Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η πράξη χαρακτηρισμού (δασαρχείο) αρκεί για την πρωτοκόλληση φακέλου;


Recommended Posts

Για θεώρηση όρων δόμησης οικοπέδου μου ζητάνε δασαρχείο (εκτός των άλλων). Εκεί έχω την πράξη για να καταθέσω (αν το δεχτούν) αλλά η τελεσιδικία θα πάρει 2 ή μήνες. Μήπως παίρνω θεώρηση όρων δόμησης με κάποια επιφύλαξη;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο αυτό που λες...

Μπορούν ίσως να δώσουν όρους με την σημείωση ''αν δεν είναι δασική έκταση''

..αλλά και πάλι δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας εχουν ζητησει ποτε την Πραξη χαρακτηρισμου και τοπογραφικο σε πρωτοτυπο για την πληροτητα??? Σημερα ετσι μου ειπαν...Ηθελαν το πρωτοτυπο εγγραφο με τη σφραγιδα του Δασρχειου και το τοπογραφικο που το συνοδευει....

Link to comment
Share on other sites

Κανει γνησιο αντιγραφο το Δασαρχειο?? Δεν το ηξερα..

 

Γτ ο βλακας το πρωι μου ειπε οτι "κανονικα" θελει τα πρωτοτυπα και αν χρειαστει καποτε Πραξη Χαρακτηρισμου, ξαναπας , λεει, Δασαρχειο.....

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, οποιαδήποτε απλή φωτοτυπία με μια ΥΔ ότι "είναι ακριβές φωτοαντίγραφο, το πρωτότυπο του οποίου κατέχω στα χέρια μου και επιδεικνύω σε κάθε ζήτηση", είναι αρκετή, αλλά μερικοί είναι τρόμπες...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και την ΠΡΑΞΗ Χαρακτηρισμού εκτάσεως (άρθρου 14 Ν. 998/79) από το ΔΙΑΥΓΕΙΑ

 

Η πράξη αυτή δεν παράγει κανένα νόμιμο αποτέλεσμα, έναντι οποιασδήποτε αρχής ή ιδιώτη, αν δεν συνοδεύεται από σχετική βεβαίωση του Δασαρχείου, ότι έχουν τελεσιδικήσει οριστικά οι διαδικασίες που προβλέπονται από το άρθρο 14 του Ν.998/79 (δημοσίευση, ανακοίνωση, άσκηση και εκδίκαση αντιρρήσεων κ.λ.π.).

 

Άρα συμπεραίνω πως για την έκδοση της αδείας απαιτείται η τελεσιδικία.

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω κι ένα μυστικό:

Σε ορισμένες περιπτώσεις, γνήσιο αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος μπορεί να εκδόσει και ένα ΚΕΠ. Τις "ορισμένες περιπτώσεις" δεν τις ξέρω επ'ακριβώς γιατί η δική μας πολεοδομία δεν τα δέχεται, ότι κι αν πεις. Ότι υπάρχει κάποια -παλιά- εγκύκλιος για τα ΚΕΠ περί γνησιου αντιγράφου τοπογραφικών μου το είπε μια φίλη μου, υπάλληλος ΚΕΠ. Απλά επειδή έτσι κι αλλιώς δεν περνάνε εδώ, δεν το έψαξε παραπέρα.

Πρέπει να βρείτε κάποιον πολύ μάγκα υπάλληλο ΚΕΠ να σας δώσει την (εσωτερική) εγκύκλιο.

 

Πάντως για το δασαρχείο, αν τους πεις σου βγάζουν ένα "γνήσιο αντίγραφο"... Δημόσια υπηρεσία είναι, έχει υποχρέωση να παρέχει γνήσια αντίγραφα των εγγράφων της.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τυχαία βρήκα στο Διαυγεια αυτην την εγκύκλιο με ημ/νια 21-6-2011

εχετε την υπ' οψιν.....

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4Α3Υ0-Μ6

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Γεια σας.

 

Θέλει ένας αγρότης να βελτιώσει και να περιφράξει,τα γεωτεμάχιά του (ελαιώνες, βοσκότοποι) και θέλει να μπει και σε κάποιο πρόγραμμα ΕΣΠΑ. Γνωρίζετε αν χρειάζεται πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.