Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Ωραία, ευχαριστώ πολύ! Εγώ τους συμβούλευσα να "ανατρέξουν" και στο συμβολαιογράφο που είχε συντάξει το συμβόλαιο μεταβίβασης για να τους δώσει τον αρχικό πίνακα που είχε γίνει και να κάνουν την σύγκριση. Διάβασα στο παρόν forum ότι σε περίπτωση σφάλματος είναι αρκετά δύσκολο να γίνουν μεταβολές και διορθώσεις στα χιλιοστά των ιδιοκτητών μετά από τόσα χρόνια και από έναν νέο μηχανικό..

Edited by Civilla
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

 

Έχω περίπτωση νέας -εκ του μηδενός- σύστασης οριζοντιων ιδιοκτησιών σε διώροφη οικοδομή, ως ερμηνεία διαθήκης.

 

Θέλω να βάλω μια αποθήκη (ανεξάρτητο κτίσμα) ως παρακολούθημα σε μια από τις δύο οριζόντιες, χωρίς όμως να έχει ποσοστά και αναλογία οικοπέδου.

 

Έστω δηλαδή η οριζόντια ΙΣ με αναλογία 400/1000 και η οριζόντια Α ΌΡΟΦΟΣ με αναλογία 600/1000 και παρακολούθημα την αποθήκη.

 

Στο πινακάκι πώς σημειώνω την αποθήκη; Ως επιπλέον γραμμή ή με λεκτικό, σαν σημείωση;

Link to comment
Share on other sites

πρόσθεσε ακόμη μια στήλη (παρακολουθήματα-Η/Χ κλπ)

 

κάτω από τον πίνακα

γράψε "παρατηρήσεις"  και εκεί βάλε

1.Η αποθήκη υπ αριθμ ... εμβ  .. όγκου .... αποτελεί παρακολούθημα  του Δ1 διαμερίσματος 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω για κάτι που ζήτησε υπάλληλος ΔΟΥ από την κουνιάδα μου Σε άδεια οικοδομής που αναθεώρησα μετά , έχω στο ισόγεια τρία καταστήματα και στο όροφο  κατοικία Έχει κατασκευασθεί ο σκελετός του ισογείου μεγάλο τμήμα της φέρουσα τοιχοποίας και έχει ολοκληρωθεί ένα από τα καταστήματα σε όλα (τούβλα , δάπεδα , χρωματισμοί , ηλεκτρικά , υδραυλικά ) Ο υπάλληλος της ΔΟΥ της λέει ότι για να περάσει στο Ε9 το κατάστημα αλλά και τα έξοδα που έκανε (τιμολόγια ) πρέπει να κάνει σύσταση οριζόντων για τα τρία καταστήματα Δεν του αρκεί το σχέδιο κάτοψης των ισόγειων καταστημάτων με τις επιφάνειες από το θεωρημένο αντίγραφο της άδειας οικοδομής  Είναι λογικά αυτά ? γιατί εμένα πρώτη φορά τα ακούω σαν απαίτηση από ΔΟΥ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα αν για την ηλεκτροδότηση καταργήθηκε

 

Νομίζω ότι πρέπει να πράξεις κατά ΕΚΚΟ

Δηλ υπολογίζεις το κόστος όλης της οικοδομής 

(προσοχή 2 ΕΚΚΟ 1 για καταστ+1 κατοικιών)

 

και μετά επιμερίζεις στο πρώτο ΕΚΚΟ

βάση των τ.μ του τελειωμένου καταστήματος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έκανα..... Αλλά της ζητούν (ο υπάλληλος της ΔΟΥ) να κάνει και σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών,  πράγμα για το οποίο ακούω για πρώτη φορά στα 22 χρόνια που είμαι μηχανικός 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό στο ζητάνε

επειδή θέλει να περάσει τα έξοδα σε ατομική επιχείρηση

που στεγάζεται ή θα στεγαστεί σ' αυτό το (ιδιόκτητο)  κατάστημα ?

υ.γ 

ενώ το ακίνητο είναι εξ αδιαιρέτου 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

όχι τίποτα από αυτό Ιδιώτης είναι η κουνιάδα μου που θέλει να δηλώσει στο Ε9 ότι έχει κατασκευάσει και να δηλώσει τα ποσά που χάλασε για την κατασκευή αυτή και της ζητάνε σύσταση οριζόντιων  για αλλιώς δεν δέχονται κατασκευασμένο το ένα κατάστημα , αλλά θεωρούν ότι έχει κάνει όλο το ισόγειο , που το θεωρούν ένα κατάστημα Εδώ στην περιοχή μου δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα στις ΔΟΥ Αυτό συμβαίνει σε ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.