Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tpanag είπες χειρότερη πατάτα από εμένα.Το Τ.Ε. δεν είναι τεχνικής εκπαίδευσης αλλά τεχνολογικής.Χωρίς παρεξήγηση έτσι? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πάσχουμε από ορισμούς σε αυτή τη χώρα. Τεχνική εκπαίδευση. Μια φράση που κάθε φορά μπορεί να έχει διαφορετικό ορισμό. Άλλες φορές χρησιμοποιείται για να εκφράσει συνολικά την εκπαίδευση των μηχανικών, εξ' ου και ο όρος "τεχνική" χρησιμοποιείται για την απόδοση στα αγγλικά του τίτλου πολλών ιδρυμάτων (πχ TUC=Technical University of Crete-Πολυτεχνείο Κρήτης) και άλλοτε για να υποβαθμίσει αυτούς που το σύστημα θεωρεί φύρα, όπως καλή ώρα το ερώτημα του tpanag. Προτείνω λοιπόν πριν προχωρήσουμε σε περαιτέρω συζητήσεις να ορίσουμε τις έννοιες που θα αποδίδει η κάθε λέξη για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παίζουμε με τις λέξεις:

- 1977 Σχολές Υπομηχανικών -> Υπομηχανικοί (ανώτερη εκπαίδευση)

1974 - 1982 ΚΑΤΕ-ΚΑΤΕΕ -> Τεχνολόγοι/Τεχνολόγοι Μηχανικοί (ανώτερη εκπαίδευση)

1983 - σήμερα ΤΕΙ -> Μηχανικοί ΤΕ (αρχικά αορίστος 3βάθμια μετά ανώτατη εκπαίδευση)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θέλω να ρωτήσω πώς γίνετε στην Κύπρο να μην έχω επαγγελματικά δικαιώματα για τον λόγο του ότι αποφοίτησα από ΤΕΙ. Ενώ υπάρχει ευρωπαϊκή ένωση και χίλια δυο που μας στέλνει το κράτος σε ΤΕΙ και δεν μας τα αναγνωρίζει τα πτυχία μας.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κοιταζα για πρωτη φορα το προγραμμα σπουδων των πολιτικων μηχανικων....

Εχουν δυο μαθηματα που εχουν σχεση με τοπογραφια...

 

1)Γεωδαισια 3ο Εξαμηνο (3 ωρες)

2)Γεωδαιτικες Εφαρμογες 4ο Εξαμηνο (3 ωρες)

 

Στο τμημα τωνΤΕΙ Ε/Υ ειχα...

 

1)Τοπογραφια 2ο Εξαμηνο (2 ωρες θεωρια, 4 ωρες εργαστηριο)

2)Ειδικα Θεματα Τοπογραφιας 3ο Εξαμηνο (2 ωρες θεωρια, 3 ωρες εργαστηριο)

3)Στοιχεια Κτηματολογιου και Χωροταξιας (προεπιλογης) (2 ωρες θεωρια)

4)Στοιχεια Φωτογραμμετριας (προεπιλογης) (2 ωρες θεωρια)

5)Στοιχεια Γεωγραφικων Πληροφοριων G.I.S. (προεπιλογης) (2 ωρες θεωρια)

 

Χωρις να θελω να τσακωθουμε παλι.... αλλα μηπως να βλεπαμε λιγο τα προγραμματα σπουδων.... δεν γινετε να διδασκομαι περισσοτερα μαθηματα απο τον ΠΜ και να μην εχω στο τελος κανενα δικαιωμα σε τοπογραφικα.

 

Συμφωνω με την αποψη οτι ο αποφοιτος Ε/Υ δεν εχει δικαιωμα σε οικοδομικες αδειες.... αν δειτε το προγραμμα σπουδων δεν εχει κανενα μαθημα αρχιτεκτονικης ή οικοδομικης παρα μονο στατικης. Θα μπορουσε να σχεδιασει εναν σκελετο και να μην πεσει αλλα τιποτα παρα περα. Αλλα τα θεματα της τοπογραφιας τα εχει διδακτει και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

koulosb

 

Εισαγωγικά να πω ότι είμαι της άποψης "Τα τοπογραφικά στους Τοπογράφους (ΑΕΙ)", άσχετα που εδώ στην περιοχή μου τα περισσότερα τοπογραφικά τα κάνουν εντελώς άσχετοι (πυροσβέστες, άνεργοι, μπογιατζήδες, κλπ)...

