Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Συνάδελφε, μπορείς να βάλεις στην σφραγίδα σου είτε το "πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός", είτε το "πολιτικός μηχανικός ΤΕ".

 

Οι ειδικότητες της εετεμ,που παραθέτει ο συνάδελφος ανωτέρω, δεν συνδέονται με καμία νομική υποχρέωση. Η εετεμ δεν είναι το τεχνικό επιμελητήριο,αλλά νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου και οι συστάσεις της έχουν την ίδια βαρύτητα με μια συμβουλή από έναν κακό μάστορα. Το δε ΦΕΚ που παραθέτει στην συνέχεια ο συνάδελφος δεν σε αφορά, καθώς είσαι απόφοιτος του τεχνολογικού τομέα των ΑΕΙ,πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη στον νόμο.

 

Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η υιοθέτηση των εκφράσεων "ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ" ή "ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕ" λόγω παραπληροφόρησης του κοινού.

 

 

Απεναντίας αν γράψει οτιδήποτε άλλο πέρα από τα "πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός" και "πολιτικός μηχανικός ΤΕ",τότε είναι που θα παραπληροφορήσει το κοινό.

 

Yπάρχει και πρόσφατη απόφαση του συμβουλίου της επικρατείας (ΣΤΕ):  https://www.b2green.gr/el/post/55192/to-ste-dikaionei-tous-ptychiouchous-michanikous-gia-ta-epangelmatika-dikaiomata

 

6. Επειδή, στη συνέχεια, ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και θρησκευμάτων, με το υπ’ αριθμ. πρωτ. 229502/29.12.2017 έγγραφο υπηρεσιακών απόψεων που απέστειλε προς το παρόν Συμβούλιο, αναφέρει τα εξής: « Σε εφαρμογή των παραπάνω διατάξεων [των παρ. 3, 4 και 5 του άρθρου 46 του ν. 4485/2017] ... εξεδόθησαν από την υπηρεσία μας... υπουργικές αποφάσεις σύστασης και συγκρότησης Επιτροπών για την υποβολή εισήγησης σχετικά με τον καθορισμό του πλαισίου πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων που προσδίδουν οι τίτλοι σπουδών που αποκτούν οι πτυχιούχοι Τμημάτων α) Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕΙ β) Πολιτικών Μηχανικών ΤΕΙ και γ) Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕΙ, αντιστοίχως. Επισημαίνεται ότι τα Τμήματα Πολιτικών Έργων και Πολιτικών Έργων Υποδομής μετονομάστηκαν ή συγχωνεύτηκαν κατά περίπτωση με τα αναφερόμενα ανωτέρω προεδρικά διατάγματα, σε Τμήματα Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε., ως εκ τούτου αρμόδια επιτροπή για την υποβολή της σχετικής εισήγησης είναι η Επιτροπή σχετικά με τον καθορισμό του πλαισίου πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων που προσδίδουν οι τίτλοι σπουδών που αποκτούν οι πτυχιούχοι των υφιστάμενων Τμημάτων Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε. Σύμφωνα με τα παραπάνω και λαμβάνοντας υπόψη την πρόσφατη αλλαγή του σχετικού νομοθετικού πλαισίου, τον χρόνο που απαιτείται για την υποβολή της σχετικής εισήγησης και την έκδοση του προεδρικού διατάγματος, παρακαλούμε για την χορήγηση εύλογης προθεσμίας για την συμμόρφωση προς την αριθμ. 4917/2012 απόφαση». Όπως δε προκύπτει από τα στοιχεία που απεστάλησαν στο παρόν Συμβούλιο, συνημμένα με το ανωτέρω από 29.12.2017 έγγραφο υπηρεσιακών απόψεων, κατ’ εφαρμογή των ανωτέρω παρ. 3, 4 και 5 του άρθρου 46 του ν. 4485/2017 εκδόθηκε η υπ’ αριθμ. 219952/Ζ1/13.12.2017 (τεύχος Υ.Ο.Δ.Δ. 689/20.12.2017) απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και θρησκευμάτων, με την οποία συστάθηκε και συγκροτήθηκε επταμελής επιστημονική επιτροπή στο Υπουργείο Παιδείας, με Πρόεδρο τον Γενικό Γραμματέα του ίδιου Υπουργείου, με αντικείμενο την «υποβολή εισήγησης στον Υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σχετικά με το πλαίσιο πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες, βάσει προσόντων που προσδίδουν οι τίτλοι σπουδών που αποκτούν οι πτυχιούχοι Τμημάτων Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε.».

 

Edited by atsalovergas
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακόμα και το ίδιο το ΠΔ που επικαλέστηκε αναφέρει ότι η ονομασία συμβαδίζει με τον τίτλο του τμήματος. Απλά τότε δεν υπήρχε ο τίτλος πολιτικός μηχανικός τε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,μια ερώτηση να κάνω.

Μου ζήτησαν από τη δουλειά να βγάλω σφραγίδα. Εκεί που γράφει Αρ. άδειας ποιον αριθμό πρέπει να γράψω;Το ρωτάω αυτό γιατί όσοι είστε κ σεις ηλ/γοι η μηχανολόγοι ΤΕ ξέρετε ότι έχετε τη δυνατότητα να κάνετε έναρξη εργασιών και για τις δύο ειδικότητες.Ετσι έχω κάνει και εγώ, συνεπώς έχω 2 αριθμούς.Εναν αριθμό που έκανα αναγγελία ηλ/κων εργασιών και έναν άλλο αριθμό από αναγγελία μηχανή/κων εργασιών.

Ποιον βάζω λοιπόν στη σφραγίδα;τον έναν;Και τους δυο (πώς);ΣΤΗΝ ΕΕΤΕΜ δεν ξέρανε να μου απαντήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,μια ερώτηση να κάνω.

Μου ζήτησαν από τη δουλειά να βγάλω σφραγίδα. Εκεί που γράφει Αρ. άδειας ποιον αριθμό πρέπει να γράψω;Το ρωτάω αυτό γιατί όσοι είστε κ σεις ηλ/γοι η μηχανολόγοι ΤΕ ξέρετε ότι έχετε τη δυνατότητα να κάνετε έναρξη εργασιών και για τις δύο ειδικότητες.Ετσι έχω κάνει και εγώ, συνεπώς έχω 2 αριθμούς.Εναν αριθμό που έκανα αναγγελία ηλ/κων εργασιών και έναν άλλο αριθμό από αναγγελία μηχανή/κων εργασιών.

Ποιον βάζω λοιπόν στη σφραγίδα;τον έναν;Και τους δυο (πώς);ΣΤΗΝ ΕΕΤΕΜ δεν ξέρανε να μου απαντήσουν!

Θα βάλεις της ειδικότητας σου ,του μηχανολόγου μηχανικού. Εγω έβαλα του ηλεκτρολόγου και όλα οκ.

Επίσης γιατι παίρνεις την εετεμ? ΤΑ φωνάζω αλλα δεν με ακουτε ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά το τιτλο σπουδών. Το ΠΔ που ανέφερες λέει για το τίτλο των αποφοίτων:

post-5487-0-26380400-1521885726_thumb.jpg

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά είναι αυτά Σταύρο. Πάμε όμως να το δούμε ολόκληρο για ενημέρωση και των υπολοίπων.

 

ΥΓ: Προφανώς έχει γίνει λάθος στην ειδικότητα των αποφοίτων των τέως τμημάτων Πολιτικών Έργων Υποδομής.

post-2012-0-34699400-1521895032_thumb.jpg

post-2012-0-91934700-1521895055_thumb.jpg

post-2012-0-37593700-1521895074_thumb.jpg

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.