Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Πρέπει να υλοποιηθεί το σύνολο της επένδυσης. Απλά ότι δεν υπάρχει σαν μοντέλο το αντικαθιστάς με κάτι άλλο, π.χ. laptop μάρκας α μοντέλο χ με laptop μάρκας β μοντέλο y κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να παραλειψουμε δηλαδή κάτι από την πρόταση? Να μην αγορασθεί δηλαδή καθόλου λαπτοπ ας πούμε. Εχω την εντύπωση ότι γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το να μείνει κάτι απ' έξω δεν είναι δυνατό, από ότι μου έχουν πει, ότι είναι στην εγκεκριμένη πρόταση πρέπει να υπάρχει και στην τελική υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή αυτό θα πρέπει να το ξέρουν και οι τράπεζες με σιγουριά, αλλιώς πώς θα κάνουν τον έλεγχο. Για την ώρα πάντως φαίνεται ότι έχουν άγνοια σε πολλά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Aπο το πλαίσιο πάντως μου είπαν ότι μπορούμε να αντικαταστήσουμε κάποιο προιον με κάποιο άλλο της ίδιας κατηγορίας αλλά όχι ακριβότερο. Δεν ρώτησα αν πρέπει να αγορασθούν όλα όσα περιληφθεί στην πρόταση. Οι τράπζες δεν γνωρίζουν ακομα τίποτα πάντως...μας βλέπω να τρέχουμε όλοι μαζί καλοκαιριάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα στο Infoespa μου απάντησαν ότι μπορούμε να πάρουμε μέρος και όχι όλη την επένδυση με την προϋπόθεσή ότι δεν πέφτουμε κάτω από το κατώτατο όριο...

 

Ερώτηση:

...Μπορώ να κάνω την αγορά μόνο του ενός από τους δύο Η/Υ με τα αντίστοιχα προγράμματά του χωρίς να υλοποιήσω την αγορά του δεύτερου?...

 

Απάντηση:

Μπορείτε να προβείτε στη συγκεκριμένη αλλαγή. Επισημαίνεται ότι με βάση το άρθρο 5 της Υπουργικής απόφασης (Α.Π. 41420/ΕΥΣ6713, Αθήνα, 26-8-2009) ο προϋπολογισμός της πρότασης δεν δύναται να είναι κάτω από το ελάχιστο όριο για την κατηγορία του επαγγέλματος. Σε περίπτωση που ο προϋπολογισμός μειώνεται κάτω από το όριο που προβλέπεται ως κατώτατο (άρθρο 5, πίνακας 2 της ΥΑ προκήρυξης), η επένδυση θα κρίνεται συνολικά μη επιλέξιμη και δεν θα επιχορηγείται.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Όπως επισήμανε και ο George.Sar, γίνεται να παραλείψεις κάποιο αντικείμενο (προϊόν) εφόσον ο συνολικός σου προϋπολογισμός δεν πέσει κάτω από ένα συγκεκριμένο ποσό, ανάλογος εάν είσαι στο 50 η στο 80 % ( δηλαδή άνω η κάτω πενταετίας) ...

Σε αυτό το σημείο, επειδή ακόμα δεν έχουνε διευκρινιστεί πολλά ζητήματα ως προς την υλοποίηση του προγράμματος ( αλλαγές προϊόντων, αλλαγές στα επί μέρους ποσά, κτλ...) θα ήθελα να σας αναφέρω ότι σε μία τηλεφωνική συζήτηση που είχα με έναν υπάλληλο στο infoEspa, μου είπε ότι έχουνε τεθεί πολλά παρόμοια ερωτήματα ( τον ενημέρωσα ότι θα βρει πολλά από αυτά στο site αυτό, και έδειξε να ενδιαφέρεται αρκετά) και μου είπε ότι θα υπάρξει κάποια ανακοίνωση προς αυτήν την κατεύθυνση από το ΕΣΠΑ, με διευκρινίσεις στο εάν μπορούμε η όχι να αλλάξουμε και αντικείμενο, να ξαναμοιράσουμε τα ποσά όπως θέλουμε κτλ...

Εγώ προσωπικά θα περιμένω ακόμα λίγο πριν προβώ σε αγορές, επειδή θα ήθελα να αποκλείσω μερικά προϊόντα και να διαθέσω τα χρήματα σε κα΄ποιο άλλο προϊόν εάν γίνεται.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

Υ.Γ. : ο νεαρός με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι αυτός θεωρεί ότι μπορεί και να γίνονται αλλαγές άλλα καλύτερα να περιμένω κάποια ανακοίνωση από το ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο θα ήταν να γίνει κάτι τέτοιο με διευκρινήσεις. Εμένα από την τράπεζα σε σχετική ερώτηση μου απάντησαν ότι μπορώ να πάρω και κάτι ακριβότερο π.χ. ένα φορητό υπολογιστή καλύτερο αλλά η χρηματοδότηση θα ναι ακριβώς ίδια με την πρόταση που είχα κάνει.

Καλό είναι να περιμένουμε και να μην γίνουν άμεσα οι αγορές έτσι ώστε να δοθούν απαντήσεις από το ΕΣΠΑ σε σχετικά ερωτήματα.

Όσο για τη χρηματοδότηση ελπίζω να γίνει σχετικά με γρήγορους ρυθμούς μιας και θέλουν να αυξήσουν την απορρόφηση των κονδυλίων από το ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να περιμένουμε μέχρι να αποφασίσουν γιατί οι τιμές στους υπολογιστές πέφτουν με τον μήνα.

 

Πιστεύω ότι θα δώσουν και παρατάσεις για την υλοποίηση πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος πέφτει; Ανεβαίνουν θέλεις να πεις λόγω της πτώσης του ευρώ έναντι του δολαρίου. Για κοίτα λίγο τις τιμές στις μνήμες και θα καταλάβεις τί εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.