Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απάντηση σε βιογραφικό


harittos_ch

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους χρήστες τις σελίδας.

Θα ήθελα να θήξω ένα θέμα το οποίο, κατά την γνώμη μου, είναι ιδιαιτέρως αντισυναδελφικό.

Έχω στείλει το βιογραφικό μου, σε κάποιες εταιρίες, οι οποίες ζητούν μηχανικούς

και δεν έχω λάβει ουδεμία απάντηση πέραν από 2 εταιρίες οι οποίες με κάλεσαν για συνέντευξη.

Δεν με πειράζει αν η απάντηση που θα λάβω είναι αρνητική ή αν μου πουν ότι η θέση είναι καλυμένη. Θεωρώ σωστό όμως να ενημερώσεις έναν άνθρωπο ο οποίος ψάχνει δουλειά, και έχει μπει στην διαδικασία να στείλει ένα βιογραφικό, είτε η απάντηση είναι θετική είτε αρνητική.

Όλοι αυτοί οι μηχανικοί, που το παίζουν μηχανικάρες, επειδή έχουν κάποια εταιρία και έχουν υπό την δούλεψη τους, χαμηλά αμοιβόμενους μηχανικούς (σίγουρα με περισσότερες γνώσεις από τους ίδιους) έχουν ξεχάσει πως ξεκίνησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγαπητέ συνάδελφε, θα σου πρότεινα να βάλεις και εσύ αγγελία στο ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ

 

είναι διαφορετικό το να επιλέγεις από το να σε επιλέγουν

 

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Ο harittos_ch έχει απόλυτο δίκιο. Όταν κάποτε (την εποχή του 2004) που είχε δουλειές με φούντες και σε ψάχνανε αντί να ψάχνεις εγώ πάντα ενημέρωνα όταν απέρριπτα ένα γραφείο (διότι - παλιές καλές μέρες - έδινα μαζεμένες συνεντεύξεις κατόπιν δικών μου αγγελιών). Και θυμάμαι ότι ένιωθα κι άσχημα...ο ηλίθιος!

 

Πάλι καλά που κάποιες υπηρεσίες (ακόμη και ο ΟΑΕΔ) όταν σου δίνουν χυλόπιτα το κάνουν εγγράφως.

Link to comment
Share on other sites

Και γαϊδουριά , και έλλειψη επαγγελματισμού και αδιαφορία ... :-o

 

Και να σκεφτεί κανείς ότι οι ίδιοι απαιτούν σχεδόν (τουλάχιστον κάποιοι) να τους ενημερώσεις αν αλλάξει κάτι και φυσικά , αν σου κάνουν την ... ύψιστη τιμή να σε επιλέξουν , σχεδόν απαιτούν και άμεση απάντηση.

 

Αχαρακτήριστο κατά τη γνώμη μου αυτό ... :-x

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω σχετικά με την γαιδουριά κτλ, αλλά αν το να μην σου απαντήσουν σε βιογραφικό το χαρακτηρίζουμε γαιδουριά (και πολύ καλά κάνουμε) το να πας για συνέντευξη και να σου την πέσουν (συγνώμη για την άκομψη έκφραση) πως θα το χαρακτηρίζαμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.