Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δώμα ή Στέγη;


gio

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Στο σπίτι μου που είναι στη φάση κατασκευής, έχω στην πλάκα οροφής περιμετρικά κούτελο 0,50μ. Έχω μονώσει την πλάκα από κατω (καλού κακού, ας βρίσκεται) με 5αρι DOW. Προβλιματίζομαι αν πρέπει στην πλάκα να κάνω μόνωση και στέγη (φοβάμαι τα εσωτερικά λούκια) ή αναστραμένη θερμομόνωση με polytile με τον εξής τρόπο:

 

Επίστρωση γεωυφάσματος ( Polyfelt TS-20 )

Θερμοσυγκόληση μεμβράνης P.V.C ( Sikaplan 12G )

Επίστρωση γεωυφάσματος ( Polyfelt TS-20 )

Τοποθέτηση Polytile.

Μήπως κάποιος γνωρίζει ποιο από τα ποιο πάνω είναι το καλύτερο ή αν η αναστραμένη μόνωση πρέπει να γίνει με άλλο τρόπο?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπερα σε ολους,διαβαζω συχνα τα post σας και με λενε Σπύρο και ειμαι31 ετων,με εχει βαλει ο πατερας να ψαξω για το τη σκεπη να βαλουμε,επειδη ειχαμε μπει στο Εξοικονομω κατ οικον και ειμασταν διστακτικοι στο τι να μονωσουμε τελικα καταληξαμε στην περιμετρικη μονωση και στα αλουμινια,ισως καναμε λαθος αλλα τωρα εχουμε μπερδευτει,δλδ,αφου καναμε την προαναφερθησα μονωση τωρα η ταρατσα ξεκινησε και επιασε μουχλα,μας ειχε προειδοποιηση ο κυριος που μας εκανε την μονωση αλλα ειχαμε στο μυαλο να κανουμε σκεπη,το ψαχνω και ο πατερας ηθελε κεραμιδι,του ειπα για ασφαλτικο αλλα οσο το ψαχνω φοβαμαι μην δημιουργηθει περισοτερη υγρασια μιας και θα μπει σκεπη,η ουσια ειναι οτι θελουμε κατι μακροπροθεσμο κατι καλο και σαφως να μην εχουμε ζεστη το καλοκαιρι και να αποφυγουμε απωλειες θερμοτητας το χειμωνα.Εχω διαβασει πααααρα πολλα για τα ασφαλτικα κεραμιδια τα ασφαλτοπανα,τις αναπνεουσες μεμβρανες(colpene 1500) κ.ο.κ,οσα διαβαζω τοσο μπερδευομαι και παντα καποια απορια δημιουργειται.Ελπιζω εσεις εδω να μου προτεινετε κατι αξιοπιστο και αποδοτικο.Ευχαριστω εκ των προτερων.(Υποψην δεν ειμαστε και ματσωμενοι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κάνω ένα εξοικονομώ για κατοικία του 58. Το σπίτι έχει πλάκα αμόνωτη. Μια απο τις προτάσεις θα είναι η μόνωση πλάκας. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει στέγη. Μπορέι να επιδοτηθεί από το πρόγραμμα η μόνωση καινούργιας στέγης?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που του αποτέλεσμα θα οδηγήσει ουσιαστικά σε θερμομόνωση της οροφής και εξοικονόμηση ενέργειας προχωράει κανονικά. Θα το περιγράψεις στην κατηγορία της εξωτ. θερμομόνωσης δώματος (2Α ή 2Β -- δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς).  Στη συνέχεια θα παρουσιάσεις τα τιμολόγια του θερμομονωτικού υλικού+εργασία και θα προχωρήσεις κανονικά. 

 

Προφανώς όμως στον ενεργειακό υπολογισμό θα παίξει ρόλο η θέση της θερμομόνωσης. Αλλιώς θα το υπολογίσεις αν τοποθετηθεί πάνω στην πλάκα και διαφορετικά αν μπει κατω απο τη στεγη. 

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου είναι οτι η πλάκα οροφής έχει π.χ επιφάνεια 60τ.μ με την στέγη που θα γίνει λόγω κλίσεων η επιφάνεια της μόνωσης θα αυξηθεί, θα γίνει π΄.χ 70τ.μ. Αυτά τα επιπλέον τετραγωνικά μπορώ να τα δικαιολογήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.