Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος στα «κλειστά» επαγγέλματα


shelby

Recommended Posts

Μάλλον ήρθε ο καιρός να σκεφτούμε το ενδεχόμενο εξόδου μας (στο ορατό μέλλον) από την Ε.Ε. Όσο εξωπραγματικό και αν ακούγεται αυτό. Όποιο και αν είναι το τίμημα. Ούτως ή άλλως εκμεταλλευόμαστε σε ελάχιστο ποσοστό τα οικονομικά "οφέλη". Και πιστεύω ότι θα υπάρξουν και άλλα μέλη της, που σκέφτονται ακριβώς το ίδιο...

 

 

Δεν μου ακούγεται καθόλου εξωπραγματικό φίλε μου...προς τα εκεί πάει το πράγμα...

 

Όσο για το αν είναι "κλειστό" το επάγγελμα ή όχι,νομίζω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι για να εργαστεί ένας Πορτογάλος-Άγγλος-Γερμανός κ.α. πολίτης ως μηχανικός στη χώρα μας πρέπει να τον περάσει "κόσκινο" το ΤΕΕ υποχρεωτικά...ενώ με το "άνοιγμα" θα εργάζεται ελεύθερα με τη "σφραγίδα" του επιμελητηρίου της χώρας απ'όπου προέρχεται και είναι γραμμένος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κλειστό θεωρείται λόγω των συγκεκριμμένων αμοιβών και το ότι οι αμοιβές περνάνε μέσα από την διαδικασία της αδείας .

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι για να εργαστεί ένας Πορτογάλος-Άγγλος-Γερμανός κ.α. πολίτης ως μηχανικός στη χώρα μας πρέπει να τον περάσει "κόσκινο" το ΤΕΕ υποχρεωτικά...ενώ με το "άνοιγμα" θα εργάζεται ελεύθερα με τη "σφραγίδα" του επιμελητηρίου της χώρας απ'όπου προέρχεται και είναι γραμμένος!

μα και τώρα αυτό γίνεται!!!!

αν είσαι γραμμένος στο επιμελητήριο της χώρας όπου σπούδασες (τουλάχιστον για ΕΕ) δεν χρειάζονται εξατάσεις στο ΤΕΕ

το ξέρω από συνάδελφο ΠΜ που τελέιωσε στην Ιταλία

 

βέβαια μια διαδικασία με μεταφράσεις κλπ θα απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

να τονισω βεβαιως οτι ισχυει και το αναποδο. μελος του ΤΕΕ γραφτηκε αυτοματως στα μητρωα αρχιτεκτονων στο Ηνωμενο Βασιλειο χωρις εξετασεις. χρειαστηκε η αποδειξη εγγραφης και ενα βιογραφικο για να δουν την εμπειρια, επειδη εκει απαιτειται και ενα ειδος "ασκησης".

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά,αφού είναι έτσι απλά και ωραία τα πράγματα όσων αφορά το ΤΕΕ,γιατί οι συνάδελφοι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν πάνε να εγγραφούν σε ξένο επιμελητήριο να ξεμπερδεύουν;:confused:

Πράγμα που δεν είναι καθόλου δύσκολο,αν αναλογιστεί κανείς ότι υπάρχουν και χώρες στην ΕΕ που το επάγγελμα του μηχανικού δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο...

Link to comment
Share on other sites

κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής;

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται...

19% ΦΠΑ

2,048% ΤΕΕ

2% ΤΣΜΕΔΕ

1% ΕΜΠ

χαρτόσημο...

 

Τόσο απλά θα τα πετάξουν;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Το ΤΕΕ με το "σύστημα αμοβών" θα επιβάλλει σε εμάς τις ελάχιστες αμοιβές και το υπουργείο θα μας φορολογεί με εσοδα - εξοδα. Ετσι το υπουργείο θα ειναι ευχαριστημένο και τα λαμόγια που "κυβερνούν" το ΤΕΕ θα συνεχίσουν το πάρε - δώσε με την νέα κυβέρνηση.

 

Υ/γ : Το ΤΕΕ θα στείλει γράμμα διαμαρτυρίας στον Υπουργό το οποίο και θα δημοσιευθεί στο Δελτίο για τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

maik, δεν μπορεί το κράτος να καταργήσει τις ελάχιστες αμοιβές αλλά το ΤΕΕ να συνεχίσει να τις απαιτεί.

Η κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών, θα γίνει με την κατάργηση του αντίστοιχου νομοθετήματος, δηλαδή του Ν696/1974 και τις τροποποιήσεις του. Ο Ν696/74 στην ουσία είναι συμπλήρωση του ΝΔ16/23 και των τροποποιήσεων αυτού μέχρι και το ΒΔ του '56 όπου το ΤΕΕ αναλαμβάνει την είσπραξη των αμοιβών μας.

Το ΤΕΕ μπόρεσε και πέρασε την αύξηση των αμοιβών, σε μια παράγραφο κάποιου διατάγματος του 50κάτι, που έλεγε πως αυτό (το ΤΕΕ δηλαδή) μπορεί να ορίζει την ελάχιστη αμοιβή των μελών του και μη.

Θα πρέπει να καταργηθούν ΟΛΑ αυτά, ώστε να καταργηθεί η ελάχιστη αμοιβή.

Άρα θα καταργηθεί και η δυνατότητα του ΤΕΕ να ορίζει τις αμοιβές των μελών του κλπ.

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

* Βέβαια είναι γνωστό πως στο Ελληνικό κράτος, σπάνια καταργούνται νόμοι στο σύνολό τους διότι υπάρχουν τόσα άλλα νομοθετήματα που πιθανά να "πατάνε" σε αυτούς τους νόμους. Για αυτό και είναι τόσο πολυδαίδαλη η νομοθεσία μας, στο σύνολό της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.