Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

Οδηγίες για την σύνταξη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Για πρώτη φορά προσπαθώ να συντάξω πίνακα αναλογισμού (οριζόντιας ιδιοκτησίας) σε μια διώροφη οικοδομή.

Έχω ως υπόδειγμα ένα πίνακα από άλλη οικοδομή, άλλου μηχανικού, όμως δεν μπορώ να καταλάβω πλήρως πως συμπληρώνει κάποιες από τις στήλες του πίνακα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες ή να με παραπέμψει σε κάποια νομοθεσία κ.τ.λ.;

Επίσης στα συμβόλαια το εμβαδό του οικοπέδου δηλώνεται αρχικά 468,32μ2 και στη συνέχεια, συμφώνα με νεώτερη καταμέτρηση όπως αναφέρει, 356,10μ2 ενώ στο τοπογραφικό που κατατέθηκε στην πολεοδομία και με το όποιο έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια το εμβαδό που δηλώνεται είναι 364,80μ2, ποιο εμβαδό θα λάβω υπόψη, τι πρέπει να ελέγξω;

Τέλος δεν έχουν εξαντληθεί όλα τα τετραγωνικά που μπορούν να οικοδομηθούν στο εν λόγο οικόπεδο (η οικοδομή βέβαια είναι του 1972) τι πρέπει να ελέγξω για να δηλώσω μελλοντικό-ούς ορόφο-ους;

Γενικά ποια είναι τα στοιχεία που πρέπει να ελέγξω και με ποια σειρά ώστε να συντάξω σωστά τον πίνακα αναλογισμού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αναζήτηση θα βρεις αρκετό υλικό για το θέμα της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Επίσης, στα downloads θα βρεις πίνακα-πρότυπο με σχετικές οδηγίες.

 

Το εμβαδόν του οικοπέδου είναι αυτό που αναγράφεται στο τοπογραφικό που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύσταση και την ΟΑ. Αν περισσεύει δομήσιμη επιφάνεια, θα αποτελέσει ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες, αν και το σχόλιό σου “αν περισσεύει δομήσιμη επιφάνεια, θα αποτελέσει ανεξάρτητη ιδιοκτησία” με μπέρδεψε λίγο, θα διαβάσω όμως πάλι όλα όσα έχω βρει σχετικά με το θέμα και αν έχω απορίες θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποχρεωτικά zavi με αναλογία όγκων και όχι με m2 ?

 

Αφού

α. Το βασικό πολεοδομικό μέγεθος είναι το m2

β. Στο 4 επιμερίζεις ΣΔ δλδ m2 στα μελλοντικά

 

και πρακτικά να το δει κανείς

όταν κάποιος αγοράζει ρωτά πόσα m2 είναι το ακίνητο και η τιμή πάλι ανά m2 είναι όχι ανά κυβικό.

 

κατά τα άλλα καλή η πρόταση σου να φτιαχτεί ένας οδηγός για την σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Διότι:

 

1.ο κάθε όροφος μπορεί να μην έχει ίδιο ύψος (βλ. κατάστημα κ βλ. διαμέρισμα)

2.το κλιμακοστάσιο έχει κ απόληξη,αυτή σε ποιόν θα πάει?Άσε την περίπτωση του διαδρόμου........

 

όσο για το δικαίωμα υψούν:για να γίνει σωστά η σύσταση,του βάζεις ένα θεωρητικό ύψος,υπολογίζεις τα χιλιοστά του κ στη συνέχεια σβήνεις το ύψος του κ πας αντίστροφα....

 

Γενικά πάντως δεν είμαι εγώ αυτός που εφηύρε αυτό τον πίνακα κ τους κανόνες του,κ εφόσον δεν υπάρχουν πουθενά γενικές οδηγίες σαν αυτές που έγραψα κ είμαι ο πρώτος που τις γράφει μαζεμένες,δεν θα επιχειρηματολογήσω επάνω σε αυτά.Όποιος θέλει τις εμπιστεύεται,όποιος όχι τότε όχι,όποιος θέλει επίσης μπορεί να συμπληρώσει.Όλες οι απορίες που δημιουργούνται από αυτές τις οδηγίες μπορούν να επεξηγηθούν βάσει ΓΟΚ και ΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές οι συγκεντρωμένες παρατηρήσεις σου συνάδελφε [email protected], δεν θα μπορούσες να τις είχες γράψει σε καλύτερο χρόνο :) Ευχαριστώ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

zavi σε ευχαριστώ πολύ :D στην αρχή είχα πελαγώσει, το άγχος δε να μάθω να συντάσσω σωστά τον πίνακα αναλογισμού έκανε τα πράγματα πιο δύσκολα:(

Τώρα είναι πολύ καλύτερα!!! Άρχισε να ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

K.Π.Στ. : είναι πίνακας κατανομής ποσοστών ή χιλιοστών οριζοντίων ιδιοκτησιών και όχι ... πίνακας αναλογισμού ο οποίος παραπέμπει σε άλλο πράγμα.

Όσο για την αναλογία όγκων .... θα συμφωνήσω με τον Avgoust ότι είναι /m2. Για την περίπτωση του καταστήματος γι αυτό ο συντελεστής είναι προσαυξημένος

Ευχαριστούμε zavi για τον συγκεντρωμένο κατάλογο!!.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι avgoust κ grtopo

 

Η οριζόντια ιδιοκτησία οριοθετεί ένα τμήμα ιδιοκτησίας με συγκεκριμένο ύψος.Από πάνω της κ από κάτω της υπάρχει άλλη ιδιοκτησία.Η διάκρισή τους είναι με βάση το ύψος!

 

Κατά συνέπεια,είναι λάθος η ερώτηση ''πόσο πάει το τετραγωνικό'',η σωστή είναι ''πόσο πάει το κυβικό''.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.