Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί "εργαλείων" χειρός (κοινώς gagdet)


GeorgeS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η μπαταρία είναι το μεγάλο πρόβλημα ilias. Αν τα έχεις όλα ανοιχτά, gps, wifi, bluetooth η μπαταρία κρατά περίπου 1 μέρα (ανάλογα με τη χρήση βέβαια). Αν είσαι συνετός χρήστης και ανοίγεις αυτές τις δυνατότητες όποτε τις χρειάζεσαι τότε ο χρόνος μπορεί και να διπλασιαστεί. Αλλά μέχρι εκεί.

 

Τώρα, εμένα το iphone κάνει τα εξής :

 

ανοίγει αρχεία .doc .xls (και εκδόσεις 2007) τα οποία μπορείς να επεξεργαστείς και να αποστείλεις με email πίσω (μέσω του quick office)

 

βλέπεις μια χαρά αρχεία pdf.

 

τις εφαρμογές gps, sms, msn, mms, skype, κλπ κλπ δεν τις αναφέρω γιατί είναι γνωστές και υπάρχουν.

 

Στα εντυπωσιακά που μας αφορούν συγκαταλέγω :

 

1. Μέτρηση απόστασης ( ναι ναι καλά ακούτε) εως 20 μέτρα (όχι τόσο μεγάλης ακρίβειας όσο τα laser φυσικά αλλά αρκετά καλά)

http://benkamens.com/rulerphone/

και πειραματικά με υπερήχους (!)

http://labs.laan.com/blog/2009/08/sonar-ruler-iphone-app-measure-with-sound/ (δείτε το video)

 

2. Μέτρηση στάθμης ήχου σε db

 

3. Mέτρηση θερμοκρασίας

 

4. Μέτρηση υψομέτρου

 

5. εφαρμογή για να βλέπεις αρχεία .dxf (την κατέβασα αλλά δεν κατάλαβα καλά πως λειτουργεί)

http://www.cadtouch.com/

 

6. μετατροπή σε αλφάδι (πάρα πολυ αξιόπιστο)

 

7. μετατροπή σε πυξίδα (επίσης)

 

8. μετατροπή σε χάρακα και γωνιόμετρο

 

9. μια εφαρμογή όπου φωτογραφίζεις έναν χώρο (π.χ. ένα δωμάτιο) του ορίζεις αποστάσεις (χειροκίνητα) και το αποστέλεις με email από τον τόπο του έργου.

http://www.sis.si/iphone/my-measures

 

10. Μικροεφαρμογούλες για ηλεκτρολόγους (βασικοί υπολογισμοί κλπ)

 

και πάρα πολλές ακόμα (όπως γραφικές παραστάσεις μαθηματικών συναρτήσεων κλπ) που θέλουν ψάξιμο (πάνω από 300.000 εφαρμογές). Βέβαια η αξιοπιστία τους είναι ένα θέμα. Ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ένα τηλέφωνο έτσι ή μήπως όχι ?

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Τι, που,πως,πότε?

 

Θέλω και εγώ!:P

 

Ανοίγει και pdf?

 

Kανονικα.....

 

Ναι φιλε mred-akias και στη σχολη το χρησιμοποιουσα...χαχαχα....αυτο δεν ηθελες να μαθεις...Ολα τα τυπολογια σε excel (ειδικα στην υδραυλικη, οδοποιια...) και δεν εμπλεκα καθολου με πραξεις.....ουτε με ειχε ενοχλησει επιτηρητης..Εξαλλου αυτο εκαναν και παιδια με ακριβα κομπιουτερακια που μπορουσες να τα προγραμματισεις...

 

Εμενα η μπαταρια κραταει 3 μερες με φουλ χρηση....(τηλεφωνα, ιντερνετ ολη μερα κτλ....)

 

Τα προγραμματα που αναφερει ο GeorgeS υπαρχουν κ για NOKIA αλλα γενικα τα αποστασιομετρα, αλφαδια κτλ....εχουν πολυ σχετικη ακριβεια..δεν τα εμπιστευεσαι καν...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Αν αγοράσω το i-phone από το e-bay υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατό με τα ελληνικά δίκτυα;

 

Αν οι μπαντες που δουλευει το κινητο ειναι gsm/umts/hsdpa εισαι οκ. Αν γραφει οτι το κινητο ειναι CDMA (Αμερικη εχουν τετοια δικτυα) αστο.

Link to comment
Share on other sites

Kανονικα.....

