Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δυστυχώς εξαρτάται από την περιοχή.

Στο Νομό Μεσσηνίας που θέλει να κάνει έναρξη ο αδερφός μου, του λένε από το τοπικό παράρτημα ότι δεν τον καλύπτει, γιατι έχει εξαντληθεί ο προϋπολογισμός.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να ρωτησω καποια πραγματα τα οποια ρωτωντας δεν μπορεσα τελικα να τα διευκρινισω:

Να ενημερωσω οτι θελω να κανω ενα τεχνικο γραφειο και πρεπει να γινουν οι εξης δουλειες:

α) γυψοσανιδες

β) πατωμα laminate

γ) αλλαγη βιτρινας

δ) ηλεκτρολογικα

ε) εξοπλισμος γραφειου(γραφειο,καρεκλα υπολογιστης)

 

 

Γι αυτο λοιπον θα θελα να δω τι σας ζητησαν στον ελεγχο.

Αφου παρω την βεβαιωση απο το τσμεδε,στο καπακι κανω εναρξη.Ωραια μεχρι εδω.

Εστω οτι ειμαι σε φαση προεγκρισης δηλαδη και με ειδοποιουν οτι σε 20 μερες πχ θα ερθουν να μου κανουν ελεγχο και οτι πρεπει να ετοιμασω το γραφειο μου.

Τα 6000 χιλιαρικα πρεπει να τα ξοδεψω ωστε να τα δουν σε τιμολογια μολις ερθουν να κανουν ελεγχο?

 

Με ρωτησαν εμενα που θα βρω τα 6000 ωστε να τα χω?

 

Γινεται να ειναι φουσκωμενα τιμολογια?Φυσικα καταλαβαινομαστε και αυτο διοτι οι καιροι ειναι υπερβολικα δυσκολοι ωστε να εχουμε τοσα λεφτα να βαλουμε σε εργασιες και μετα απο αρκετο καιρο να μας τα δωσουν.

 

Αν ερθουν στο γραφειο μου θα ελεγξουν μονο τα τιμολογια η και τα περαστικά?

Δηλαδή μπορω εγω πχ τα ηλεκτρολογικα να τα κανω μονος μου και να γλιτώσω λεφτα?

Μπορω να βαλω μονος μου το laminate και να γλιτωσω περαστικά?

Γαι τη γυψοσανιδα το ιδιο.Και ούτω καθεξης.

Δηλαδη να εχω τιμολογια για τα υλικα αλλα τα περαστικά να τα κάνω εγώ.

Η πρεπει να εχω και για εργασίες?

Φυσικα για τα υλικά θα εχω τιμολογια κανονικά.

 

Αν το γνωριζετε να μου πειτε.

Link to comment
Share on other sites

bill κανονικά ελέγχουν μόνο τα τιμολόγια, άρα μπορείς να τοποθετήσεις μόνος σου πατώματα κλπ...

λέω όμως "κανονικά" γιατί έχω καταλάβει (και από γνωστούς μου αλλά και από μέλη του φόρουμ) ότι ο κάθε ελεγκτής έχει και τα δικά του κολλήματα και ερμηνεύει πολύ διαφορετικά τους όρους της προκήρυξης....

 

Σε εμένα πχ δεν έλεγξαν καν τι περιείχαν τα τιμολόγια, έκαναν μόνο την πρόσθεση των ποσών για να δουν αν βγαίνει το σύνολο. Σε έναν συνάδερφο το αρχικό ποσό (4800 στο πρόγραμμα του 2007) το υπολόγισαν χωρίς ΦΠΑ (!!!!!!) γιατί, λέει, το ΦΠΑ το παίρνετε πίσω εσείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες (!!!!!!!!!) ή σε άλλους δεν δικαιολόγησαν τα τιμολόγια για είδη κουζίνας γιατί δεν αφορούσαν άμεσα το γραφείο..... Συνεπώς δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας σχετικά με τον έλεγχο και πάντα παίρνεις ένα μικρό ρίσκο.

