Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Αυτό που το λέει?

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν πχ ο Γάλλος μηχανικός έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα στην Γαλλία, τότε μπορεί να κάνει αίτηση.

Και σε ξαναρωτάω: πως ο απόφοιτος του Πολυτεχνείου της Λυών - Παράρτημα Λάρισας, θα έχει επαγγελματικά δικαιώματα στην Γαλλία αφού μπορεί να μην έχει πατήσει ποτέ του στην Γαλλία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που το λέει?

όπου λέει και τώρα τον τρόπο με τον οποίο παιρνουν οι απόφοιτοι ξένων ιδρυμάτων επαγγελματικά δικαιώματα

αφου γράφει πως θα έχουν τον ίδιο τίτλο με το original

όπως αντιμετωπίζεται ο ένας αντιμετωπίζεται και ο άλλος

 

Και σε ξαναρωτάω: πως ο απόφοιτος του Πολυτεχνείου της Λυών - Παράρτημα Λάρισας, θα έχει επαγγελματικά δικαιώματα στην Γαλλία αφού μπορεί να μην έχει πατήσει ποτέ του στην Γαλλία...

αφού θα έχει ίδιο τίτλο με το Γαλλικο ιδρυμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε άλλο thread παλαιότερα, ένας φίλος μου απόφοιτος κολεγίου, χωρίς πολλά πολλά, γράφτηκε ως PROFESSIONAL member στο BCS. Δεν χρειάστηκε καν να μπει στο κόπο για IEng και CEng. Αφού λοιπόν είναι professional μέλος, άρα είναι επαγγελματίας, άρα έχει αναγνωρισμένα επ. δικαιώματα στη χώρα προέλευσης.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε?Δηλαδή έτσι ξαφνικά εξισώθηκαν ΤΕΙ-Πολυτεχνεία?Θα χυθεί αίμα παιδιά...ΤΕΧΝΙΤΗΣ?Παιδιά πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο?Μια διαφωτιστική απάντηση παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε?Δηλαδή έτσι ξαφνικά εξισώθηκαν ΤΕΙ-Πολυτεχνεία?

Που την είδες την εξίσωση ?

Ενημέρωσε μας σε παρακαλώ !

Link to comment
Share on other sites

Πες μου που είναι τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα π.χ. των δομικών με τους πολ. μηχανικούς?

Και εδώ πετάμε την καραμέλα του ΤΕΕ ότι έγινε δήθεν εξίσωση ?

Μπορεί νομίζεις ο πολ. μηχ. ΤΕ δομικής κατεύθυνσης να υπογράψει λιμενικά ή υδραυλικά ή οδοποιία όπως ένας πολ. μηχ. ΠΕ ??

Μίλα με στοιχεία σε παρακαλώ και πες μας που είναι η εξίσωση ???

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις ρε μεγάλε?Που να ξέρω εγω τι μπορεί να κάνει ο κάθε απόφοιτος οποιαδήποτε κατεύθυνσης?Αυτό το link λέει οτι οι πτυχιούχοι ΤΕΙ έχουν ίδια επ. δικαιώματα με διπλωματούχους?Συγγνώμη αλλα δεν μπορώ να γράψω αναλυτικά τι λέει...άνοιξε το και διάβασε το

Link to comment
Share on other sites

Τι να διαβάσω παλικάρι ?

Δίνει τα επαγγελματικά διακαιώματα στην ανάλογη σχολή.

Που είδες εσύ ότι οι πτυχ. έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους διπλωματούχους ?

 

Στη μελέτη ή επίβλεψη μελέτης οικοδομικών-κτιριακών έργων και εργασιών που εμπίπτουν στην κατηγορία των Κατοικιών, Καταστημάτων ή Γραφείων ή κατηγορία κτιρίων ΝΕΑΚ ΣΙ, Σ2, όπως αυτή ορίζεται σήμερα.

Ειδικότερα, μελετούν και υπογράφουν μελέτες που εμπίπτουν στην ειδικότητα του Πολιτικού Μηχανικού, μόνο για τα κτιριακά-οικοδομικά έργα, υπό τους περιορισμούς των κατηγοριών κτιριακών έργων, όπως αυτές θα αναφέρονται στην άδεια άσκησης επαγγέλματος που θα απονέμεται από το διευρυμένο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος.

 

Που είναι η εξίσωση ? Το Σ1 και το Σ2 ????

 

Άσε που έχει κενά...από 1.1.2011 θα ισχύει ο Ευρωκώδικας και όχι ο ΕΑΚ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.