Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

ενα βασικό ερώτημα:... Πρωτη δόση (οχι προκαταβολή) εχει πάρει καποιος συναδελφος? 3 συναδελφοι στο ιδιο σταδιο (για πρώτη δόση κ χαρτια αρχές Μαρτίου) κανένας δεν πήρε. Ξέρει κανενας κατι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ περιμένω ακόμη την πρώτη δόση με έλεγχο αρχές Μαρτίου. Μου είχανε πει μέσα σε 15 με 20 ημέρες πως θα έμπαιναν τα χρήματα αλλα ακόμη τιποτα...

Σκέφτηκα πως είχε να κάνει με τις διακοπές του Πάσχα. Υποπτεύεστε κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, αλλά έτσι για να μου φύγει το (χαζό υποπτεύομαι) άγχος

Υπάρχει κανείς που στο επιχειρηματικό σχέδιο να μην συμπλήρωσε τίποτα, απολύτως τίποτα, και να πηρέ την προέγκριση???

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω καθημερινά τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ Κεντρικής Θεσσαλονίκης για τα χρήματα της πρώτης δόσης και μου λένε άγνωστο το πότε θα εκταμιευτούν. 40 με 50 μέρες από την ημέρα που έκοψα το τιμολόγιο.(στις 19/3) Δεν καταλαβαίνουν ότι οι υποχρεώσεις ενός γραφείου τρέχουν και με την κρίση που υπάρχει δεν υπάρχει σάλιο!!!

Δεν έχουν χρήματα μου είπαν. Δεν ήταν δεσμευμένα τα χρήματα από το πρόγραμμα;

Ποιός τα έφαγε πάλι;;;;;;;;;; ΕΛΕΟΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, αλλά έτσι για να μου φύγει το (χαζό υποπτεύομαι) άγχος

Υπάρχει κανείς που στο επιχειρηματικό σχέδιο να μην συμπλήρωσε τίποτα, απολύτως τίποτα, και να πηρέ την προέγκριση???

 

Από όσο θυμάμαι δεν συμπλήρωσα τίποτα και πήρα προέγκριση και προκαταβολή, τώρα περιμένω για την 1η δόση.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει "σάλιο" οπότε μην τα περιμένεις αρκετα νωρίς...

 

δηλ δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι στις υπηρεσίες...πάντως οι πληρωμες είπαν οτι παγώσαν...

δεν εχουν σταλεί καν στα κεντρικα στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα με ενημέρωσαν απ τον ΟΑΕΔ για να κλείσουμε ραντεβού για τον έλεγχο της 2ής δόσης.

 

Πολλοί φιλικοί και εξυπηρετικοί μιας και τους είπα πως δεν μπορούσα λόγω μαθημάτων μεταπτυχιακού, και το κανονίσαμε για πιο αργά.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θα με τρελανουν εκει στον Οαεδ.

Θελω την γνωμη σας σε κάτι.Αρχικά να πω οτι εχω κάνει αίτηση απο τον δεκεμβριο και ακομα περιμένω την προεγκισή..

Λοιπόν, σκέφτομαι να προσθέσω στην δραστηριότητα μου ως ατομική επιχείρηση πέραν των μελέτων ΗΜ που έχω δηλώσει εως τώρα, και την εμπορία και εγκατάσταση PV συστημάτων.Απο τον Οαεδ λοιπόν μου είπαν πως σε αυτή την περίπτωσή θα μου ριξουν άκυρο.

Δεν λεέι απο οσο ξέρω κάπου πως το αντικειμενό σου πρεπει να είναι μόνο η μελέτες..κάνω λάθος??

Και εντάξει ας το δεχτώ...

Δεν μπορώ εκτός απο το γραφείο μου να ανοίξω μια ΟΕ με ενα συνάδελφο και να κάνω την εμπορια και κατασκευή??

ο οαεδ και εδω μου απάντα (ενας υπάλληλος δηλαδή στον αέρα) πως θα σε κόψουμε γιατι πρέπει αποκλειστικά να απασχολήσε στην επιχειρησή σου???Αν δεν κάνω λάθος η μόνη προυπόθεση είναι να μην έχεισ σχέση εξαρτημένης εργασίας..Αν εγω ειμαι μέλος σε μια ΟΕ έχω σχέση εξαρτημενης εργασίας??

Οτι νά ναι απαντάνε γενικά στον αέρα και δυστυχώς δεν έχουμε τον χρόνο να ψάχνουμε όλες τις παραμέτρους της κάθε προκύρηξης.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο τι πρέπει να κάνω.

Να το ψάξω στο θέμα της εγκατάστασης και εμπορίας η να κάνω ενα χρόνο υπομονή να περάσει ο οαεδ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.