Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

δηλαδη αυτη τη στιγμη τρεχει το προγραμμα για το 2009 ?

αργοτερα θα ξεκινησει το προγραμμα για το 2010?

 

ή δηλωνω αιτηση τωρα ή αλλιως πεταξε το πουλι ?

 

Το πρόγραμμα που τρέχει αυτή τη στιγμή είναι του 2009 και 2010. Από τα 90.000.000 του προϋπολογισμού, τα 60.000.000 θα τα έδιναν το 2009 και τα υπόλοιπα 30.000.000 το 2010.

Βέβαια, αν μπεις στο σελίδα του ΟΑΕΔ θα δεις ότι έχουν γίνει κάτι τροποποιήσεις. Άλλα όπως είπε και ο terry "Ρωτα στον τοπικο ΟΑΕΔ αν εχουν θεσεις... Αν εχουν θεσεις ρωτα αν μπορεις να κανεις μεταφορα εδρας και να μπεις στο προγραμμα"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έναρξη 19/1/2010 δήλωση έδρας Α προσωρινά με παραχωρητήριο

αρχές ΑΠΡΙΛΙΟΥ ολοκληρώνονται τα συμβόλαια του χώρου μου (χώρος Β) και κάνω αλλαγή έδρας από την Α στην Β

 

πολλά τιμολόγια (τα περισσότερα βασικά) έχουν κοπεί τον καιρό που έδρα μου ήταν η Α αλλά παρ' όλα αυτά είναι για την Β καθ ότι εγώ έφτιαξα το Β ξέροντας ότι μόλις γίνουν τα συμβόλαια (γονική παροχή) θα μεταφερθώ εκεί(παραχωρητήριο πριν τα συμβόλαια δεν μπορούσα να κάνω καθώς ήταν στη ουσία ανύπαρκτο το γραφείο-άλλη ιστορία αυτή-)

 

λέτε να έχω πρόβλημα με τα τιμολόγια αυτά εφόσον μπορώ να δείξω τα πράγματα των τιμολογίων ????(και προφανώς μιλάω για τα σταθερά, κουφώματα και τέτοια γιατί τα άλλα εξυπακούεται νομίζω ότι δεν θα έχουν πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο νομίζω, ότι θα ήταν καλύτερα να το συζητήσεις με τους ίδιους τους υπευθύνους. Αν όχι, ας είσαι προετοιμασμένος για να καλύψεις το ποσό με νέες αγορές.

Παρεπιπτόντως, ήρθαν και σε εμένα χτές κοιτάξαμε τα τιμολόγια και διάφορα άλλα έγγραφα και τα πήραν μαζί τους φωτοτυπημένα.Θα μου απαντήσουν σε δύο τρείς μέρες.Βάλε, ότι είναι δημόσιος φορέας, από πέμπτη παρασκευή θα ξέρουμε.

Terry εσύ όλα καλά; Μετά από πόσο καιρό σου απαντήσανε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε σου ειπα...πηρα και εγκριση εγγραφως....

 

Εμενα ηρθαν Παρασκευη, με πηραν τηλεφωνο την Τριτη, Τεταρτη πηγα απο τον ΟΑΕΔ, την επομενη ΔΕυτερα ηρθε η εγκριση εγγραφως...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις επιδοτήσεις για τους Νέους Επιστήμονες από τον ΟΑΕΔ, αναφέρει κάπου ότι "Δεν μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα όσοι δημιουργούν επιχείρηση με δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος όπως π.χ. μηχανικοί οι οποίοι ως δευτερεύουσα δραστηριότητα δηλώνουν Εργολάβοι, Υπεργολάβοι Οικοδομικών εργασιών." Έχει στο ΟΑΕΔ κάποια ΦΕΚ, ωστόσο δεν μπόρεσα να βρω το σημείο αυτό. Ξέρει κανείς τα κριτήρια για να συνάδει κάτι με το στόχο του προγράμματος? Ποιος το κρίνει?