 

Κοίτα τα σχετικά μαθήματα στην Πάτρα:

http://www.civil.upatras.gr/el/ProptixiakhEkpaideysh/Mathimata/BEtos/entry/b25cc383-e599-4f48-bb93-51dfb92bdaef/?PageNo=0

http://www.civil.upatras.gr/el/ProptixiakhEkpaideysh/Mathimata/BEtos/entry/17686077-a92b-4b96-8f41-0e43d3e07de1/?PageNo=0

http://www.civil.upatras.gr/el/ProptixiakhEkpaideysh/Mathimata/EEtos/entry/b2dbb003-9858-4a0f-a99b-2d255a1b21e5/?PageNo=0

 

Όλα έχουν πρακτική η οποία βέβαια δεν αναφέρεται ως εργαστήριο όπως στα ΤΕΙ.

Επειδή από εκεί πήρα πτυχίο κι έκανα τέτοιες ασκήσεις και πρακτική πεδίου, ειλικρινά πιστεύω ότι γνωρίζω πολύ καλά τα συνήθη τοπογραφικά (βέβαια είχα ιδιαίτερη αγάπη για αυτά τα μαθήματα και πρακτική/πραγματική εμπειρία από το Γυμνάσιο ως βοηθός και με πατέρα μηχανικό).

Τότε είχαμε τον κ Στείρο, ο οποίος μας έβαζε projects πεδίου και αρχικά μου κακοφαινόταν (σχεδόν πάντα ήταν εκτός προγράμματος, ακόμα και Σάββατα).

Όταν όμως κληθήκαμε στο τέλος να δώσουμε αποτυπώσεις 200-300 σημείων (από τον χώρο του πανεπιστημίου) και κάθησα και παιδεύτηκα και ζορίστηκα, κατάλαβα γιατί μας ζόριζε τόσο καιρό.

Αν συνδυάσω και τα μαθήματα Πολεοδομία, Χωροταξία και Ειδικά Κεφάλαια Πολεοδομίας που παρακολούθησα (αναγκαζόμενος να αποτυπώσω ολόκληρα ΟΤ της Πάτρας στα πλαίσια εργασίας πεδίου), πιστεύω ότι ασχολήθηκα πάρα πολύ στις σπουδές μου (ενώ πχ έχω παράπονο για θέματα οπλισμένου σκυροδέματος, ήθελα περισσότερα).

 

Και κάτι ακόμα που θα ασκουστεί ως αντεπιχείρημα, πιστεύω... Τα περισσότερα μαθήματα που αναφέρεις ξεκινούν με την λέξη "Στοιχεία..." δηλαδή "παίρνω μια ιδέα"...

 

Δεν συμμετέχω στην "κόντρα" των τοπογραφικών, λυπάμαι...

Για κάποιο άλλο θέμα, ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Ο koulosb δε λέει πως κακώς έχουν οι ΠΜ τοπογραφικά. Λέει πως κακώς πάνε κάποιοι πλαγιώς να τα κόψουν από τους Μηχανικούς ΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Ο koulosb δε λέει πως κακώς έχουν οι ΠΜ τοπογραφικά. Λέει πως κακώς πάνε κάποιοι πλαγιώς να τα κόψουν από τους Μηχανικούς ΤΕ

 

Αυτο ακριβως..... δεν ειπα οτι οι ΠΜ δε διδασκονται ή διδασκονται λιγοτερα.

 

Απλα τονιζω οτι και οι Ε/Υ εχουν διδαχτει σε παρομοιο επιπεδο μαθηματα τοπογραφιας.

Τα εργαστηρια μας ειχαν εργασιες πεδιου και μαλιστα στα ειδικα θεματα τοπογραφιας ειχαμε να παραδωσουμε τοπογραφικο διαγραμμα με 500 σημεια σε χωρους που δεν υπηρχαν βεβαια τοσα πολλα..... (βαζαμε δεντρα εκει που δεν υπηρχαν!!!)... για οσους θυμουνται τον Τσιπηρα στο ΤΕΙ της Πατρας..!!!

 

Ξαναλεω... κατα τη γνωμη μου κακως οι Ε/Υ υπογραφουν οικοδομικες αδειες..... αλλα τα τοπογραφικα ειναι ενα πεδιο που το ξερουν πολυ καλα..... αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι ο Παναρετος με τα καινουργια Ε.Δ. θα μας δωσει τοπογραφικες εργασιες μονο για συγκοινωνιακα εργα.... (κατι που στην ουσια ειναι πιο δυσκολο αντικειμενο απο την συνταξη ενος απλου τοπογραφικου).... και θα μας κοψει τα τοπογραφικα για συμβολαια και οποια αλλη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.