Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Φίλε parist43 τo TEE θα κρατάει τους νόμους του 1930 για τα μέλη του, εγώ δεν είμαι υπομηχανικός ούτε μέλος του ΤΕΕ, είμαι Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Εργων με Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης Βάση των νόμων του 2000, με 4 χρόνια μακριά απο το σπίτι μου και με 50.000 ευρώ έξοδα, το τι μπορώ να υπογράφω και το τι έχω διδαχθεί δεν θα μου το υποδίξει το ΤΕΕ και προπαντώς εσύ, σε αυτά που σε ρώτησα δεν μου απάντησες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και για το gps υπάρχουν μαθηματα που εσεις ΔΕΝ κανετε

Τμήμα Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Ανακοινώσεις Μαθήματος 9ου εξαμήνου

Εφαρμογές GPS

κατα τα λοιπά επαναλαμβάνω δεν λέω ουτε εγώ ουτε το ΤΕΕ τι και ποιός εχει δικαίωμα αλλά επαναλαμβάνω οι ΝΟΜΟΙ.τα παράπονα στον νομοθέτη.

Link to comment
Share on other sites

Το τι λέει το ΤΕΕ το ξέρουμε εδώ και χρόνια φίλε μου, λίγη υπομονή και θα τον δεις και το νομοθέτη και που θα πάνε και οι νόμοι του 1930.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά συνάδελφοι και ας μην θέλουν μερικοί να αποκαλούμαστε έτσι!!!

 

Τώρα έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση και θα ήθελα να συμφωνήσω με τον στεφ29 που αν και πιανίστας :ο .... είπε μια πολύ σοφή κουβέντα.... “η αξία του καθενός φαίνεται στην πράξη”

Αγαπητοί μου, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα......... θέλοντας να πω ότι έχω δει διπλωματούχους να μην κάνουν σωστά την δουλειά τους, για ποια επαγγελματικά δικαιώματα να μας μιλήσουν??? Η αγορά έχει δουλειά, αρκεί να την κυνηγήσει κανείς και να είναι σωστός επαγγελματίας.... και όχι να κάθεται ο καθείς ακόμα δεν βγήκε από την σχολή του να προσπαθεί να πάρει τις καλύτερες δουλειές και μόνο το φιλέτο.... πρέπει να περάσεις και από την βρομιά του εργοταξίου, να κάνεις και τις μικροδουλειές που θα προκύψουν, για να μπορείς να έχεις αργότερα αυτή την πολυτέλεια. Εξάλλου η πράξη απέχει μακράν της θεωρίας.....

Ας μην αναλωνόμαστε λοιπόν σε ποιους και πόσα επαγγελματικά δικαιώματα ανήκουν αλλά να ξεστραβωθούμε να μάθουμε κάτι παραπάνω και να γίνουμε καλύτεροι επαγγελματίες.

Με αυτή μου την παρέμβαση δεν θέλω αν θίξω σε καμιά περίπτωση τους ΠΕ μηχανικούς αλλά μόνο εκείνους που μας έχουν κουράσει μιλώντας συνεχώς για αυτό το θέμα πια.... εξάλλου όποιος είναι καλός τι έχει να φοβηθεί; Και για του λόγου του αληθές... εμένα μου έχει προωθήσει συνάδελφος ΠΕ Μηχαν. Μηχανικός δουλειές που εκείνος δεν ήθελε και δεν συνέφερε να ασχοληθεί... ως ανερχόμενη τις πήρα, τις δούλεψα και τις έφερα εις πέρας αξιοπρεπώς....

