Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Ενοικίαση" μελετητικού και κίνδυνοι


Recommended Posts

Να ρωτήσω, κάτι 12ωρα σε κατασκευαστικές που έγραψαν κατά καιρούς κάποια μέλη εδώ, που δεν γινόταν καν συζήτηση για υπερωρίες, μόνο εγώ τα διάβαζα; Είχαν πλήρη στελέχωση μηχανικών ή 2-3 μ****** να τρέχουν και τα υπόλοιπα "στελέχη";

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αν νοικιάσεις μελετητικό πτυχίο τα λεφτά είναι λιγότερα αλλά οι κίνδυνοι από απειροελάχιστοι έως μηδενικοί. Αν νοικιάσεις κατασκευαστικό πτυχίο τα λεφτά είναι περισσότερα αλλά οι κίνδυνοι ίσως να είναι λίγο περισσότεροι σε περίπτωση αστοχίας του έργου.

Έγω έχω νοικιάσει το μελετητικό μου πτυχίο με Ε.Ε. και στη σύμβαση λέει ότι ο πρόεδρος της ΕΕ υπογράφει "για λογαριασμό όλων των μετόχων."

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές για ΜΕΚ Α είναι απο 300 έως 350 ευρώ το μήνα (προσωπική εμπειρία). εάν θέλεις μπορείς να ενημερωθείς και στο παρακάτω site http://www.texnologistiki.gr (μεσίτες πτυχίων).

Link to comment
Share on other sites

Μεσίτες πτυχίων; Είναι σοβαρό τώρα αυτό; Σε ποια άλλη χώρα συμβαίνουν τόσο γελοία πράγματα μου λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μεσίτες πτυχίων????????????????????? Αξιώθηκα να το δω και αυτό. Πόσο ακόμα περισσότερο θα εξευτελιστεί ο κλάδος? Το γνωρίζει αυτό το ΤΕΕ? (αστεία ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται η ενοικίαση πτυχίου ή απαγορεύεται η μεσιτία στην ενοικίαση πτυχίου;

Μήπως κρίνεται ως ανήθικο κάτι από τα παραπάνω;

Μπορούμε να λέμε τις απόψεις και χωρίς να χρησιμοποιύμε "εξευτελιστικούς" χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μεσίτες πτυχίων????????????????????? Αξιώθηκα να το δω και αυτό. Πόσο ακόμα περισσότερο θα εξευτελιστεί ο κλάδος? Το γνωρίζει αυτό το ΤΕΕ? (αστεία ερώτηση)

 

To TEE δημοσιέυει τις αγγελίες ενοικίασης στο δελτίο.

Link to comment
Share on other sites

Μεσίτες πτυχίων????????????????????? Αξιώθηκα να το δω και αυτό. Πόσο ακόμα περισσότερο θα εξευτελιστεί ο κλάδος? Το γνωρίζει αυτό το ΤΕΕ? (αστεία ερώτηση)

 

Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό. Μάλλον συγχέετε το θέμα, με την "ενοικίαση σφραγίδας".

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πάμε καλά; Δίνεται σε κάποιον το ΟΚ να εκπονεί μελέτες/έργα επειδή υποτίθεται διαθέτει το κατάλληλο ανθρώπινο δυναμικό για αυτό το σκοπό. Και μάλιστα το δυναμικό αυτό είναι ορισμένο από τον νόμο. Αν όπως εσείς λέτε ότι δεν χρειάζεται τόσο ανθρώπινο δυναμικό σε ποσότητα και ποιότητα, σε μία εταιρεία, τότε αντί για ενοικίαση μήπως ονομάζεται "προστασία"; Ας καταργήσουν εντελώς την υποχρεωτική στελέχωση αφού δεν είναι και απαραίτητη. Θέλετε;

 

Εγώ πάντως λέω πως χρειάζονται και παραχρειάζονται. Αλλά καλύτερα (για τα αφεντικά) να νοικιάζεις πτυχία και να έχεις 1-2 μ******* να τραβάνε κουπί παρά το να πληρώνεις μία νόμιμα στελεχωμένη εταιρεία...

 

ΥΓ Άλλη μία ελληνική πατέντα. Ενοικίαση πτυχίου. Πιστεύετε θα βρούμε άλλη μία χώρα που συμβαίνουν τέτοια κουλά ώστε να μην αισθανόμαστε τραγικά μόνοι;

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε με τα καλά μας? Κάποιος που μπορεί να θέλει να εξασφαλίσει κάποια χρήματα μπορεί να νοικιάζει το πτυχίο του (προσωπικά διαφωνώ). Κάποιος που χρειάζεται ένα πτυχίο που δεν κατέχει, αλλά του έχει προκύψει μια δουλειά που απαιτείται, το αναζητά. Αλλά μεσίτες? (Για το ΤΕΕ δεν τίθεται θέμα γι' αυτό χαρακτήρισα την ερώτηση μου αστεία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.