Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς κάποια μακροεντολή που να υπολογίζει κέντρο βάρους και κύριες ροπές αδρανείας για τυχόν σχήμα κλειστής polyline;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε . Φτιάχνετε κλειστό σχήμα με Polyline. Το μετατρέπετε σε region με την ομώνυμη εντολή. Στη συνέχεια , με την _massprop και αφού επιλέξετε το κλειστό σχήμα που σας ενδιαφέρει θα πάρετε σε text Window τα αποτελέσματα που ζητάτε. Μετά , με copy-paste , τα αντιγράφετε όπου επιθυμείτε.

post-342-131887239688_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ !

 

Αν δεν είχατε στο παρελθόν την ανάγκη/απαίτηση για κάτι παρόμοιο, λογικό να σας διαφεύγει ή να μην το θυμάστε.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μετρήσω τι μήκος έχουνε οι γραμμές ενός σχεδίου δαπέδου

υπάρχει κάποια εντολή ?

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Κάποιος αυτόματος τρόπος ΔΕΝ υπάρχει. Αν όμως οι γραμμές που ζητάτε να μετρήσετε το μήκος τους είναι σε συγκεκριμένο Layer , κάτι γίνεται.

 

Επίσης , η έκφραση "γραμμές ενός σχεδίου δαπέδου" δεν είναι και τόσο σαφής. Τι ακριβώς θέλετε να προμετρήσετε ; Μπορείτε να το εξηγήσετε καλύτερα ;

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο από την βιασύνη μου το δεν το διατύπωσα καλά παρόλα αυτά με ενδιαφέρει να μάθω πως γίνετε μετρήσω το μήκος στο ίδιο layer

 

κάνω μέτρηση για την κοπή μαρμάρου.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω σχέδια ηλεκτρολογικού υλικού ράγας; Με ενδιαφέρει π.χ. η πραγματική εικόνα-σχέδιο του μικροαυτόματου με τις διαστάσεις του.

Τηλεφώνησα στις 3 γνωστές εταιρείες ηλεκτρολογικού υλικού αλλά δεν βρήκαν λύση.

Link to comment
Share on other sites

...

με ενδιαφέρει να μάθω πως γίνετε μετρήσω το μήκος στο ίδιο layer

 

κάνω μέτρηση για την κοπή μαρμάρου.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Ανεβάστε αν γίνεται κάποιο ενδεικτικό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Είμαι Πολιτικός μηχανικός και γνωρίζω κάποιες βασικές αρχές του Autocad (Είχα ξεκινήσει με την έκδοση 2000).Δεν έχω παρακολουθήσει πότε κάποιο εξειδικευμένο σεμινάριο, είτε μου έχει δείξει κάποιος έμπειρος τα μυστικά του προγράμματος.Θέλω να όμως εμβαθύνω περισσότερο, και να το προσαρμόσω στις ανάγκες της ειδικότητας του πολιτικού μηχανικού ώστε να αυτοματοποιήσω κάποιες διαδικασίες. Γνωρίζετε οποιοδήποτε υλικό θα μπορούσε να με βοηθήσει σε αυτή τη προσπάθεια ώστε να μην χαθώ σε μια δίνη πληροφοριών που στη τελική πιστεύω δεν θα λειτουργήσουν προς όφελος μου ?, (π.χ video tutorials, βιβλία, σημειώσεις, οτιδήποτε γενικά που θα με βοηθήσει άμεσα, κτλ).Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.