Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

... ότι η ηλεκτρολογική μελέτη μιας κατοικίας και η αντίστοιχη της αποχέτευσης και της ύδρευσης είναι καμιά σπουδαία επιστήμη και προς Θεού μόνο μηχανικοί του πολυτεχνείου μπορούν να την κάνουν ....

Αυτο το ξανασχολιαζω γιατι το θεωρω σημαντικο παρολο που φαινεται απλο.

Εισαι στο σπιτι σου και κανεις μπανιο. Καποιος στην Κουζινα ανοιγοκλεινει τη βρυση για διαφορους λογους. Εσυ στο μπανιο εισαι ΟΚ ή το νερο αυξομειωνεται και ταυτοχρονα ειναι τη μια καυτο και την αλλη κρυο;

Σε πολλα σπιτια δεν ισχυει το παραπανω; Γιατι αραγε; Μηπως τελικα οι μελετες απαιτουνται; Μηπως ο υδραυλικος τελικα ειναι φαινομενικα μονο ικανος να κανει την εγκατασταση χωρις μελετη (φαινομενικα γιατι ολες οι βρυσες βγαζουν νερο);

Μηπως ο μηχανικος πρεπει να ειναι και λιγο επιστημονας και να σκεφτει οτι οι διατομες που λεει η ΤΟΤΕΕ καλες ειναι αλλα κατι ειναι στραβο στην υπόθεση ή κατι πρεπει να προσθεσει ο μηχανικος (με δικη του πρωτοβουλια) που δεν το γραφει η ΤΟΤΕΕ για να μην υπαρχει το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά σταματήστε να μιλάτε συνέχεια γιά τις πανελλήνιες .

Δεν πέρασαν όλοι στα τει τον τελευταίο χρόνο που ήταν χαμηλά οι βάσεις και οι μισοί διπλωματουχοι , σύμφωνα με την λογική σας ,δεν είναι καλύτεροι από τους των τει αφού δεν πέρασαν εδώ και πήγαν στο εξωτερικό .

 

Αλλωστε ρίξτε μιά ματιά πόσοι παίρνουν πτυχίο από τα τει και πότε .

Θα αλλάξετε άποψη .

 

Μιλάω πάντα γιά τον μέσο όρο αφού εξαιρέσεις υπάρχουν παντού .

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος σου είναι πως νομίζεις πως τη σωστή μελέτη την κάνουν απόφοιτοι συγκεκριμένων ιδρυμάτων. Η πραγματικότητα λέει πως τη σωστή μελέτη την κάνουν σωστοί επαγγελματίες. Δεν έχει σημασία ποιο ίδρυμα τελείωσαν, ή τι έγραψαν στα 18. Απλά να είναι σωστοί επαγγελματίες...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Stayro. Οι μελέτες κτιρίων και κατοικίων είναι αντικείμενο που κατά κύριο λόγο μπορούν να το κάνουν πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕΙ. Αλλά το ΤΕΕ θεωρεί ότι είναι κατί πολύ δύσκολο και έτσι πρέπει να το κάνουν μόνο διπλωματούχοι. Εμείς δεν λέμε να μελετήσουμε πυρηνικά εργοστάσια, αλλά το δικαίωμα άσκησης αυτόνομα του επαγγέλματος δεν το παραχωρούμε επειδή το ΤΕΕ έχει κάνει πλύση εγκεφάλου ότι μόνο διπλωματούχοι πρέπει να έχουν δικαίωμα να υπογράφουν μελέτες που σε όλοκληρη την Ευρώπη τις υπογραφουν και τις εκπονούν ΚΑΙ μηχανικοί ισοτίμων σχολών με τα ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό ?

 

Οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί Τεχνολογικής Εκπαίδευσης του Τμήματος Πολιτικών Δομικών Έργων έχουν δικαίωμα αναβάθμισης των επαγγελματικών δικαιωμάτων τους στην κατηγορία των οικοδομικών-κτιριακών έργων, με τα αντίστοιχα των Διπλωματούχων Πολιτικών Μηχανικών, μετά τριετή συμμετοχή στην Γ’ τάξη πτυχίου, όπως αυτή ορίζεται σήμερα, στην κατηγορία των οικοδομικών-κτιριακών .

