Μετάβαση στο περιεχόμενο

MS Project-Primavera


ni13kos

Recommended Posts

Πρόσφατα απέκτησα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και είμαι στην αναζήτηση εργασίας. Μιας και έχω προς το παρόν χρόνο είπα να ασχοληθώ με προγράμματα που δεν ξέρω. Εκτός από το Autocad που γνωρίζω κάποια πράγματα σε αρκετές αγγελίες έχω δει αναφορές στα προγράμματα που αναφέρω παραπάνω MS Project και Primavera.

Αξίζει η ενασχολησή μου με αυτά; Θα καταφέρω να μάθω κάποια βασικά τουλαχιστον πράγματα μόνος μου;

Επειδή προς το παρον τουλάχιστον δεν σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο από τα δύο, για να εκπαιδευτώ χρησιμοποιώ δύο ανάλογα, ελεύθερα προγράμματα που βρήκα στο ιντερνετ.

Περιμένω γνώμες και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το MSProject δεν είναι πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Μπορείς και μόνος σου να κάνεις μια αρχή. Αντίθετα το Primavera είναι δαιδαλώδες, έχει φοβερή παραμετροποίηση, καταπληκτικές δυνατότητες αλλά είναι όπως είπα πιό δύσκολο στο να το μάθεις και ειδικά μόνος σου. Σκέψου ότι τα σεμινάρια για Primavera κοστίζουν κοντά στα 1,000€ για 5-6 μέρες (κάποια που έιχα δεί πριν 2-3 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο προγραμματα ειναι ευκολο να τα μαθεις απο τα manual

το πιο ευκολο ειναι το ms project και ειναι για μικρης κλιμακας εργα ενω το Primavera ειναι για πιο συνθετα εργα και η δυνατοτητα που σου παρεχει ειναι οτι μπορεις να δεις το χρονοδιαργαμμα σε μια μονο σελιδα ..δηλαδη ειναι οτι καλυτερο για παρουσιαση σε εναν πελατη μεγαλου εργου

 

οι εταιριες το ζητουν για να δουν εαν καταλαβαινεις την λογικη της σειρας των εργασιων και τα χρονοδιαγραμματα.

 

εγω στην καριερα μου το χρησιμοποιησα στην αρχη μεχρι να καταλαβω τα stage του εργου και μετα το παρατησα μια και δεν εχω την πολυτελεια του χρονου κι απλα χρησιμοποιιω το ενστικτο και την εμπειρια μου

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Υπάρχει κάποιο link που να μπορούμε να κατεβάσουμε το demo αυτών των προγραμμάτων??

 

Η αν μπορεί κανείς να postarei το manual του PRIMAVERA.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

To primavera είναι τρελό πρόγραμμα που παραμετροποιεί τα στάδια εργασιών ενός έργου,διαχειρίζεται κοστος,εξοπλισμό κ ανθρώπινο δυναμικό σε δραστηριότητες,μαθηματικοποιεί τα αποτελέσματα,δουλεύει ακόμα κ σε server με online ενημέρωση δεδομένων κ γενικά είναι ό,τι πρέπει για διαχείριση έργου ειδικά σε ΜΕΓΑΛΑ δημόσια έργα.Σε σύνηθη έργα δεν είναι κ ότι πιο εύχρηστο.

 

Από τη στιγμή που θα διαλέξεις να ασχοληθείς με primavera να ξέρεις ότι θα το αξιοποιήσεις ΜΟΝΟ σε συγκεκριμένες θέσεις εργασίας.Οι primaverιστας είναι εξαιρετικά σπάνια ράτσα,οι εταιρείες τους πληρώνουν αρκετά λεφτά για να τους επιμορφώνουν κ ούτε κατά διάνοια δεν θα το βρεις σπασμένο πιστεύω.............

 

Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με κάτι πιό απλό,όπως το project,γιατί στο primavera απαιτούνται κ εξειδικευμένες γνώσεις διαχείρισης έργου για να καταλάβεις τη λειτουργία του........

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο προγράμματα ειναι ευκολο να τα μαθεις απο τα manual

τ

Παρακαλώ μην παραπληροφορούμε τους συναδέλφους.

Εκτός τις εξειδικευμένες γνώσεις PM που απαιτούν και τα δύο ειδικά το primavera είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο ως προς τον χειρισμό του. Όσο για την αξιοποίηση των τεράστιων δυνατοτήτων του, μετά από πολλά χρόνια χρήσης του σε μεγάλα projects (πάνω από 5000 δραστηριότητες), σεμινάρια, κ.λπ. παραμένει ανεκμετάλλευτο σε μεγάλο βαθμό

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.

 

Προσωπικά δουλεύω το MS PROJECT. Απλά θα ήθελα να δοκιμάσω και το PRIMAVERA, και πρώτα από όλα θα ήθελα να διαβάσω διαγώνια το manual για να πάρω μία πρώτη γεύση.

Έχω υπόψη μου σε τι είδους έργα χρησιμοποιείται, και για αυτό το λόγο αναζητώ το manual του.

 

Σας ευχαριστώ ολους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.