Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

σκέφτομαι να μήν κάνω ολόκληρη την επένδυση, από τα 8.000euro που κοστίζει η πρότασή μου να αφαιρέσω 2-3 πράγματα και να πέσω στα 4.000euro έτσι ώστε .....

 

Υπάρχει ένα ελάχιστο όριο επένδυσης το οποίο νομίζω είναι 5000€ άμα θυμάμαι καλά. Κοίταξε στην προκήρυξη. Αυτό πρέπει να το πιάσεις σίγουρα. Αλλά καλύτερα ρωτάς και τον ΕΦΔ

Link to comment
Share on other sites

Η περιφέρεια της έδρας μου είναι η Αττική. Εφόσον επιδοτηθώ και μου ανατεθεί μια εργασία εκτός Αττικής, σύμφωνα με το ΕΣΠΑ δεν έχω το δικαίωμα να δραστηριοποιηθώ σε σ' αυτήν για 5 χρόνια, επειδή βρίσκεται εκτός ορίων της Γεωγραφικής Περιφέρειας μου? Αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι εννοούν ακριβώς και για ποιό σκοπό αυτός ο όρος? Πως μπορούν να το ελέγχουν αυτό? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η περιφέρεια της έδρας μου είναι η Αττική. Εφόσον επιδοτηθώ και μου ανατεθεί μια εργασία εκτός Αττικής, σύμφωνα με το ΕΣΠΑ δεν έχω το δικαίωμα να δραστηριοποιηθώ σε σ' αυτήν για 5 χρόνια, επειδή βρίσκεται εκτός ορίων της Γεωγραφικής Περιφέρειας μου? Αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι εννοούν ακριβώς και για ποιό σκοπό αυτός ο όρος? Πως μπορούν να το ελέγχουν αυτό? Ευχαριστώ

 

Αυτό είναι και δικιά μου απορία, τι εννοούν με την φράση ότι ο δικαιούχος της ενίσχυσης δεσμεύεται να λειτουργεί εντός των γεωγραφικών ορίων της Περιφέρειας κ.τ.λ. Βασικά έλεγα να πάρω ένα τηλέφωνο ή να στείλω ένα mail να ρωτήσω... Αν μάθω θα απαντήσω εδώ.

 

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη γραμμή ενημέρωσης κοινού και μου είπαν ότι αυτό αναφέρεται στην έδρα της επιχείρησης, επομένως μπορείς να πάρεις δουλειές και σε άλλες περιφέρειες, απλά να έχεις σταθερή έδρα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει την εξης ερωτηση στο εσπα

 

τι εννοειτε "δαπάνες δεν έχουν άλλα χαρακτηριστικά" δηλαδη εγω τωρα που το προγραμμα που θελω να παρω κανει 600 ευρω φθηνοτερα, μπορω να δωσω αυτα τα 600 στην συνθεση του σταθερου υπολογιστη ωστε να παρω καλυτερο επεργαστη ή καποιον επιπλεον σκληρο.

 

 

 

Μου ηρθε σημερα απαντηση

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά μιας δαπάνης είναι δυνατό να αλλάξουν, εφόσον δεν θα υπερβαίνεται το κόστος του συνολικού προϋπολογισμού και δεν θα αλλάξετε την δαπάνη με κάποια άλλη που δεν έχετε αιτηθεί.

 

 

 

αρα αν κατι μειωθηκε μπορουμε να το προσθεσουμε σε καποιο αλλο προιον.(εγω αυτο καταλαβαινω)

 

Σήμερα έκανα μεταξύ άλλων αυτή την ερώτηση. Ο υπάλληλος της τράπεζας ήταν ανενημέρωτος σχεδόν για τα πάντα και πήρε στα κεντρικά. Η απάντηση ήταν πως ότι εξοικονομείς από μια πιθανή μείωση τιμής ενός προϊόντος δεν μπορείς να το μεταφέρεις σε άλλο. Μάλιστα επικαλέστηκε και τον τρόπο σύνταξη της επενδυτικής πρότασης, ότι δηλαδή κάθε προϊόν έμπαινε σε δικό του "κελί" που δεν συνδεόταν με άλλα. Τώρα αν αυτό σας φαίνεται λογικό... Έμενα μου φαίνεται παράλογο. Το λαπτοπ της προτασής μου δεν υπάρχει διαθέσιμο αν πάω σε ανάλογη λύση μπορεί τα χρήματα να είναι πιό πολλά, γιατί να μην μπορώ να καλύψω τη διαφορά από μια πιθανή μείωση του desktop υπολογιστή? Όποιος μάθει κάτι περισσότερο ενημερώνει!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ είχα ρωτήσει τηλεφωνικά και μου είχαν πει ότι μπορούμε να αλλάξουμε τις τιμές, αρκεί τα προϊόντα να είναι ίδια. Δηλαδή άμα δήλωσες laptop πρέπει να πάρεις laptop κι αν αλλάξει η τιμή μπορείς να το αξιοποιήσεις αλλού με αυξομείωση άλλης δαπάνης. Τώρα σε περίπτωση αμφιβολιών ένα τηλέφωνο στη γραμμή εξυπηρέτησης του ΕΣΠΑ θα σου λύσει τις απορίες. Περισσότερα θα ξέρουν από τις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να μήν κάνω ολόκληρη την επένδυση, από τα 8.000euro που κοστίζει η πρότασή μου να αφαιρέσω 2-3 πράγματα και να πέσω στα 4.000euro έτσι ώστε .....

 

σε αυτή τη περίπτωση θα πάρεις άπό την τράπεζα και τις 4000 ή το 80% του ποσού ααυτού;

Link to comment
Share on other sites

Έρχονται από τον ΕΦΔ που έχεις δηλώσει, οπότε ίσως να επικοινωνήσεις με την τράπεζά σου.

 

το επιβεβαιώνω, χτες με πηραν απο την τράπεζα να παραλάβω την εγκριτική αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μεταξύ άλλων αυτή την ερώτηση. Ο υπάλληλος της τράπεζας ήταν ανενημέρωτος σχεδόν για τα πάντα και πήρε στα κεντρικά. Η απάντηση ήταν πως ότι εξοικονομείς από μια πιθανή μείωση τιμής ενός προϊόντος δεν μπορείς να το μεταφέρεις σε άλλο. Μάλιστα επικαλέστηκε και τον τρόπο σύνταξη της επενδυτικής πρότασης, ότι δηλαδή κάθε προϊόν έμπαινε σε δικό του "κελί" που δεν συνδεόταν με άλλα. Τώρα αν αυτό σας φαίνεται λογικό... Έμενα μου φαίνεται παράλογο. Το λαπτοπ της προτασής μου δεν υπάρχει διαθέσιμο αν πάω σε ανάλογη λύση μπορεί τα χρήματα να είναι πιό πολλά, γιατί να μην μπορώ να καλύψω τη διαφορά από μια πιθανή μείωση του desktop υπολογιστή? Όποιος μάθει κάτι περισσότερο ενημερώνει!

 

 

 

πηρα τηλ στο εσπα και μου ειπαν οτι μπορω να αλλαξω την τιμη στο προιον και να παρω κατι πιο φθηνο, και τα υπολοιπα λεφτα να τα βαλω αλλου. τους ενδιαφερει το συνολικο ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.