 

Πως ορίζεται η Γ' τάξη πτυχίου ? Είναι με το μελετητικό των ΔΕ η κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Οι κατακτητήριες στο ΤΕΙ είναι τόσες γελοίες που μέχρι και δικηγόροι περνάνε...

Σε αυτο σοβαρολογεις ή το λες ειρωνικα;

 

Επισης για εξηγησε μου σε τι διαφερει ο ηλεκτρολογος ΤΕΙ απο ηλεκτρολογο πολυτεχνείου. Επαναλαμβανεις συνεχεια οτι δεν ειναι ιδια τα δικαιωματα αλλα εγω δε βλεπω καμια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι κατάλαβα γιά τους δομικούς και τους πολιτικούς μηχανικούς είναι ότι οι 40χρονοι δομικοί μετά από 15 χρόνια εμπειρία και 3-4 εξετάσεις στο διευρυμένο τεε , θα έχουν τα πλήρη δικαιώματα του 23χρονου διπλωματούχου ΠΜ , μόνο στα δομικά έργα .

 

Νομίζω αντίστοιχα και στις άλλες ειδικότητες .

 

Τα κολλέγια με 3ετή εμπειρία θα τα έχουν αμέσως .

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το ΤΕΕ θεωρεί ότι είναι κατί πολύ δύσκολο και έτσι πρέπει να το κάνουν μόνο διπλωματούχοι. .

 

Δεν ξέρω για τα Η/Μ αλλά τα στατικά είναι πολύ εύκολα.

Βασικά θα έπρεπε το ΤΕΕ να βγάλει 5-10 πρότυπα σχέδια και με βάσει αυτά να χτίζαμε.

Εντάξει μωρέ και αν γίνει κανένας σεισμός , ή φυσήξει ο κακός λύκος , τότε χτίζουμε καινούρια για να κυκλοφορεί το χρήμα.

Βασικά καλύτερα θα ήταν ο κυρ Μήτσος ο καλουπατζής να έχτιζε μόνος του με βάσει την εμπειρία του. Έτσι και οι οικοδομικές άδειες θα ήταν πιο φτηνές.

Link to comment
Share on other sites

1)ολοι οι ΠΜ εχουν καλαβισει το καλαμι ,το παιζουν ξερολες και υπογραφουν τα παντα αφου πρωτα εχουν βαλει αλλους να τους τα φτιαξουν οπωσ μηχανολογικα,αρχιτεκτωνικα ,ηλεκτρολογικα,κλπ.......

2)εχουν γνωμη για ολα και στο τελος εχουν πει μ@λ@κ..ς σου πετανε κια ενα για παραδειγμα " εγω δεν ειμαι τοπογραφος !!!!!" για να βγαλουν και την ευθυνη απο πανω τους ,αλλα κατα αλλα υπογραφουν τα ΠΑΝΤΑ !!!! ΜΡΑΒΟ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ !!!! ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ 200 ΚΑΛΥΤΕΡΑ

 

ΤΥΧΑΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά διόρθωσε τα αρχιτεκτωνικα σε αρχιτεκτονικά.

Δίκιο έχεις. Και τα στατικά άλλους βάζουν να τα κάνουν.

Να κλείσουμε άμεσα όλα τα Πολυτεχνεία εφόσον δεν είναι στη λίστα των Τimes.

 

Δε ξέρω ποιο είναι χειρότερο:

Α. Να τελειώσεις κάποιο πανεπιστήμιο που δεν είναι μέσα στα 200 καλύτερα του κόσμου.

 

Β. Να μην μπορείς να περάσεις στο ίδιο πανεπιστήμιο που δεν είναι μέσα στα 200 καλύτερα του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.