Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιακή γείωση


Liselef

Recommended Posts

Αν και προσωπικά θεωρώ κακό την ανακοίνωση έτσι ανοιχτά και ελαφρά την καρδία τιμών και ειδικά για τέτοιες εργασίες.... Δεν αντέχω να μην ρωτήσω.....Τι 10euro? Τοποθετημένη;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τοποθετημενη αλλα παιζει και ποιο ακριβα .Αγορα της λαμας περιπου παει 1,5 ευρω το μετρο βαλε και τους συνδετηρες...υπολογησε υλικα περιπου στο 160 για 70 μετρα λαμας περιμετρικα.Αρα 70 Χ 10 = 700 ευρω.Παντος απο 600 εως 1000 παιζουν στο περιπου η τιμες για θεμελιακη.

Link to comment
Share on other sites

υλικά που πλήρωσα εγώ για μια οικοδομή με 55m λάμα με 27 συνδέσμους καθώς και 6 μέτρα αγωγού για γείωση μαζί με τους 2 συνδετήρες που δένουν την λάμα με τον αγωγό 220ευρώ!!!

άρα 4 ευρώ το μέτρο !!!!και μιλάμε ότι πιο οικονομικό!!!!και μιλάμε ΜΟΝΟ για ΥΛΙΚΑ!!!!θές και την τοποθέτηση?ρε συνάδελφε hektor μήπως κάνεις κάπου λάθος?Αλλιώς πές μου απο που τα εμπορεύεσαι τα υλικά και τα μαστόρια να τα φέρνω εδώ!πιο λίγο θα μου κοστίζει!χαχαχαχαχα!!!

 

φίλε xaxa αν θές στείλε με Pm εσύ με τιμές!καλό είναι να γνωρίζουμε και εμείς ως μηχανικοί πώς κυμαίνονται οι τιμές τοποθέτησης και υλικών!αν και πιο πολύ με ενδιαφέρει η τοποθέτηση και όχι τα υλικά διότι με τα υλικά ο καθένας μας επιλέγει συνεργασίες!

Link to comment
Share on other sites

jimevi13 πως θα σου κοστίσει πιο φθηνά?

ήδη έχεις βρει €220 τα υλικά σου και με την εργασια δεν θα σου πάει παραπάνω από €500. άλωστε η διαδηκασία τοποθέτσης τησ θεμελιακής δεν παίρναι παραπάνς απο 4 ώρες 2 άτομα γαι τα μέτρα που ανέφερες.

τι σου κάνει αντύπωση στην τιμή του hektor??

 

κατάλαβα λάθος?

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Οι γειώσεις είναι για δύο συνήθως λόγους

α) Προστασία για την ηλεκτρική παροχή του κτιρίου

β) Αντικεραυνική προστασία

Κάποιοι όμως επιπροσθέτως κάνουν

γ) Προστασία ηλεκτρομαγνητικών φορτίων σε μαγνητικά αρχεία (Υπολογιστές σκληροί δίσκοι)

δ) Προστασία από γεωπαθογόνους κόμβους (δυνάμεις Hartmann)

Πως τα φτιάχνεις; Ρωτώντας τον ειδικό.

Πως να αποφύγεις το παραμύθιασμα; Από τεχνικά εγχειρίδια (βιβλιοθήκες Τ.Ε.Ε. - Ιδρύματος Ευγενίδου), καθώς και από εταιρείες που πουλάνε αυτά τα υλικά (Π.χ. ΕΛΕΜΚΟ)

Link to comment
Share on other sites

υλικά που πλήρωσα εγώ για μια οικοδομή με 55m λάμα με 27 συνδέσμους καθώς και 6 μέτρα αγωγού για γείωση μαζί με τους 2 συνδετήρες που δένουν την λάμα με τον αγωγό 220ευρώ!!!

άρα 4 ευρώ το μέτρο !!!!και μιλάμε ότι πιο οικονομικό!!!!

 

Φιλε jimevi 13 αν τα εμπορευεσαι τα υλικα απο ******** και ******** καπου εκει θα σου παει μην σου πω οτι σου κανουν και καλη τιμη:) (εκπτωση 30% σου κανουν?)

Οσο για τα μαστορια πληρωνονται με τις ωρες.3 ωρες δουλειας ειναι για μενα η θεμελιακη,βαλε 3 ατομα απο 20 ευρω ο καθενας(εσυ ποσα δινεις απο 100 στο καθενα ??) αρα πληρωνω εργατικα 60 ευρω.Τα υπολοιπα τα τρωω στα μπουζουκια:grin:

Α και κατι αλλο την τοποθετιση την δινεις σε ηλεκτρολογο να σου την κανει ???

 

Παρακαλώ, ας μην κάνουμε αναφορές σε εμπορικά καταστήματα.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

hektor μπορείς σε παρακαλώ να μου πεισ σε ποια μπουζουκια πας, γιατι και εκει ετσι όπως το πας θα σου δινουν €€€ για να πετας γαρύφαλλα...

 

 

( συμφωνώ με αυτά που γράφεις...έτσι ακριβώς είναι) το ίδιο κανω και εγώ;)

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jimevi 13 αν τα εμπορευεσαι τα υλικα απο ******** και ******** καπου εκει θα σου παει μην σου πω οτι σου κανουν και καλη τιμη:) (εκπτωση 30% σου κανουν?)

Οσο για τα μαστορια πληρωνονται με τις ωρες.3 ωρες δουλειας ειναι για μενα η θεμελιακη,βαλε 3 ατομα απο 20 ευρω ο καθενας(εσυ ποσα δινεις απο 100 στο καθενα ??) αρα πληρωνω εργατικα 60 ευρω.Τα υπολοιπα τα τρωω στα μπουζουκια:grin:

Α και κατι αλλο την τοποθετιση την δινεις σε ηλεκτρολογο να σου την κανει ???

 

Παρακαλώ, ας μην κάνουμε αναφορές σε εμπορικά καταστήματα.

CostasV

 

έχε χάρη που δεν μου αρέσουν τα μπουζούκια!!!εμένα μόνο τα ταβερνάκια μου αρέσουν!χαχαχα!!!

 

πέραν της πλάκας τώρα , ναι την τοποθέτηση την δίνω σε εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο ο οποίος είναι 3 άτομα προσωπικό και πίστεψέ με μάστορας με 20 ευρώ δεν έρχεται!!!τον βοηθό του ίσως!έχει όμως και το κ@λόχαρτο και βιβλία στην εφορία!αλλιώς ήξερα και εγώ να την περάσω με 2 εργάτες των 20ευρώ!;)

 

κατάλαβες τί λέω ε?είναι και αναλόγως το που δραστηριοποιείται και ο καθένας μας!η παροχή υπηρεσίας κοστολογείται διαφορετικά απο μέρος σε μέρος πράγμα το οποίο δεν το κατανοώ αλλά έτσι λειτουργεί το σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Εμ ετσι πες να καταλαβω,γιαυτο σου παει τοσο ακριβα.Εγω τη θεμελιακη την περνω απο πρωτο χερι απο τον ιδιοκτητη και την κανω μονος(εσυ την δινεις στον ηλεκτρολογο ).Οσο για τους εργατες οπος σου ειπα και παραπανω τους πληρωνω με τις ωρες.8 ωρες απο 45 ευρω.Μαλλον τα ποιο πολλα στα περνει ο ηλεκτρολογος απο οτι καταλαβα:)

Link to comment
Share on other sites

έέέέέέέέέέέέτσιιιιιι!!!!!!!κοίτα αν ηταν δική μου οικοδομή ίσως να την περνούσα μόνος μου!;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.