Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρήση χώρου αυλής ως χώρου στάθμευσης (parking)


eliza.pap

Recommended Posts

Αφου επιμενεις να το κανεις , το πρωτο και βασικο βημα ειναι να ελεγξεις την δικια σου ιδιοκτησια οτι ειναι απολυτως νομιμη πριν αρχισουν οι εχθροπραξιες.

 

Αφου δεις οτι εισαι ΟΚ , βρες απο το αρχειο της Πολεοδομιας δ/καλυψης και διαμορφωση περιβ. χωρου να δεις τι του εχει εγκριθει και την πραξη γκαραζ που εχει κανει. (Αν δεν μπορεις να βρεις την αδεια του παρε τον αριθμο ρολογιου της ΔΕΗ ή της υδρευσης και θα τα βρεις μετα.)

 

Αν υπαρχει ασυμφωνια κανεις καταγγελια. Για μη τηρηση περ. χωρου , για μειωση του ελευθερου προς φυτευση ακαλυπτου , οτι βρεις. (Μπορει να βρεις κι αλλα , τιποτα ημ/θριους κλεισμενους , ψηλες μαντρες , υπερυψωμενα υπογεια κλπ αν θες να ανοιξεις πολεμο).

 

Αν δεν μπορει να βγαλει κι αλλη θεση λογω μικρου ακαλυπτου , εχεις πετυχει διανα. Αν ομως μπορει και το καταφερει θα εχεις γινει κακια χωρις αποτελεσμα.

 

Θα μπορουσες εναλλακτικα εφοσον διαπιστωσεις οτι υπαρχει παραβαση νομοθεσιας να του στειλεις και ενα εξωδικο (προειδοποιητικα).

 

Αξιζει τον κοπο ολο αυτο ?

 

 

ΥΓ. Ισως ειναι καλο να ξεκινησεις και τιποτα μαθηματα αυτοαμυνας .....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να καταλάβω φίλε avgoust γιατί είσαι τόσο αρνητικός.

 

Αυτά περί ημιυπαίθριων κτλ δεν πρέπει να ισχύουν γιατί είναι παλιά κατοικία κι ούτε με ενδιαφέρει ο μεγάλος πόλεμος που λες για να αρχίσω να τα ψάχνω. Αν όμως θίγονται τα δικαιώματά μου (στη ζούγκλα του παρκαρίσματος και η μία ή οι δύο θέσεις που χάνονται είναι σημαντικές) και ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα, πού βρίσκεις το κακό να μην το εκμεταλλευθώ;

 

Οσον αφορά εμένα, απ'όσο βλέπω και γνωρίζω δεν είμαι πουθενά παράνομη. Ακόμη κι αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει, σίγουρα δε θίγει τα δικαιώματα του γείτονά μου. Εγώ δεν πάω να καταγγέλλω τους πάντες για κάθε μικρή ή μεγάλη παρανομία που έχουν κάνει. Στο κάτω κάτω κάτι θα είχε και ο νομοθέτης στο νου του όταν επινόησε την ορολογία "έννομο συμφέρον".

Link to comment
Share on other sites

Μα να ρωτήσω κάτι;

Χάθηκε μεν μια θέση στάθμευσης ακριβώς μπροστά στην είσοδο που άνοιξε ο γείτονας.

Από την άλλη όμως, τώρα που παρκάρει το αυτοκίνητό του στην αυλή του και όχι στο δρόμο, ελευθερώθηκε μια θέση στάθμευσης στο δρόμο για τους υπόλοιπους.

Επομένως το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Προς τί τόσος ντόρος; Υπήρχε λόγος να παρκάρεις ΑΚΡΙΒΩΣ σε εκείνο το σημείο που άνοιξε η είσοδος και τώρα δε μπορείς;

Για ποιά περιοχή μιλάμε; Υπάρχει τόσο έντονο πρόβλημα στάθμευσης;

Link to comment
Share on other sites

antigoni, προσπάθησε να καταλάβεις ότι εαν μπείς στην διαδικασία των καταγγελειών κτλ, στο τέλος το μόνο που θα καταφέρεις είναι να τσακωθείς με τον γειτονά σου. Γιατί ακόμα και αν δεν έχει άδειες απο Δήμο-Πολεοδομία κλπ, θα πάει και θα τις βγάλει... θα του πάρει χρόνο, θα ξοδέψει λεφτά, θα ταλαιπωρηθεί αλλά θα το κάνει... οπότε στο τέλος πιό θα είναι το κέρδος;;; να έχεις τσακωθεί με τον γειτονά σου επειδή έφτιαξε γκαράζ...

αναλογίσου το τρέξιμο (γιατί και εσύ θα έχεις τρεχάματα), και το τελικό αποτέλεσμα και σκέψου αν αξίζει τον κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος πρέπει να έχει δεσμεύσει τον χώρο ώς χώρο στάθμευσης ενός (η περισσοτέρων αυτοκινήτων). Ερωτήσεις στην πολεοδομία και το υποθηκοφυλάκειο θα σου απαντήσουν εάν η θέση είναι νόμιμη. Επίσης στην οικοδομική του άδεια θα πρέπει να περιγράφεται ο χώρος στάθμευσης και οι εισόδοι των αυτοκινήτων (που παρεπιπτόντως δύναται να είναι δύο (ανά οικόπεδο ) αλλά να μην ξεπερνούν τα 7,5 μέτρα πλάτος. Φυσικά ανα πάσα στιγμή μπορείς να καλέσεις την πολεοδομία να τον ελέγκξει αλλά συμφωνώ να μην ανοίξεις πόλεμο καταγγελιών εάν η δική σου κατασκευή δεν είναι νόμιμη ή υπάρχουν κάποιοι λόγοι που φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια δεν έχω πειστεί απόλυτα και πιστεύω πως τα επιχειρήματά μου στέκουν απόλυτα.

Ομως, για να είστε σχεδόν όλοι αρνητικοί, αποφάσισα τουλάχιστον για την ώρα να βάλω το θέμα στο ψυγείο. Μπορεί να ξέρετε κάτι περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεκτά όλα τα παραπάνω αλλά γιατί να μην αναγκαστεί ο ''κακός'' γείτονας να τρέξει και να πληρώσει ως οφείλει για να αποκτήσει νόμιμα το παρκάρισμά του? Δε θα σωθεί η ελληνική οικονομία βέβαια αλλά τουλάχιστον θα μείνει η ηθική ικανοποίηση ότι ένας ακόμη ''τζαμπατζής'' βρήκε το δάσκαλό του!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λέτε δηλαδή, εγώ και να παρκάρω μπροστά από την είσοδό του δε θα έχω καμία επίπτωση; Ναι αλλά σε καμία πινακίδα όπου απαγορεύεται το παρκάρισμα δε βλέπω κάποιους αριθμούς (αριθμό άδειας, απόφαση δημοτικού συμβουλίου κτλ).

 

Δεν φοβάσαι μήπως σου χαράξει το αμάξι. Το πιο άμεσο και αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι δεν υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο αλλά αν φοβόμαστε και σε τέτοιες περιπτώσεις και δεν κυνηγάμε το δίκιο μας δεν θα πάμε πουθενά. Θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας και έρμαιοι των διαθέσεων του κάθε "κακού" γείτονα και μη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.