Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

καλησπέρα,

γνωριζει κανείς αν στο τέλος του δεύτερου δωδεκαμήνου για να λάβεις τη δόση των 5000€ απαιτείται ασφαλιστική ενημερότητα ή αν την ζητάνε μόνοι τους από το ΤΣΜΕΔΕ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά κι εγώ μία ερώτηση, έξοδα που γίνανε μετά την έναρξη επαγγέλματος αλλά πριν την εγγραφή-συμμετοχή στο πρόγραμμα μετράνε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ μία ερώτηση, έξοδα που γίνανε μετά την έναρξη επαγγέλματος αλλά πριν την εγγραφή-συμμετοχή στο πρόγραμμα μετράνε;

 

Εμένα μου είχανε πει ότι δεν μετράνε. Ρώτησε καλύτερα στον τοπικό σου οαεδ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπήκε στο πρόγραμμα ενώ είχε τον κωδικό

 

85591902 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ (ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ) ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ;

 

Ρωτάω διότι στο τοπικό ΟΑΕΔ δεν έχουν πρόβλημα αλλά δεν μπορούν να μου εγγυηθούν πως θα το κρίνει η επιτροπή.

 

Τους ρώτησα αν μπορούν να μάθουν και μου είπαν πως απάντηση σε αυτό μπορεί να δώσει μόνο η επιτροπή μιας και αυτοί κρίνουν ποιος πρέπει και ποιος δεν πρέπει να μπει στο πρόγραμμα .

 

Αν λοιπόν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία θα με βοηθούσε πολύ.

 

 

ΥΓ. Έχω διαβάσει καλά το ενημερωτικό έντυπο και έχω δει το παρακάτω

 

"Δεν μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα όσοι δημιουργούν επιχείρηση με δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος όπως π.χ. μηχανικοί οι οποίοι ως δευτερεύουσα δραστηριότητα δηλώνουν Εργολάβοι, Υπεργολάβοι Οικοδομικών εργασιών"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποιόν μήνα περίπου γίνεται ο επόμενος έλεγχος..

 

Ο πρώτος έλεγχος για μένα ήταν τον Ιούνιο

Ο δεύτερος λίγο πριν τα Χριστούγεννα και τώρα αναρωτιέμαι αν θα μου έρθουν για έλεγχο περίπου την ίδια περίοδο που έγινε και ο 1ος.

 

Για τον 2ο επιτόπιο έλεγχο έπρεπε να τους πάρω εγώ τηλέφωνο για να έρθουν... είναι σύνηθες αυτό? Φοβάμαι μην περάσει η περίοδος ελέγχων και δεν τους έχω πάρει!

 

Επίσης κάτι ακόμα αν γνωρίζει κανείς: σε περίπτωση που είσαι εκτός πόλης για επαγγελματικούς λόγους, μπορεί να παρεβρεθεί άλλος στην θέση σου για τον έλεγχο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπήκε στο πρόγραμμα ενώ είχε τον κωδικό

85591902 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ (ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ) ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ;

 

Τελικά πληροφορήθηκα πως δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

εσύ θα επιμένεις πως τα σεμηνάρια, αφορούν διδασκαλία πάνω στην επιστήμη σου

άρα ειναι σχετικά με το αντικείμενο σου

 

δεν ειναι σεμηνάρια μαγειρικής

Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις.

Έκανα έναρξη το 2008 και θα εξεταστεί το εκκαθαριστικό του 2008, δηλαδή εισοδήματα του 2007.Στην ηλεκτρονική αίτηση και στο πεδίο που συμπληρώνεται το εισόδημα, έχει μοναδική επιλογή το "ύψος εισοδήματος 2008".Εγώ τι θα δηλώσω εκεί?Αυτό του 2007 και ας ζητάει του 2008?Κανείς με παρόμοια περίπτωση?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

εσύ θα επιμένεις πως τα σεμηνάρια, αφορούν διδασκαλία πάνω στην επιστήμη σου

 

άρα ειναι σχετικά με το αντικείμενο σου

δεν ειναι σεμηνάρια μαγειρικής

 

Κοίτα από τον τοπικό ΟΑΕΔ της περιοχής μου , είπαν πως δεν έχουν πρόβλημα.

Πήρα τηλέφωνο στο τηλέφωνο που έχει το ενημερωτικό έντυπο και με παράπεμψαν σε κάποια υπάλληλο η οποία ήταν αρμόδια.

Μου είπε πως η αίτησή μου αν βάλω αυτόν τον κωδικό θα κοπεί διότι δεν δέχονται κωδικούς που έχουν σχέση με υπηρεσίες εκπαίδευσης.

 

Ξενέρωσα και λέω να μην το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.