Σε κάθε περίπτωση πάντως το λογικό είναι να σου ζητήσουν να διορθώσεις ό,τι τους φαίνεται στραβό και όχι να σε κόψουν από το πρόγραμμα.

 

Σχετικά με τα φουσκωμένα τιμολόγια, εφόσον αφορούν παροχή υπηρεσιών (βαψίματα κλπ), ώστε να μην μπορούν να ελεγχθούν, δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

 

Πάντως ο πιο σίγουρος τρόπος για να έχεις μία ιδέα για τον έλεγχο είναι να βρεις κάποιον που πήρε την επιχορήγηση από τον ΟΑΕΔ που υπάγεσαι και να σου πει πόσο σχολαστικοί ήταν οι ελεγκτές.

 

Ρώτα πάντως και στον ΟΑΕΔ σου για να είσαι σίγουρος (όχι για την υπερτιμολόγηση....)

 

υγ. τα 6000 πρέπει όντως να τα ξοδέψεις πριν τον έλεγχο (άρα και πριν πάρεις κάποιο ποσό) και δεν τους νοιάζει που θα τα βρεις :(

Link to comment
Share on other sites

Aρα με συμφερει να κανω προσωπικη εργασια και να φροντισω να εχω υπερτιμολογηση στα υλικα ετσι δεν ειναι?

Το λεω αυτο διοτι και ηλεκτρολογικα μπορω να κανω αλλα και αλλα πολλα σαν προσωπικη εργασια και να γλιτωσω αρκετα λεφτα.

Παντως και αν αφορουν υλικα για πιο λογο να μπορουν να ελεγχθουν?

Πχ ενας υπολογιστης που κανει 400 ευρω αν δηλωθει 1500 που θα το καταλαβουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσεις σε "στραβάδι" (αστειευάμενος το λέω :P) μπορεί άνετα να κάνει έρευνα αγοράς. Εφόσον φυσικά στο τιμολόγιο εμφανίζονται ένα-ένα τα κομμάτια που συνθέτουν τον υπολογιστή. Διαφορετικά σιγά μην κάτσει να ανοίξει το κουτί να δει τί έχει μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους!Αυτή τη βδομάδα κάνω έναρξη επαγγέλματος οπότε θα επισκεφτώ υποκατάστρημα οαεδ για να ξεκινήσω διαδικασίες.Το ερώτημα μου είναι τα περι ελέγχων.Αυτό το καιρό δουλεύω σε εργοτάξιο και μέχρι να αποκτήσω εξοπλισμό τουλάχιστον θα συνεχίσω να απασχολούμαι αλλού.Υπάρχει πρόβλημα στο αν ακόμα και τη περίοδο που τυχόν πάρω επιδότηση απασχολούμαι και αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσεις σε "στραβάδι" (αστειευάμενος το λέω :P) μπορεί άνετα να κάνει έρευνα αγοράς. Εφόσον φυσικά στο τιμολόγιο εμφανίζονται ένα-ένα τα κομμάτια που συνθέτουν τον υπολογιστή. Διαφορετικά σιγά μην κάτσει να ανοίξει το κουτί να δει τί έχει μέσα...

 

Σε σχεση με αυτο που λεω εχω δικιο για την προσωπικη εργασια?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπει και εγω σε φαση προεγκρισης εδω και 10 μερες περιπου (αιτηση απο 3/2/10) και εχω μερικες αποριες:

 

Εχει ερθει σε καποιον απο αυτους που πηραν το τελευταιο 10ημερο ελεγχος ?

Αν ναι σαυτον τον πρώτο έλεγχο σε περνουν τηλεφωνο και κλεινεις ραντεβου η υπαρχει περιπτωση να περασαν και να μη με βρηκαν ?

Και τελος περα απο ενα λογισμικο, υπολογιστη και επιπλα μπορώ να έχω σαν εξοδα σε τιμολογια βάψιμο του γραφείου και αλλαγή κουφομάτων ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.