Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

όχι τίποτα από αυτό Ιδιώτης είναι η κουνιάδα μου που θέλει να δηλώσει στο Ε9 ότι έχει κατασκευάσει και να δηλώσει τα ποσά που χάλασε για την κατασκευή αυτή και της ζητάνε σύσταση οριζόντιων  για αλλιώς δεν δέχονται κατασκευασμένο το ένα κατάστημα , αλλά θεωρούν ότι έχει κάνει όλο το ισόγειο , που το θεωρούν ένα κατάστημα Εδώ στην περιοχή μου δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα στις ΔΟΥ Αυτό συμβαίνει σε ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης 

 

εχει αδεια για 3 καταστηματα

θα κανει συσταση ΟΙ,  οπως απαιτει και η αδεια.

αφου το ενα το τελειωσε  το γραφει  στο Ε9 σαν αποπερατωμενο...

Τα αλλα δυο τα γραφει σαν ημιτελη.

Και δεν ξερω  γιατι δεν εχει κανει ακομα συσταση...και πώς  τα  εγραψε   στο κτηματολογιο...  και τι παρατηρησεις της  εγραψαν...μαλλον προσκομισε την αδεια και κατοψεις...αλλά  αυτα δεν ειναι τιτλος....

 

Εξ αλλου, χωρις  συσταση, ολοκληρη η οικοδομη θεωρειται "μια" χωρις  αφαιρεση  των μικτων και με συντελεστη οροφου τον μεγαλυτερο...και εάν δεν εχεις συσταση δεν μπορεις να πεις εχω 50 τμ. τελειωμενα απο μια οικοδομη και τα αλλα ημιτελη..

Ημιτελεις   ή αποπερατωμενες εχουμε μονον διηρημενες ΟΙ...

 

 

οσο για την απαιτηση της ΔΟΥ,  ακομα και συσταση να ειχε κανει,   τα τιμολογια της  δεν θα ηταν "σοβαδες α΄καταστηματος"  ή  "τουβλα β' καταστηματος"...αλλα συνολικα..

 

κατι αλλο θα υπαρχει...αλλα να κανει την συσταση...μια ειναι η ιδιοκτητρια...αρα ουτε φορο εχει ουτε τπτ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ούτε αυτό Μόνο η κουνιάδα μου είναι ιδιοκτήτης μάλλον έπεσε σε περίεργο υπάλληλο Χωρίς να θέλει η κουνιάδα μου να κάνει διανομή να κάνει με το ζόρι  σύσταση σε συμβολαιογράφο , για να το δηλώσει στο Ε9 ?   Εγώ της είπα να το δώσει εγγράφως γιατί χρειάζεται να κάνει σύσταση οριζοντίου Από που προκύπτει αυτό 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

απο την κοινη λογικη..[και τις  διαταξεις   φορου εισοδηματος και  ΕΝΦΙΑ....]

διοτι

αφου εχει τρια καταστηματα και αποπερατωσε το ενα,

το αποπερατωμενο θα το γραφει στο Ε2  κενο

και στο Ε9 χωρις συντελεστη ημιτελους...

ενω τα αλλα θα ειναι "ημιτελη"

 

και θα χρειαστει τιτλο για να το εκμισθωσει, το πουλησει, να παρει ρευμα και τιτλος ειναι η συσταση ΟΙ

 

εν πασει περιπτωσει η συσταση ΟΙ, ειναι "νοικοκυρεμα" και τιτλος κυριοτητας...

 

[ειδες  πώς περαστηκε  στο  κτηματολογιο αυτη η οικοδομη..???]

 

υγ

για το θεμα της ΔΟΥ, ανεφερα οτι "κατι αλλο  θα υπάρχει" ...

αλλά   εδω τιθενται θεματα "ποθεν εσχες" ..αρα οσο πιο ξεκαθαρα ειναι τα πραγματα τοσο πιο  καλυτερα για  τον μελλοντικο  ελεγχο....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε εδώ κτηματολόγιο Στην πόλη μου είναι στην Κάρυστο δίπλα στο δικό μου Η κουνιάδα μου ζει στην Θεσσαλονίκη όπου ανήκει εκεί στην ΔΟΥ  Αν ήταν εδώ δεν θα είχα πρόβλημα αφού δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο σε ανάλογη περίπτωση Αν ήθελε να το πουλήσει ή να το νοικιάσει ή να πάρει ρεύμα ,  θα το καταλάβαινα να θέλει σύσταση οριζόντιων Αλλά μόνο  για να το δηλώσει στο Ε9 μου φάνηκε περίεργο ..... 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