 

Ναι φιλε mred-akias και στη σχολη το χρησιμοποιουσα...χαχαχα....αυτο δεν ηθελες να μαθεις...Ολα τα τυπολογια σε excel

 

 

Μεσ' στο μυαλό μου είσαι! Τέρμα η παπαγαλία τύπων και τι στον κόσμο!:P

 

Edit: Τα PDA τι λένε σε αυτούς τους τομείς?

 

Ρωτάω γτ βρήκα αυτό εδώ

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα, κόρη φίλου μου σε εξετάσεις στην Νομική.

Έχει περάσει σε PDF του κόσμου τους νόμους και ολόκληρο το ¨Δίκαιο¨.

Τα κάνει στο Word να είναι σε μαύρο background και τα γράμματα να είναι 40% gray. Και το κάνει pdf.

Υπο γωνία, αλλά και απο απόσταση, το κινητό φαίνεται νά είναι σβηστό (γκρί σε μαύρο). Αυτή όμως μια χαρά διαβάζει.

 

Δεν κρίνω την νομιμότητα η μή, αλλά στην εφευρετικότητα παίρνει άριστα.:)

 

Μια άλλη εκπληκτική εφαρμογή που είχα δει σε Diamond ήταν η εξής. Αν το κινητό πέσει, η κινηθεί γρήγορα μπρος πίσω , στέλνει sms σε δύο προκαθορισμένα τηλέφωνα και τους δίνει το στίγμα σου. Εφαρμογή.? Σε πιθανό ατύχημα (χτύπα ξύλο) να ξέρουν σε ποιο χαντάκι να σε βρούνε.

 

Τρίτο και φανταστικότερο (πάλι για το Diamond). Στο κλέβουν. Τι κάνουν αμέσως.? Αλλάζουν Sim. Το κινητό, μόλις αντιληφθεί αλλαγή της Sim στέλνει σε προκαθορισμένα νούμερα sms με το στίγμα που βρίσκεται το τηλέφωνο.

 

Βασικές απαιτήσεις να τρέχουν winmobile και να έχουν ενσωματωμένο gps. (και όταν λέμε gps εννοούμε gps και όχι google maps που κατεβάζεις σε κάποια nokia.

Link to comment
Share on other sites

Μεσ' στο μυαλό μου είσαι! Τέρμα η παγαλία τύπων και τι στον κόσμο!:P

 

Edit: Τα PDA τι λένε σε αυτούς τους τομείς?

 

Ρωτάω γτ βρήκα αυτό εδώ

 

 

Πολυ καλο το προγραμμα αυτο...Κ γω μαλλον σε κινητο με winmobile θα παω καποια στιγμη...με τα PDA δε θα εχεις προβλημα...

 

Εγω πριν δε μιλησα για σκονακι..Οι μηχανικοι τι σκονακι να κανουν...Αφου ή με ανοιχτα τα βιβλια γραφαμε ή κατι ψευτοερωτησεις κρισεως-θεωριας ειχαμε....

 

Απλα θεωρω ασκοπο να χανεις χρονο σε πολυπλοκες πραξεις...Οσο εκπαιδευμενος κ να εισαι θα χασεις χρονο κ υπαρχει πιθανοτητα λαθους...

 

Κ περα απο αυτο, τα κινητα αυτα εχουν πολλες ευκολιες...

Πχ -σωστος συγχρονισμος με outlook....οποτε δε χανεις καμια επαφη....

-Προσβαση στο ιντερνετ

-Προγραμμα ληψεις ε-μαιλ στο κινητο δωρεαν απλα πρεπει αν εισαι συνδεδεμενος με WLAN...

-Ευκολια χρησης λογω της οθονης αφης

-Μουσικη-βιντεο-τηλεοραση

και πολλα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

 

Edit: Τα PDA τι λένε σε αυτούς τους τομείς?

 

Ρωτάω γτ βρήκα αυτό εδώ

 

Ta ipaq της hp είναι λιγο πισω.Το καλυτερο μοντελο απ' αυτά το data messenger εχει windows mobile 6.1 (το ελάχιστο για extended html support,π.χ. όπως βλεπεις το mail σου στον υπολογιστή σου) και μικρότερο επεξεργαστη απο smartphone οπως το sony xperia που τώρα αυτο μπορεί να φορέσει και windows mobile 6.5.Αυτο που δείχνεις είναι windows mobile 5.0

 

Oθόνη μεγεθος περιπου ιδια είναι,καλυτερα smartphone πια.

 

Eγω το χρησιμοποιώ ως εξης,στελνω φύλλο του excel στο mail μου και μετα οπου ειμαι βλεπω το φυλλο excel oπως ακριβώς ειναι και στο excel -απο το mail.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.