Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


georgear

Recommended Posts

Επίσης και ο ΟΚΧΕ, στο site του στην αρχική σελίδα, διαθέτει τους συντελεστές μετασχηματισμού συγκεντρωμένους σε ένα αρχείο excel.

Συντελεστές Μετασχηματισμού HATT<>ΕΓΣΑ87

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλησπέρα έχω κάνει ένα τοπογραφικό αδείας στην περιοχή της Μάνδρας Αττικής και μου ζητούν επειδή θέλουν έγκριση από την αεροπορία και πινακάκια με τις συντεταγμένες τόσο του οικοπέδου όσο και του κτηρίου σε HATT.

Από τις μετατροπές δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Διαθέτω το προγραμματάκι Coords1.60 και κάνω εκεί τη μετατροπή. Επειδή όμως όπως σας προανέφερα είμαι αδύναμος στο να κρίνω τα αποτελέσματα που βγάζω σας ζητώ παρακαλώ να μου μετατρέψετε το σημείο πχ Α , 456696.892 , 4213613.602 , 65.30 .

Στείλτε μου το αποτέλεσμά σας για να σιγουρευτώ ότι το κάνω καλά. Εγώ βγάζω σε HATT Α , 3497.756 , -19877.626 . Η απάντησή σας και η όποια συμβουλή σας θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως. Σας ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι. Σας παρακαλώ να σταματήσετε εδώ και να μην συνεχιστεί το θέμα διότι θα μας αναγκάσετε να το κλειδώσουμε και να πέσει η σχετική "σκούπα" στις εκτός θέματος τοποθετήσεις σας.

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Nirvanas said:

Φιλαράκι καλά το υπολόγισες το σημείο και γω το Сoords δουλέυω δεν χανει μην ανησυχεις ο συνάδελφος εχει κανει και γαμω τις δουλειες που το εφτιαξε να'ναι καλα. Οσο για το σεντονι που εγραψες στον άλλο. Μην καθεσαι και απαντάς στα άσχετα σχόλια και επιβαρύνεις επιπλέον το forum. Όπως είναι η κοινωνία έξω, έτσι είναι και δω μέσα . Κάποιοι παριστάνουν τους στρατηγούς και μπορούν να απαντούν όπως θέλουν αφού τους στηρίζουν και τους ανεχονται και άλλοι χρήστες που τους διαβάζουν. Αν δεις σε άλλα Threads κοντεύουν να παιξουν ξύλο οι διαφημιστές της Metrica και της TreeCompany. Αφορμή για καυγά ψάχνουν εδώ μέσα αγνοησέ τους. Τσατάδικο έχει γίνει απο καιρό τώρα τι κάθεσαι και ασχολείσαι. Ό,τι σου λεω φιλικά πάντα μη με πάρει και μένα η μπόρα χαχαχα.

Λαμβάνεις σαν προειδοποίηση ένα βαθμό ποινής για εκτός θέματος και απρεπή σχολιασμό. Να σταματήσει εδώ η συζήτηση και να επανέλθουμε εντός θέματος. Pavlos 33

Ευχαριστώ φίλε στην ουσία αυτό ζητούσα να βεβαιωθώ ότι το πρόγραμμα δουλεύει καλά για να μην κάθομαι και ψάχνω να τα κάνω στο χέρι. Κάτι διάβασα και γω στη σχολή για να την τελειωσω με 8,42 σε διαβεβαιώνω αλλά περνούν τα χρόνια και ξεχνάμε και δεν έχουμε και χρόνο για φρεσκάρισμα. Καλή σου μέρα

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ανοίγει ξανά. Ή παραμικρή συνέχιση της προηγούμενης "κόντρας" με εκτός θέματος δημοσιεύσεις, θα τιμωρείται με διαγραφή δημοσίευσης και επιβολή προβλεπόμενων ποινών. Παραμείνετε ήρεμοι και συζητείστε εντός θέματος. Σε όποιον δεν αρέσει το ερώτημα κάποιου ας μην συμμετάσχει στη συζήτηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/2/2020 at 4:23 ΜΜ, David Winston said:

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλησπέρα έχω κάνει ένα τοπογραφικό αδείας στην περιοχή της Μάνδρας Αττικής και μου ζητούν επειδή θέλουν έγκριση από την αεροπορία και πινακάκια με τις συντεταγμένες τόσο του οικοπέδου όσο και του κτηρίου σε HATT.

Από τις μετατροπές δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Διαθέτω το προγραμματάκι Coords1.60 και κάνω εκεί τη μετατροπή. Επειδή όμως όπως σας προανέφερα είμαι αδύναμος στο να κρίνω τα αποτελέσματα που βγάζω σας ζητώ παρακαλώ να μου μετατρέψετε το σημείο πχ Α , 456696.892 , 4213613.602 , 65.30 .

Στείλτε μου το αποτέλεσμά σας για να σιγουρευτώ ότι το κάνω καλά. Εγώ βγάζω σε HATT Α , 3497.756 , -19877.626 . Η απάντησή σας και η όποια συμβουλή σας θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως. Σας ευχαριστώ

Αγαπητέ Δαυίδ

Νομίζω ότι μπορεις να κατεβάσεις τους συντελεστές ΟΚΧΕ εύκολα. Μεά να βρείς το ΦΧ που σε ενδιαφέρει (ο ΟΚΧΕ τα είχε υπολογίσει ανα 100000 ή 50000). Επίσης, έχει ανεβεί αντίστοιχο προγραμματάκι στο μηχανικός σε matlab.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχει το πρόγραμμα αυτό εδώ στο michanikos. Μπορεί ο καθένας, αν το ΘΕΛΕΙ, να το κατεβάσει.

Το πρόγραμμα ανέβηκε από τον συνάδελφο dimamp.

Είναι αυτός o συνάδελφος που τα κείμενά του διαγράφτηκαν, πριν μερικές ημέρες,  από αυτήν την ενότητα. 

Μάλλον δεν θα ξαναγράψει.

Και Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε! 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

και αφού λοιπόν ενδιαφερθεί κάποιος να βρει τους συντελεστές , 

τους χρησιμοποιεί στο ecxel που σας δίνω.

EGSA2HATT-solver με συντελεστες.xls

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 22/3/2020 at 7:22 ΜΜ, nbr said:

.... στο ecxel που σας δίνω.

...

Χρήσιμη η πρωτοβουλία σου, ιδιαίτερα για όσοι είμαστε μη ειδικοί σε θέματα μετασχηματισμού συνάδερφε.

Αν έχουμε και τον ανάποδο απο Hatt σε ΕΓΣΑ θα ήταν κι αυτό....

(και για αναζητήσεις και εντοπισμό με το google maps.... )

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.