Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός...από παράδοση...


ksan8ia_optasia

Είναι σημαντικό για έναν νέο μηχανικό να προέρχεται απ  

218 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Είναι σημαντικό για έναν νέο μηχανικό να προέρχεται απ

    • Ναι, θα έχει καθοδήγηση και στρωμένη δουλειά.
      130
    • Όχι, αν δουλεύει σκληρά και γουστάρει το επάγγελμα θα τα καταφέρει μια χαρά.
      88


Recommended Posts

Πόσοι από σας είχαν ''πάτημα'' σε γονείς ή λοιπούς συγγενείς στο ξεκίνημα του επαγγέλματος?? Νομίζετε ότι η καθοδήγηση στην αρχή τουλάχιστον της καριέρας παίζει σημαντικό ρόλο? Ένα νέος απόφοιτος μηχανικός θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα στην αγορά εργασίας εφόσον δεν έχει έτοιμα γραφεία κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πατέρας-- πολιτικός μηχανικός.....

Απίστευτη η βοήθεια που είχα ,παρ΄όλο που εγώ αποφάσισα να γίνω μηχανολόγος.....Ετοιμο γραφείο , στρωμένη δουλειά (άδειες-κατασκευές)....

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που θα θεωρούσε μειονέκτημα την ύπαρξη συγγενούς-"καθοδηγητή" στην αγορά εργασίας....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το θετεις και τα δυο σωστα ειναι..

Οποιος δουλευει σκληρα και σοβαρα εχει πολλες πιθανοτητες να τα καταφερει..

Αν μαλιστα εχει και βοηθεια γονεων ακομα καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Μην κοροιδευόμαστε. Σε όλα τα επαγγέλματα αν δεν έχεις να στηριχτείς σε κάτι προυπάρχων είναι δύσκολα. Όποιος ξεκινά κάτι μόνος του από την αρχή λογικό είναι να δυσκολευτεί περισσότερο από κάποιον άλλο που βρήκε έτοιμη δουλειά ή έστω είχε γνωστό να του δείξει πεντε πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, όποιος έχει κάποια σχέση με το επάγγελμα, θα μπορέσει πιο εύκολα να πάει από το Α στο Β και μετά στο Γ κλπ.

Όποιος δεν έχει σχέση όμως, θα αργήσει να βρει το Α..... και μπορεί να χάσει το Β και να πάει κατευθείαν στον Γ και μετά από κάποιο διάστημα να χρειαστεί να ανακαλύψει με άσχημο τρόπο το Β και πάει λέγοντας...

Βέβαια ο επίμονος θα βρει την άκρη και τον δρόμο, αλλά θα έχει κοπιάσει περισσότερο από κάποιον άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνος μου έχω προσπαθήσει και έχω καταφέρει κάποια αναγνωριση και κάποιες δυνατές συνεργασίες.......

Αυτό όμως μου πήρε κάποια χρόνια...... Χρόνια που περνούν και δε θα ξαναρθούν που λέει και ο αοιδός

Όμως θα προτιμούσα πολύ περισσότερο να έβρισκα το δρόμο ήδη στρωμένο, ένα γραφείο με πελατολόγιο και απλά να είχα να αποδείξω ότι είμαι άξιος γιος του μπαμπά μου!! Θα προτιμούσα να είχα τις συμβουλές του μπαμπά μου να με προστατεύσει από τις κακοτοπιές, κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.