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε parist43 τo TEE θα κρατάει τους νόμους του 1930 για τα μέλη του, εγώ δεν είμαι υπομηχανικός ούτε μέλος του ΤΕΕ, είμαι Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Εργων με Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης Βάση των νόμων του 2000, με 4 χρόνια μακριά απο το σπίτι μου και με 50.000 ευρώ έξοδα, το τι μπορώ να υπογράφω και το τι έχω διδαχθεί δεν θα μου το υποδίξει το ΤΕΕ και προπαντώς εσύ, σε αυτά που σε ρώτησα δεν μου απάντησες;

 

Αγαπητέ φίλε, χωρίς να συμφωνώ με την υπάρχουσα κατάσταση περί επαγγελματικών δικαιωμάτων, αλοίμονο αν τα χρόνια που κάποιος έμεινε μακριά από το σπίτι του για να σπουδάσει και τα αντίστοιχα έξοδα αποτελούσαν κριτήριο για τα επαγγελματικά του δικαιώματα. Επιπλέον δεν μπορώ να καταλάβω το μένος με το οποίο οι συνάδελφοι τεχνολόγοι αντιμετωπίζουν το ΤΕΕ. Αφού συνάδελφοι όταν και αν αλλάξει η κατάσταση, για να χρησιμοποιήσω την έκφραση κάποιου συναδέλφου από εδώ μέσα, το ΤΕΕ εκτός από δικός μας τσοπάνης πλέον θα γίνει και δικός σας. Τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το ΤΕΕ? Όλα μονομιάς θα γίνουν μέλι-γάλα να υποθέσω?

Θα συμφωνήσω δε ότι το ΤΕΕ πατάει πάνω σε υπάρχουσα νομοθεσία. Επειδή όμως φίλε GEORGE KARA φαίνεται να έχεις καλύτερη ενημέρωση και πιο πρόσφατη θα ήταν χαρά μας να τη μοιραστείς μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δε νομοθετεί.Η νομοθετική εξουσία ανήκει ,διακριτά, στους βουλευτές και την κυβέρνηση.

@GEORGE KARA

Είχα μία κοινή άδεια με μία φίλη μου Ε.Υ.Ο ελεγκτής της πολεοδομίας μας ζήτησε το νόμο που να γράφει τι δικαιούται να υπογράψει.

Στις συναλλαγές με τις δημόσιες υπηρεσίες πρέπει να ξέρεις και τον αντίστοιχο νόμο αλλιώς δε βρίσκεις το δίκιο σου.Το τι λέμε εδώ μέσα εμείς και το τι υποστηρίζει ο καθένας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως επίσημο και βάσιμο επιχείρημα σε μια αντιδικία.

Link to comment
Share on other sites

spy1551

Είχα μία κοινή άδεια με μία φίλη μου Ε.Υ.Ο ελεγκτής της πολεοδομίας μας ζήτησε το νόμο που να γράφει τι δικαιούται να υπογράψει
ακριβώς.εδώ είναι όλη η ουσία του ζητήματος.ολα τα άλλα ειναι απλές φιλολογικές συζητήσεις.χωρίς ουσία.
Link to comment
Share on other sites

Με το γνωστό κομματικό-παραταξιακό τρόπο parist43.

Για την τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα μιλάμε, όλα γίνονται με λίγη καλή 'θέληση'! Είτε το πιστεύεις είτε όχι έχει έρθει κοπέλα στο γραφείο που δουλεύω, διπλωμ. τοπογράφος και όταν βγήκαμε στο πεδίο κέντρωσε το όργανο 5 πόντους μακριά απ το καρφί της στάσης!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Choutos. Τα απαράδεκτα καθεστώτα, δεχόταν την κατακραυγή όλων των υπολοίπων. Όταν καταλύονται τα πράγματα αλλάζουν. Το ίδιο ακριβώς, μα ΑΚΡΙΒΩΣ, συμβαίνει και με το ΤΕΕ. Όταν θα απελευθερωθεί κι αυτό (δηλαδή όταν θα γίνει πράγματι Τεχνικό Επιμελητήριο για όλο το Τεχνικό κόσμο) και θα εγκαταλείψει τις νοοτροπίες που έχει και την πολεμική απέναντί μας, τα πράγματα θα αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι,ότι με τέτοια ρητορική (με ή χωρίς κραυγές) συνήθως κάποιος χάνει και καλοπροέραιτους ακροατές. και πάλι απλά την γνώμη μου αναφέρω, δεν επιθυμώ να αντιδικήσω με κανένα/καμία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.