογισμό θέσεων σε περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος σε κτίρια υφιστάμενα του ΠΔ 111/2004, σωστά;

Για προσθήκη καθ' ύψος σε κτίρια κατασκευής μετά το 2004 ισχύει 1 θέση ανά κατοικία για κατοικίες <100,00τμ.

Σε περίπτωση που δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί η δέσμευση του χώρου προχωράμε σε δέσμευση σε άλλο οικόπεδο ή εξαγορά.

Έχει βγάλει κάποιος άδεια προσθήκης καθ' ύψος σε κτίριο κατασκευής μετά το 2004;

Link to comment
Share on other sites

πάλι με 1/150τμ πηγαίνεις.

Το ΠΔ 111/2004 ισχύει και για εσένα, όπου λέει ότι για προσθήκες καθ 'υψος σε υφιστάμενα ισχύει αυτό.

Το 1/100 είναι για νέα κτίρια ή προσθήκες κατ' επέκταση

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει κτίρια υφιστάμενα, γράφει σε κτίρια υφιστάμενα του ΠΔ 111/2004, για αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει ήδη βγάλει άδεια προσθήκης καθ' ύψος με ΝΟΚ ώστε να έχει αποσαφηνισθεί με τον έλεγχο του Διαγράμματος Δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, sopver said:

Δεν γράφει κτίρια υφιστάμενα, γράφει σε κτίρια υφιστάμενα του ΠΔ 111/2004, για αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει ήδη βγάλει άδεια προσθήκης καθ' ύψος με ΝΟΚ ώστε να έχει αποσαφηνισθεί με τον έλεγχο του Διαγράμματος Δόμησης.

Την παρ. 4 αρθρο 4 την εχεις κοιταξει μηπως σε πιανει και δε χρειαζεσαι νεες θεσεις;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση. Κτήριο του 1978 με πιλοτή και χωρίς θέσεις στάθμευσης (ούτε κατά τον νόμο, ούτε σε συμβόλαια), χρειάζεται άδεια δόμησης για τις ΘΣ (ανοιχτές) στην πιλοτή ή μόνο συμβολαιογραφική πράξη ώστε να δημιουργηθούν; 

Η εταιρεία που κατέχει το ακίνητο θέλει να δημιουργήσει θέσεις στάθμευσης παρόλο που δεν απαιτούνται από τον νόμο. Από την στιγμή που εφαρμόζω ΦΕΚ167Δ'/93 (προδιαγραφές θέσεις στάθμευσης), φτάνει να κάνω κάτοψη για τον συμβολαιογράφο ώστε να δεσμεύσει τον χώρο για αποκλειστική χρήση; Επιπλέον μου ανέφεραν ότι οι είσοδος της στάθμευσης πρέπει να είναι <50% της πλευράς, ισχύει και για τα υφιαστάμενα; Που υπάρχει στον ΝΟΚ;

Ευχαριστώ

Edited by Ασλανίδης Σάββας
Προσθήκη σχολίων
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα ή λοιπη Ελλαδα;;;

- ν. 960/79

- 111/2004 για Αττικη

"Απαλλάσσονται της κατά τον Ν.960/79 υποχρέωσης εξασφάλισης  θέσεων στάθμευσης προσθήκες  σε ύψος ή σε επέκταση κτιρίων που υφίστανται νόμιμα προ του Ν.960/79, εφόσον αυτές προορίζονται για χρήση κατοικίας και έχουν επιφάνεια μικρότερη ή ίση των 100 τμ. Τα ανωτέρω εφαρμόζονται μόνο για την πρώτη πραγματοποιούμενη μετά την ισχύ του Ν.960/79 προσθήκη."

 

 

- 350/96 λοιπή Ελλαδα

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Αθήνα ή λοιπη Ελλαδα;;;

- ν. 960/79

- 111/2004 για Αττικη

"Απαλλάσσονται της κατά τον Ν.960/79 υποχρέωσης εξασφάλισης  θέσεων στάθμευσης προσθήκες  σε ύψος ή σε επέκταση κτιρίων που υφίστανται νόμιμα προ του Ν.960/79, εφόσον αυτές προορίζονται για χρήση κατοικίας και έχουν επιφάνεια μικρότερη ή ίση των 100 τμ. Τα ανωτέρω εφαρμόζονται μόνο για την πρώτη πραγματοποιούμενη μετά την ισχύ του Ν.960/79 προσθήκη."

 

 

- 350/96 λοιπή Ελλαδα

Απαλασσεται, αλλα η ερωτηση ειναια ν θελει παρ' ολ' αυτα να δειξει νεες θεσεις σταθμευσης στην πυλωτη, πώς θα γινει;

Σε 3 απο 4 Πολεοδομιες που ζητηθηκε κανονικη οικοδομικη αδεια, βλακωδως αυτο δεν εχει περασει στις ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

  Αλλο να ειναι οι ΘΣΑ υποχρεωτικες, αρα συνοδευουν εξ  αρχής μια αδεια...

και άλλο να θελει να τις δημιουργησει ο ιδιος στην πυλωτη, καιτοι δεν ειναι υποχρεωμενος.

 Αυτες  αναγονται στην ιδιωτικη πρωτοβουλια,  δεν αποτελουν προυπόθεση για εκδοση αδειας ούτε αναφερονται  ουτε θα τις "δειξει" σε αυτην  και οριζονται κατα χρηση με το συμβολαιο...

ή τον κανονισμο.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτησεις στις πολεοδομίες, θα σου ζητήσουν οικοδομική άδεια - συγκεκριμένα σε Αγ. Παρασκευή και Παλλήνη δεδομένα. Και δε το θεωρώ παράλογο. Ναι δεν είμαι υποχρεωμένος αφού έχω προυφιστάμενη του 960/79 πολυκατοικία. Αν όμως θέλω να φτιάξω, δεν πρέπει να τις δείξω με κάποιες προδιαγραφες; τί μήκη και πλάτη θα αποδώσω σε κάθε θέση; χώρο εισόδου εξόδου, επιφάνειες ελιγμών κλπ κλπ; το ότι δεν υποχρεώνομαι να τις φτιάξω δε με απαλάσσει από το να τηρήσω τις προδιαγραφές που ισχύουν σήμερα από τη στιγμή που θέλω να τις εμφανίσω. Ως παράλληλη υπόθεση, κανένας δε με υποχρεώνει να φτιάξω πισίνα. Αυτό σημαίνει ότι αν θέλω να τη φτιάξω δε θα πάω για οικοδομική άδεα/ΕΕΔΜΚ αναλόγως τί φτιαχνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.