Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

sdim νομίζω ότι έχεις δίκιο. Επίσης κάπου στην προκύρηξη και στην εγκριτική επιστολή πρέπει να αναφέρει ότι πρέπει να έχουν όλα πληρωθεί (οι δόσεις) μέχρι κάπου στο 2012, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Aπό την τράπεζα μου είπανε ότι πρέπει να υπογράψω τη σύμβαση μέχρι την Τετάρτη.

 

Φίλε ποιά τράπεζα έχεις βάλει ενδιάμεσο φορέα??? μήπως τα λένε έτσι για ευνόητους λόγους??

 

Επίσης θέλω να θίξω άλλο ένα ζήτημα σχετικά με τα χρήματα του ΕΣΠΑ... γιατί άν διαβάστε εδώ θα δείτε ότι τα χρήματα αυτά ουσιαστικά δεν υπάρχουν ακόμα... το αναφέρω επειδή κάποιοι θεωρούν δεδομένο ότι θα εξυπηρετηθούν οι εγκεκριμένοι... http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=329377&ct=3&ml=2&dt=03/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Εθνική , δήλωσα.

Να το ξέρουμε , αν δεν επιδοτηθούμε να μη χρεωθούμε κιόλας. Έρχονται δύσκολοι καιροί.

Για το παραπάνω link θέλει συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

.....Για το παραπάνω link θέλει συνδρομή.

Sorry το ξέχασα... το κανω copy-paste να το διαβάσουν όλοι προς ενημέρωση, εγώ πάντως θα περιμένω 1-2 μήνες να δώ πώς θα πάει το πράγμα γενικά...

 

Δάνειο 2 δισ. ευρώ για να ξεκολλήσει το ΕΣΠΑΔευτέρα 3 Μαΐου 2010 [ 19:09 ]

 

Δάνειο ύψους δύο (2) δισ. ευρώ και με επιτόκιο 3,0% θα συνάψει η κυβέρνηση με την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (ΕΤΕπ) προκειμένου να χρηματοδοτηθούν έργα του Εθνικού Στρατηγικού Πλαισίου Αναφοράς (ΕΣΠΑ). Αυτό αναμένεται να ανακοινωθεί και επισήμως μεθαύριο, Πέμπτη, κατά τη διάρκεια της 1ης, για εφέτος, συνεδρίασης της Επιτροπής Παρακολούθησης του ΕΣΠΑ με τη συμμετοχή εκπροσώπων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας η απορρόφηση του ΕΣΠΑ έφθασε το 6,14% έναντι του περίπου 3,0% που ήταν τον περασμένο Οκτώβριο. Στόχος του υπουργείου είναι να φθάσει η απορρόφηση το 8,0% τον Ιούνιο.

 

Από τα προγράμματα του ΕΣΠΑ τη χαμηλότερη απορρόφηση την έχουν εκείνα που θα έπρεπε να έχουν την υψηλότερη. Τα πιο χαρκατηριστικά παραδείγματα αποτελούν τα προγράμματα: Ψηφιακής Σύγκλισης (0,10%), της Ανάπτυξης Ανθρωπίνου Δυναμικού (0,39%) και της Διοικητικής Μεταρρύθμισης (0,46%).

 

Σημειώνεται ότι οι εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα ασκήσουν κριτική τόσο για τη χαμηλή απορρόφηση (για την οποία δεν ευθύνεται η παρούσα αλλά η προηγούμενη κυβέρνηση) όσο και για το γεγονός ότι το τρίτο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης (Γ΄Κ.Π.Σ.) έχει πολλές υπερδεσμεύσεις. Δηλαδή έχουν υπογραφεί συμβάσεις για έργα κατά έξι δισ. ευρώ περισσότερα από τους πόρους του Γ΄Κ.Π.Σ. Ενα μέρος του ποσού αυτού αφορά τα λεγόμενα έργα -γέφυρες (που άρχισαν επί Γ΄Κ.Π.Σ. και συνεχίζονται επί ΕΣΠΑ) αλλά το υπόλοιπο μέρος, που δεν γνωρίζουν πόσο είναι αυτό, αφορά υπερδεσμεύσεις που δεν καλύπτονται από Κοινοτικούς πόρους. Αρα, ή θα πρέπει να χρηματοδοτηθούν με εθνικούς πόρους (που δεν υπάρχουν) ή τα έργα θα <μετατραπούν> σε έργα-γέφυρες ή δεν θα εκτελεστούν με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

sdim νομίζω ότι έχεις δίκιο. Επίσης κάπου στην προκύρηξη και στην εγκριτική επιστολή πρέπει να αναφέρει ότι πρέπει να έχουν όλα πληρωθεί (οι δόσεις) μέχρι κάπου στο 2012, αν θυμάμαι καλά.

 

Μέχρι τις 16/8/2010 πρέπει να έχουν εξοφληθεί τα τιμολόγια.

Μέχρι τις 30/6/2012 πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία του προγράμματος, δηλαδή να έχουμε πάρει και τα χρήματα από το κράτος για να κλείσει το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 16.08.2010 να έχουν εξοφληθεί τα τιμολόγια και να έχει τελειώσει η ιστορία από εμάς, ένα μήνα μετά το πολύ να σταλεί το αίτημα (τον εξαντλούμε ρε παιδί μου όλο) πάει 16.9.2010, 2 μήνες ο ΕΦΔ να κάνει έλεγχο πάμε 16.11.2010 και 15 μέρες για την έκδοση της βεβαίωσης πάμε 01.12.2010. 20 μέρες το πολύ για να δώσει ο ΕΦΔ το ποσό φτάσαμε Χριστούγεννα.

 

Αλλά όπως καλά λέει ο sdim η απόφαση έγκρισης αναφέρει την 30.06.2012 για ολοκλήρωση κτλ κτλ.

 

Άλμα 18 μηνών... ;)

 

Κάνω κάπου λάθος λόγω ώρας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις λάθος. Το 2012 το είχαν βάλει από την αρχή για να είναι σίγουροι.

Αν κολλήσει κάτι κτλ. Ήδη έχει καθυστερήσει μερικούς μήνες.

 

Μερικοί που θα κάνουν ένσταση και εξεταστεί μετά από μήνες(χρόνο;) και τελικά πάρουν έγκριση θα είναι πάλι μέσα στο χρονοδιάγραμμα του 2012.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.