Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκίαση φωτοβολταϊκών πάνελ


landrew

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος Μηχανολόγος Μηχανικός και ασχολούμαι και με τα φωτοβολταϊκά. Έμπαινα κατά καιρούς στο φόρουμ και έπαιρνα πληροφορίες παρακολουθώντας συζητήσεις, αλλά αποφάσισα να γίνω μέλος γιατί μπορώ να προσφέρω πληροφορίες αλλά και να πάρω δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστά χωρίς να με παρεξηγήσετε.Προσπάθησα να κατεβάσω το αρχείο excel του Νικολάκη αλλά μου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν έχω δικαίωμα και κάτι τέτοια.Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε τεχνική περιγραφή αναφέρεται σε pitch πχ. 9,00m (με μήκος πάνελ 1,76m) εννοεί το πλάτος του κενού μεταξύ δύο διαδοχικών σειρών;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όταν κάθε πάνελ έχει μεγάλη διάσταση 1,77m με κλίση πχ. 25ο και κάποια υπερύψωση 0,5m πως μπορεί να προκύπτει pitch 9m? Πολύ δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Pitch λογικά εννοεί το βήμα των σειρών. Δηλαδή η απόσταση ενός σημείου μιας σειράς από το αντίστοιχο σημείο της επόμενης σειράς. Για να το πω αλλιώς, φαντάσου ότι στο autocad κάνεις copy τη μια σειρά για να προκύψει η επόμενη. Η απόσταση που θα δώσεις είναι το pitch.

Link to comment
Share on other sites

Pitch λογικά εννοεί το βήμα των σειρών. Δηλαδή η απόσταση ενός σημείου μιας σειράς από το αντίστοιχο σημείο της επόμενης σειράς. Για να το πω αλλιώς, φαντάσου ότι στο autocad κάνεις copy τη μια σειρά για να προκύψει η επόμενη. Η απόσταση που θα δώσεις είναι το pitch.

 

Η ηλεκτρολογική μελέτη λέει 16 παράλληλα strings με 19 πλαίσια το καθένα, και 7 παράλληλα strings με 20 πλαίσια το καθένα. Σε κάθε παράλληλο string τα πλαίσια συνδέονται σε σειρά. Το πλαίσιο έχει μήκος 77cm. Και είναι με pitch 9,00μ.

 

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος ηλεκτρολόγος/μηχανολόγος να με διαφωτίσει σχετικά με τις διαστάσεις των διατάξεων που θα πρέπει να τοποθετηθούν στο διάγραμμα κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται από εδώ: http://www.solarserver.com/solarmagazin/anlage_0209_e.html

Ο όρος pitch αναφέρεται στην κλίση. Υποθέτω ότι το 9 m αναφέρεται στην δεύτερη συστοιχία και εννοεί ότι έχει τέτοια κλίση ώστε (Hmax-Hmin)=9m. Και αυτό γιατί από

sin-1[9/[7*(1.76+απόσταση μεταξύ σειρών συστοιχίας)]] προκύπτει κάποια αποδεκτή γωνία κλίσης.

Κάνω μια εικασία...: )

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ότι θέλουμε λέμε;

Εφόσον η ηλεκτρολογική μελέτη λέει 9,00μ δεν μπορεί να εννοεί γωνία. ;)

Εγώ πιστεύω ότι είναι το διάκενο μεταξύ των strings όταν τα βλέπουμε από ψηλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.