Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ε.Κ.Κ.Ο. - Ρευματοδότηση


box

Recommended Posts

ΑΠΥ για το ΕΚΚΟ δεν νομίζω να χρειάζεσαι πουθενά. Χρειάζεσαι τιμολόγια προμήθειας υλικών και ΤΠΥ από τους εργολάβους - υπεργολάβους, τουλάχιστον στα ποσά του αρχικού πινακα ΕΚΚΟ. Για τα ελάχιστα ένσημα ανά εργασία θα ανημερωθείς από τον Πινακα 1 που κατατέθηκε στο ΙΚΑ κατά το ανοιγμα καρτέλλας ΑΜΟΕ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τα κεφαλαια γραμματα.

δεν διατυπωσα καλα την ερωτηση μου.

εχω απυ απο τον ελαιοχρωματιστη , τον σοβατζη ,τον χτιστη , μπετατζη και τις εσκαφες.

χρειαζεται να εχω και απο αλλους η καλυπτομαι με αυτους στην εφορια για το ρευμα .

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρειάζεσαι σίγουρα και από ηλεκτρολόγο και υδραυλικό.

 

Ωστόσο, δεν έχω καταλάβει τη λογική του 20% επί του ΕΚΚΟ, όσον αφορά στο ΙΚΑ. Αναφέρεται κάπου αυτό το ποσοστό ως στάνταρ? Πώς μπορώ να το τεκμηριώσω?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να δώσεις και τα τιμολόγια απο τους τεχνίτες και το 20% των ενσήμων για την ίδια εργασία.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τα κεφαλαια γραμματα.

δεν διατυπωσα καλα την ερωτηση μου.

εχω απυ απο τον ελαιοχρωματιστη , τον σοβατζη ,τον χτιστη , μπετατζη και τις εσκαφες.

χρειαζεται να εχω και απο αλλους η καλυπτομαι με αυτους στην εφορια για το ρευμα .

ευχαριστω πολυ.

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις απυ απ' αυτούς που αναφέρεις; Και σε ποιον βάζεις ένσημα; Σε κανέναν; Μήπως δεν έχεις απυ, αλλά απλές άτυπες αποδείξεις που ισχύουν μόνο μεταξύ σας για να κανονίζετε το λογαριασμό σας;

Για το αν χρειάζεσαι και άλλες αποδείξεις, πρέπει να δεις τον πίνακα ΕΚΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Επαναφέρω την ερώτηση που έκανα στο #9 μήπως κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει. Στην αλλαγή χρήσης χρειάζεται ΕΚΚΟ;Στο χώρο που γίνεται η αλλαγή δεν είχε δοθεί ρεύμα στο παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκρότημα διώροφων κατοικιών ποιο έντυπο χρησιμοποίουμε για τον υπολογισμό Ε.Κ.Κ.Ο.Το έντυπο β για μονοκατοικίες ή το έντυπο α για κατοικέις πλην μονοκατοικιών

?Υπόψιν ότι θα πουληθούν σαν κάθετες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρόκειται περί συηκροτήματος και όχι περί μονοκατοικίας .

Αλλωστε αφού θα πουληθούν θα υπόκεινται σε φπα και όχι σε εκκο γιά το ρεύμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στο ΕΚΚΟ πρεπει να υπαρχουν αποδειξεις που να συμβαδιζουν με τα ημερομισθια των εργατων που υπαρχουν στις καταστασεις του ΙΚΑ... ??? Για παραδειγμα αν σε ενα τεχνιτη εχουμε βαλει στο ικα 30 ενσημα, πρεπει στο ΕΚΚΟ να υπαρχει αποδειξη με συγκεκριμενο ποσο για αυτα τα 30 ενσημα ή απλα να υπαρχει μια αποδειξη με καποιο ποσο απο τον συγκεκριμενο τεχνιτη

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη κατσει να ελεγξει η εφορια τις αποδειξεις αν συμβαδιζουν με τα ενσημα....δεν μου εχει τυχει ποτε...

 

Μαλιστα απ οτι ξερω δεν ελεγχουν καν τις αποδειξεις, αλλα το συγκεντρωτικο πινακα αυτων που τους ετοιμαζεις εσυ...

 

Αλλη ερωτηση : Μου ειπαν προσφατα οτι για να παρεις κανονικο ρευμα σε μια οικοδομη, η ΔΕΗ προαπαιτει την πληρη εγκατασταση του ανελκυστηρα. Το εχει ακουσει και κανενας αλλος αυτο γιατι εγω ομολογω πως οχι.

 

Μηπως παιζει ρολο και το εαν ο ανελκυστηρας ειναι υποχρεωτικος πολεοδομικα ή οχι ? (>9μ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.