Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Απο τη στιγμή που οι ΠΜ υπογράφουν κάτι το οποίο δεν έχουν διδαχτεί και οι ηλεκτρολόγοι ΤΕ δεν μπορούν να υπογράψουν κάτι πάνω στο οποίο έχουν λιώσει στο διάβασμα δηλαδή χάνουν τη δουλεία τους απο 'άσχετους' φιλία και αλληλεγγύη μάλλον θα δυσκολεύνται να νιώσουν για τους συναδέλφους τους...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μyri αυτό που λες σε τιμά και μακάρι να ήταν όλοι έτσι. Δυστυχώς όμως αυτή η εκ του πονηρού εκχώρηση μπερδεμένων επαγγελματικών δικαιωμάτων άλλους τελικά ευνοεί και σίγουρα όχι τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

τώρα θα μπορούν με τον ΚΕΝΑΚ που απαιτεί όλες τις μελέτες εγκατατσάσεων, ανεξαρτήτως τάξης μεγέθους κτιρίων

 

άλλο μέρος του προβλήματος ήταν πως επειδή στα διώροφα δεν ήταν υποχρεωτική η μελέτη ηλεκτρολογικών ..... την έκανε ο μάστορας

 

άλλη μια πρωτοτυπία της Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τους αρχιτέκτονες που συνεργάζομαι θα πρέπει να τους πλακώσω στο ξύλο γιατί υπογράφουν στατικές μελέτες?

Τους Η/Μ ή Μ/Μ που ασχολούνται με έκδοση οικοδομικών αδειών το ίδιο?

Τους ΤΕ, που με πιπίλισαν το μυαλό ότι δεν έχουν δικαιώματα το ίδιο?

Τους τοπογράφους που εκδίδουν οικοδομικές άδειες το ίδιο?

 

Ο κουμπάρος μου και η εξαδέλφη μου, αρχιτέκτονες , να κάνουν και αυτοί το ίδιο?

Ο κολλητός μου Η/Μ ΤΕ και αυτός το ίδιο?

Ο άλλος εξάδελφός μου, τοπογράφος, και αυτός το ίδιο?

 

Αυτό θέλουν όμως. Διαίρει και βασίλευε είναι το πιστεύω τους. Σπείρε διχόνοια και θα πέσουν στα πόδια σου να σε παρακαλάνε........

 

Ξέρω δεν λέω τι να γίνει αλλά τι να μην γίνει...

Τετριμμένα πράγματα θα πει κάποιος. Είναι όμως?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε erling οτι μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι εννοώ στα προηγούμενα post.Εφόσον κάποιος έχει το νόμιμο δικαίωμα να κάνει κάτι τότε δεν μπορείς να του πείς να μην το κάνει.Το θέμα μας εδώ είναι αν τελικά τα νόμιμα αυτά δικαιώματα είναι και δικαιολογημένα ή απλά στραβοχυμένα. Απλά θεωρώ οτι τιμά κάθε συνάδελφο οταν δεν γνωρίζει κάτι επαρκώς να το αναγνωρίζει και να μην το αναλαμβάνει σε αντίθεση με τις λογικές σούπερμάρκετ που επικρατούν.

Link to comment
Share on other sites

Η φράση του thodoris1982, "Συναδελφοι Αγρονομοι-Τοπογραφοι, Αρχιτεκτονες, Ηλεκτρομηχανολογοι, Μηχανικοι Περιβαλλοντος, Μεταλλειολογοι Μηχανικοι ΞΕΘΑΦΤΕ ΤΟ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ " στο #465 ήταν το αρχικό μου ερέθισμα όπως και ο vaggelhs92 "χάνουν τη δουλεία τους απο 'άσχετους' φιλία και αλληλεγγύη μάλλον θα δυσκολεύνται να νιώσουν για τους συναδέλφους τους."

 

Και αυτό είπα. Αφού δεν μπορούν να νιώσουν φιλία και αλληλεγγύη ας ξεθάψουν το τσεκούρι του πολέμου και ας τους πλακώσουν στο ξύλο....

 

edit. Το διόρθωσα και συγνώμη Apostol

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον αυτό ήταν δικό μου post.Δεύτερον δηλαδή μου λες καλά κάνουμε και υπακούμε σε ενα διεφθαρμένο σύστημα και ας ψωροπεινάνε και ας είναι βυθισμένοι στην αδικία οι ΤΕ?Ας φάμε οτι μπορούμε εμείς οι πολυτεχνίτες...γιατί αυτο που μας διαχωρίζει απο τους ΤΕΙτζηδες(συγχωρέστεμε αλλα σιχαίνομαι αυτη την έκφραση) είναι μια διπλωματική ,5-6 μαθήματα και λίγα μόρια ενός παρακμιακού εκπαιδευτικού συστήματος...Δεν σου είπα να δείρεις κανέναν.Αυτο που τόνισα είναι να αφήσουν οι ΠΜ αυτά που δεν ξέρουν σε αυτούς που τα ξέρουν.Πάντα φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σχέση έχει αυτό που λες μόλις τώρα ή που είπε ο thodoris1982.

Αφού δεν νιώθουν φιλία, νιώθουν εχθρότητα. Ε ας εξωτερικεύσουν αυτό που νιώθουν παίρνοντας το τσεκούρι που τους έδωσε ο thodoris1982. Απλά είναι τα πράγματα. Γιατί να καταπιέζονται και να ξεσπούν αλλού. Δεν έχει και φλιπεράκια πλέον να ξεδώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Kαλά Εrling δεν έγινε και τίποτα άλλωστε δεν παρεξηγούμε και τόσο εύκολα.Επίσης γνωρίζω τις απόψεις σου από τα post σου και ξέρω οτι αν μη τι άλλο είσαι απο τους πιο επιεικής στις εκφράσεις σου οπότε μην το συζητάς κάν.Παίδες ώρα να πηγαίνουμε και σπίτι όμως οπότε καληνύχτα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.