Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 10. Bugs


Alexios

Recommended Posts

Αυτό είναι θέμα του autocad γενικότερο, δεν αφορά το land. Μου έχει συμβεί και μένα πολλές φορές και δεν έχω καταλάβει πως αλλάζει αυτή η μεταβλητή σε 0 "μόνη της"...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα του autocad γενικότερο, δεν αφορά το land. Μου έχει συμβεί και μένα πολλές φορές και δεν έχω καταλάβει πως αλλάζει αυτή η μεταβλητή σε 0 "μόνη της"...

Κάποια ρουτίνα (ισως και ενα απλό lispaki) εχει τροποποιήσει την μεταβλητή προκειμένου να μην χρειάζεται - σε κάποια περίπτωση - ο χρήστης να επιλέξει κάποιο αρχείο . Στην περίπτωση αυτή ο προγραμαμτιστής ξέρει ποιό αρχείο θέλει να επιλέξει και απλά απαλλάσει τον χρήστη απο τη διαδικασία επιλογής. Πρέπει ομως πριν το τέλος της ρουτίνας να επαναφέρει την μεταβλητή στη αρχική τιμή της , πράγμα που δεν εχει κάνει.

Αυτό μπορεί να συμβεί με πολλές μεταβλητές . Αν ξέρεις ποιά μεταβλητή φταίει κάθε φορά την τροποποιείς manually και ξεμπερδεύεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαίνει επειδή ο προγραμματιστής δεν εχει περιλάβει στο πρόγραμμα τον χειριστή σφάλματος (error handler) ώστε κάθε φορά που θα δικόπτεται  το πρόγραμμα , ακόμη και με ενέργεια του χρήστη, να επανέρχονται ολες οι "πειραγμένες"  μεταβλητές στις αρχικές τιμές τους .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα που βρηκα προσφορο εδαφος να ρωτησω και κατι αλλο; γραφοντας στο autocad Ελληνικα, μου εμφανιζει δυνατοτητα μονο για κεφαλαια.Για να γραψω με μικρα παταω συνεχως το shift.Υπαρχει κατι να κανω να ξεμπλοκαρουν οι Ελληνικοι χαρακτηρες;

Link to comment
Share on other sites

90% δεν είναι από κάποιο πρόβλημα στο AutoCAD… σε απλό επεξεργαστή κειμένου έχεις μικρά και κεφαλαία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.