Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη διάθεσης υγρών αποβλήτων ελαιοτριβείου


planb

Recommended Posts

Αν θέλει να έχει και κέρδος (2000 ευρώ/kg) από τον κατσίγαρο μπορεί να εφαρμόσει αυτήν την πατέντα η οποία έχει ήδη εφαρμοστεί σε ελαιουργείο στο Αλάγνι του νομού Ηρακλείου.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω καιρό να ασχοληθώ αλλά μόλις χθες ήμουν σε μια ημερίδα για διαχείριση /επεξεργασία αποβλήτων ελαιουργείων & οινοποιείων. Ένας ομιλητής τόνισε οτι σύμφωνα με την νέα "περίεργη" σύμφωνα με τον ομιλητή νομοθεσία περι επαναχρησιμοποίησης των λυμάτων, η υπεδάφια διάθεση θεωρείται επαναχρησιμοποίηση και επομένως υπόκειται στα αντίστοιχα πολύ αυστηρά όρια επομένως υπάρχει νομοθετικό κενό. Δεν το έχω επιβεβαιώσει πράγμα που θα κάνω μόλις βρω λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι υπάρχει κενό. Για υπεδάφια διάθεση ισχύει η (ΚΥΑ) 145116/2011 η οποία σε ό,τι αφορά τις ποιοτικές παραμέτρους (παράρτημα 1) σε παραπέμπει στην ΚΥΑ 5673/400/1997. Εκεί βλέπεις πχ ότι cod < 125 ppm. Αυτό για μένα σημαίνει ότι πλέον "νόμιμα απαγορεύεται" η υπεδάφια διάθεση τέτοιου τύπου αποβλήτου καθώς με κροκύδωση και καθίζηση τέτοιες τιμές δε πιάνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα στις ΠΠΔ σου δινει επιλογες οι οποιες ζητανε βιολογικο να κατεβασει τις τιμες σε επιπεδα που θελει βιολογικους κανονικους για τους οποιους δεν υπαρχει σαλιο εκ μερους των ενδιαφερομενων...τι θα γινει δηλαδη πως θα τα διαθεσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά όπως πάει η κατάσταση και όπως γίνεται σε όλους τους μικροεπαγγελματίες σιγά-σιγά θα κλείσουν και τα μικρά λιοτρίβια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με τις νεες διαταξεις εχουν θεωρησει οτι η υπεδαφια διαθεση ειναι εμπλουτισμος υδροφορου.

Πρεπει να περασεις απο δ/νση υδατων. Οπου εκει σου ζητανε ενα σωρο πραγματα (σε εφαρμογη της νομοθεσιας να λεμε την αληθεια).

Το προβλημα δεν το εχουν μονο τα ελαιοτριβεια αλλα ολες οι μικρς επιχειρησεις.

Φανταστειτε μια μικρη καφετερια/εστιατοριο οπου ο ιδιοκτητης φιλοτιμηται να εγκαταστησει βιολογικο και ο μηχανικο ς του πηγαινει το λογαριασμο για τις απαιτουμενες μελετες (μεταξυ αλλων και γεωλογικη μελετη) και το κοστος συντηρησης και λειτουργιας (μετρησεις μερικες φορες τον χρονο, υπευθυνος λειτουργιας).

 

Για μενα το μονο που θα καταφερει η πολιτεια ειναι να γινουν παρανομοι οι ενδιαφερομενοι. Συμφωνω οτι σε σωστη κατευθυνση ειναι αρκετα απο τα μετρα αλλα καποια ειναι υπερβολικα. Σε μια χωρα που κατα τα αλλα κοβουμε τους μισθους για να προσελκυσουμε επενδυσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.