Θέλω να ρωτήσω, πολιτικός μηχανικός, μπορεί να δηλώσει ως δευτερεύουσα ιδιότητα, κάτι άσχετο με το επάγγελμα? Για παράδειγμα να έχει ως δευτερεύουσα χονδρικό εμπόριο ηλεκτρολογικού εξοπλισμού? Κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι η ιδιότητα εργολάβου "εμπορευματοποιεί" την έννοια του επιστήμονα, και έτσι δεν το θέλουν. Για κάτι άσχετο με το επάγγελμα όμως? Και αν πράγματι δεν μπορείς να δηλώσεις δευτερεύουσα ιδιότητα, να είσαι βέβαια νέος επιστήμονας, αλλά να σου μεταβιβάσουν και οι γονείς σου ένα κατάστημα που πουλάει ρούχα πχ, δεν γίνεται?Σημαίνει ότι το πρόγραμμα σε περιορίζει ώστε να μην μπορείς να δραστηριοποιηθείς επιχειρηματικά, τουλάχιστον για 1.5-2 χρόνια σε οποιοδήποτε τομέα?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο νομίζω, ότι θα ήταν καλύτερα να το συζητήσεις με τους ίδιους τους υπευθύνους. Αν όχι, ας είσαι προετοιμασμένος για να καλύψεις το ποσό με νέες αγορές.

Παρεπιπτόντως, ήρθαν και σε εμένα χτές κοιτάξαμε τα τιμολόγια και διάφορα άλλα έγγραφα και τα πήραν μαζί τους φωτοτυπημένα.Θα μου απαντήσουν σε δύο τρείς μέρες.Βάλε, ότι είναι δημόσιος φορέας, από πέμπτη παρασκευή θα ξέρουμε.

Terry εσύ όλα καλά; Μετά από πόσο καιρό σου απαντήσανε;

 

Πληρωμές δικαιούχων Ποσό Επιχορήγησης

Το ποσό της επιχορήγησης για κάθε νέο ελεύθερο

επαγγελματία καθορίζεται στα 15.000,00 ευρώ. ...καταβάλλονται από

5.000,00 ευρώ στο τέλος κάθε εξαμήνου...

και αφού θα έχει πραγματοποιηθεί τουλάχιστον ένας

επιτόπιος έλεγχος κατά το ενδιάμεσο χρονικό διάστη−

μα (όπου και διαπιστώνεται η κανονική λειτουργία της

δραστηριότητας).

.....

Τα δικαιολογητικά που θα ελεγχθούν θα παραμείνουν

στον φάκελο του νέου ελεύθερου επαγγελματία και οι

ελεγκτές δεν θα παραλαμβάνουν αντίγραφα.

 

 

 

 

-------

 

Ο νέος ελεύθερος επαγγελματίας κατά την διάρκεια

του προγράμματος υποχρεούται να προσκομίσει μέσα

σε προθεσμία εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών μετά

από κάθε εξάμηνο:

.......

1.2 Τιμολόγιο και επικυρωμένα φωτοαντίγραφα του

βιβλίου εσόδων − εξόδων του προηγούμενου εξαμήνου ή βεβαίωση καταβολής Φ.Π.Α. στη Δ.Ο.Υ.

 

--------

 

 

Στον έλεγχο δηλαδή δεν πρέπει να πάρουν αντίγραφα. Κάθε εξάμηνο πηγαίνεις είτε αντίγραφο του βιβλίου εσ/εξ είτε βεβαίωση καταβολής ΦΠΑ. αι η ΥΠΕΕ όταν κρίνει, ζητάει τα πρωτότυπα και τα κρατάει για περαιτέρω έλεγχο. Δεν παίρνουν αντίγραφα!Απότι διαβάζω και στις προηγούμενες σελίδες, ό,τι ναναι κάνει ο καθένας εκεί στον ΟΑΕΔ :roll:

 

Παρεπιτώντως, απαντάει κανείς σε εσάς στα τηλέφωνα των κεντρικών, Αθήνα, στον ΟΑΕΔ? 10 τηλέφωνα έχω, από το πρωι παίρνω, θα χει πέσει δουλειά φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

μια ίσως περιττή ερώτηση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

 

το γραφείο που έχω νοικιάσει είναι ένας ενιαίος χώρος, όμως το W.C. είναι εκτός γραφείου, σε ξεχωριστό χώρο απένταντι απο το γραφείο μου. Εννοείται ότι μόνο εγώ εχω κλειδί για να το χρησιμοποιώ, μήπως όμως θα υπάρξει πρόβλημα επειδή δεν βρίσκεται εντός του γραφείου;

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς δεν έχει σημασία

 

επιπλέον για τον ΟΑΕΔ μιλάμε όχι για την Πολεδομία

ούτε που θα τους περάσει από το μυαλό

Link to comment
Share on other sites

Αμα θελουν να κ#$%#$ οι ελεγκτες τους δινεις το κλειδι..που ειναι το προβλημα??

 

χιχιχ πλακιτσα..

 

ΔΕΝ θα εχεις προβλημα...Μην αγχωνεστε με τετοια...Δεν υπαρχει λογος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.