κοιτώντας ο πινακάκι κατανομής (επισυνάπτω κι εδώ) θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

α)στο λεκτικό **"Υπολογιζόμενα με μελλοντική εξάντληση του σ.δ. από τα οποία έχουν κτιστεί τα 16.23", προφανώς πρόκειται για κάποιο αυθαίρετο τμήμα για το οποίο εφόσον έχει κτιστεί μετά το '83 θα πρέπει να έχει τακτοποιηθεί και να αναφέρεται και ο αριθμός δήλωσης, σωστά? 

β) σε ποιο ποσοστό εξόφλησης θα πρέπει να είναι η δήλωση για να μπορούμε να προχωρήσουμε στη σύσταση? ισχύει το 30%?

 

http://www.michanikos.gr/files/file/385-%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CF%87%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD/

Pinakas katanomis xiliostwn.xlsx

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Σε υπόλοιπο συντελεστή δόμησης που δεν γίνεται να υλοποιηθεί (έχει εξαντληθεί η κάλυψη και το ύψος της οικοδομής), θα δίνατε χιλιοστά ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ιδιοκτήτες θέλουν να κρατήσουν ένα τυπικό "δικαίωνα υψούν", γιατί όχι? 

Αυτό που δεν ξέρω, είναι τι φορολογικά (ΕΝΦΙΑ) θα τους βγουν. Ο συμβ/φος ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο κάθε συμβολαιογράφος ξέρει το δικό του...

Ο Α λέει να μην μπει τίποτα, ο Β να μπουν χιλιοστά σαν οποιαδήποτε άλλη Ο.Ι. και ο Γ λέει με χιλιοστά μεν, αλλά υποχρεωτικά εξ'αδιαιρέτου σε όλους.

Κατάντησαν και οι συμβολαιογράφοι "λογιστάκια"...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κ.Π.Στ.

 

Για πίνακα σύστασης υπάρχουν οι εξής βασικοί κανόνες:

 

1.Χιλιοστά παίρνουν μόνο οι ιδιοκτησίες που πληρούν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ κ τις 5 παρακάτω προϋποθέσεις

α)ξεχωριστή

β)διαιρετή

γ)διακεκριμένη

δ)ανεξάρτητη

ε)οριζόντια

 

.........ιδιοκτησία

 

2.Τα χιλιοστά της κάθε ιδιοκτησίας βγάινουν με αναλογία ΟΓΚΩΝ.

3.Ο όγκος των κοινόχρηστων χώρων επιμερίζεται στις ιδιοκτησίες

4.Ο εναπομένων Σ.Δ. επιμερίζεται σε αυτοτελή ιδιοκτησία/ες ως ''δικαίωμα υψούν α' ορόφου κλπ...''ΜΗΝ ξεχάσετε στο δικαίωμα υψούν!!!:ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ επιφάνειες κοινοχρήστων!!!!!!!!!(το ξεχνάνε σχεδόν όλοι κ δίνουν όλα τα τετραγωνικά στο μελλοντικό διαμέρισμα........)

5.Θέσεις στάθμευσης:χιλιοστά παίρνουν ΜΟΝΟ οι κλειστές/υπόγειες.Στην Pilotis ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝ παίρνουν χιλιοστά.Έλεος πια με τους παλαιότερους συναδέλφους που το κάνουν κατ' εξακολούθηση.Άλλο πράγμα η ''πράξη γκαράζ'' κ άλλο η νόμιμη θέση στάθμευσης!!!βλ.13

6.Βοηθητικοί χώροι:βλέπε 1.

7.Κοινόχρηστοι βοηθητικοί χώροι υπογείου:ΔΕΝ παίρνουν χιλιοστά, ωστόσο εμφανίζονται στον πίνακα με τα τετραγωνικά τους.

8.Μαιζονέτες:ΜΙΑ φορά το ύψος,όχι 2.Στις Εφορείες ΔΕΝ θα σας το περάσουν.

9.Αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι να προβούμε σε κατανομή δαπανών θέρμανσης.Είναι ειδική μελέτη Μηχανολόγου Μηχανικού,ΔΕΝ εμπίπτει στις υποχρεώσεις μας,είναι ΠΟΛΥ καλά αμοιβόμενη εργασία (δεν έχει να κάνει καθόλου με τις ''τιμές πιάτσας'' για ένα πίνακα αναλογιών) κ εν πάσει περιπτώσει πρέπει να φάνε κ αυτοί οι συνάδελφοι κατ' αποκλειστικότητα.

10.Επιμερισμός δαπανών ανελκυστήρα:βλ πρόγραμμα στα downloads

11.Πραγματική αξία ιδιοκτησιών:ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.Ενδεικτικοί συντελεστές:

Κατάστημα:1,20

Αποθήκη:1,00

Διαμέρισμα Ισογείου:1,00

Διαμέρισμα Α' ορόφου:1,06

Διαμέρισμα Β' ορόφου:1,11

κοκ.

ΠΑΙΖΕΙ ρόλο στην κατανομή των χιλιοστών!

12.Περίπτωση Τροποποίηση Σύστασης:newbies,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ!!!!!99,999999999% των περιπτώσεων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η μεταβολή των υπαρχόντων χιλιοστών!!!!!!!!!!!!!!Αν ο πίνακας δεν έγινε σωστά από τον πρώτο μηχανικό που έκανε τον επιμερισμό,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ κ δεν θα είστε εσείς αυτοί που θα τον διορθώσετε!!!

Α-Π-Α-Γ-Ο-Ρ-Ε-Υ-Ε-Τ-Α-Ι σύμφωνα με τον κανονισμό πολυκατοικιας,βλέπε ''Αστικός Κώδικας'' για ισχύ κανονισμού πολ/κιας..........

13.Περίπτωση αυθαιρέτων Η/Χ-διαφόρων άλλων χώρων-κτισμάτων:ΔΕΝ παίρνουν χιλιοστά.ΜΟΝΟ οι νομίμως ιστάμενοι χώροι.Παράκαμψη παγίδας από συμβ/φους:αποτυπώνετε κανονικά τους χώρους ΜΕ τς αυθαιρεσίες,φτιάχνετε τον πίνακα ΜΟΝΟ με τους νομίμως ιστάμενους χώρους.Τέλος κ αυτό το παραμύθι.

14.Αφήστε χώρο στο κάτω μέρος της Α4-Α3 σελίδας για να μπορέσουν οι συμβ/φοι να γράψουν πού επισυνάπτεται........

15.Ψήφοι ΔΕΝ μεταβάλλονται σε τροποποίηση σύστασης.Αν δεν δόθηκαν από την αρχή,δεν θα δοθούν ποτέ.Βλ 12.

16.Περίπτωση αυθαιρέτου προ '83:η Σύσταση γίνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Έλεος πια με τις ερωτήσεις για σύσταση,Mods πάρτε αυτές τις οδηγίες κ κάντε τις υπόμνημα.Δεν αντέχω άλλο να βλέπω τέτοιες ερωτήσεις κ η καρδούλα μου σπαράζει όταν ρωτάει ένας νέος συνάδελφος,γενικές οδηγίες δεν υπάρχουν κ διαδίδονται μόνο από στόμα σε στόμα.Το διάταγμα του '29 δεν μπορεί να ανταπεξέλθει............

 

Αυτά κ τέλος με τη σύσταση,όποιος θέλει συμπληρώνει με δικές του παρατηρήσεις-εμπειρίες κ το αναρτάμε κάπου που να το βλέπουν όλοι.

 

Συνάδελφε, αναφέρεις ότι:

"Για περίπτωση αυθαιρέτου προ '83: η Σύσταση γίνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρίς κανένα πρόβλημα"

 

Υπάρχει διαφορά για τα κτίρια προ του '83 με τα μετά του '83 αναφορικά με τη σύνταξη του πίνακα χιλιοστών; Αν ναι, ποια είναι η διαφορά; Δεν απαιτείται νομιμοποίηση των αυθαιρεσιών ή κάτι άλλο;

 

Ρωτώ γιατί μου έχει ζητηθεί τροποποίηση πίνακα χιλιοστών κτιρίου προ του '83 και θέλω να επιβεβαιώσω τι να λάβω υπόψη μου πέραν των υπολοίπων, εξαιρετικά βοηθητικών οδηγιών, που αναφέρεις.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ο συναδελφος zavi οταν ειχε γραψει το μήνυμα αυτο δεν υπηρχε ο νομος 4178 . οτιδηποτε αυθαιρετο τωρα θελει υπαγωγη στο νομο. ομοιως και τα προ του 1983. μονο τα προ του 1955 ειναι νομιμως υφισταμενα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.