Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκίαση φωτοβολταϊκών πάνελ


landrew

Recommended Posts

τους 2 S.E πως ακριβώς θα τους συνδέσεις στο δίκτυο?

Μονοφασικοί δεν είναι?

ή θα πάρεις 1 SE10k ή 3 μονοφασικούς.

88τμ σε δώμα 10αρι είναι πολύ chalenging, πως θα το κάνεις? εννιαία βάση, στυλ μεταλική πέργκολα?

Το να τα απλώσει οριζόντια θα έχει θέμα και καθαριότητας, στις 6 μοίρες είσαι πολύ οριακός για self cleanning.

Επίσης υπάρχει πολύ καλή λύση για δώμα με φοβερό efficiency ούτε τρυπάς ούτε τίποτα δεν την λέω όμως αυτή την λύση την κρατάω για εμένα:D (a small hinτ τούμπος :D)

Link to comment
Share on other sites

Τα έστησα χωροταξικά στο pvsyst αλλά ίσως να είναι και καλύτερα να κόψω 2 για να βάλω και powerboxes στην τιμη.Όμως απο ότι κατάλαβα λές ότι δεν επιτρέπεται 2 μονοφασικοί?

Ναι αλλά έτσι αναγκάζεται ο πελάτης να πληρώσει παραπάνω.Όσον αφορά βάση ναι μία ενιαία στυλ πέργκολα αλλά μπορεί να χρησιμοποιήσω και SCHLETTER . Θα δώ. Όσον αφορά κλίση τι εννοείς 6 μοίρες? Αφού το pvsyst μου δίνει τελοιότητα στις 30?

Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα σε τριφασικό 10K και μου βγαίνει στα ίδια λεφτά στο θέμα με τις σκιάσεις είμαι εντάξει με την απόδοση και τα KW που μου βγάζει?

12.88 MW το χρόνο και απόδοση 82% αξίζει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μου φαινεται λιγο περιεργο να μην μπορουμε να συγκλίνουμε στα συμπερασματα μας οσο αφορα την απόσταση μεταξύ των συστοιχιών πάνελ. Στο βιβλιο του Περδιου (σελ.101) συμφωνα κ με το σχημα 59, για γεωγρ.πλατος 40μοιρες μας βγαινει περιπου 2,8*ύψος των πάνελ (για ιδιο επιπεδο) το οποιο συμφωνα με τα λεγομενα των περισσοτερων ειναι αρκετα μεγαλο (το 2,25 που προτεινει η tsilena μου φαινεται πιο κοντα στην πραγματικοτητα). Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε επιστημονικα να βρουμε εναν κανονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στη δικια μου εγκατασταση εχω τοποθετησει και κατω απο 2Χυψος και δεν σκιαζονται.Θα το μετρησω να σας πω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

@LeftLane

Το διάγραμμα που αναφέρεις είναι το ίδιο με αυτό της σελ. 39 του σεμιναρίου

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PROSEXI_SEMINARIA/FWTOVOLTAIKA_MARCH_11/DAY2.pdf ;

 

Φυσικά και υπάρχει επιστημονική μέθοδος υπολογισμού των σκιάσεων άρα και των απαραίτητων αποστάσεων για τα Φ/Β συστήματα.

Όλα τα σοβαρά σχεδιαστικά προγράμματα όπως MicroStation, ΑutoCAD, IntelliCAD κλπ έχουν και την δυνατότητα υπολογισμού σκίασης των 3D μοντέλων για οποιαδήποτε ημέρα, για οποιαδήποτε ώρα και για οποιοδήποτε γεωγραφικό πλάτος.

Απλή ηλιακή γεωμετρία είναι.

 

Παρακαλώ μιά ερώτηση:

Υπάρχει διαφορά αν το πανέλο τοποθετηθεί όχι όρθιο αλλά οριζόντιο όσον αφορά τις σκιάσεις?

Δηλαδή αν ούτως ή άλλως έχουμε σκιάσεις διότι μπορεί να μην φτάνει ο χώρος μήπως είναι καλύτερος κάποιος από τους δύο τρόπους? Κι αν υπάρχει κάποιος τότε πως επηρεάζονται οι inverter?

Έχω ένα δώμα γύρω 88 τμ και λέω να το γεμίσω με 42 Sanyo kai 2 Solar Edge 5.

Όταν τα βάζω οριζόντια ελλατώννονται αισθητά οι σκιάσεις αλλά και η απόδοση του συστήματος φτάνει στο 81%. Είναι εντάξει ή να αρχίσω να κόβω μηχανήματα?

 

Αν τα έβαζες όλα σε μία σειρά το ένα δίπλα στο άλλο (είτε οριζοντίως είτε καθέτως) δεν θα υπήρχε καμία σκίαση στα Φ/Β πλαίσια.

 

 

Το άλλαξα σε τριφασικό 10K και μου βγαίνει στα ίδια λεφτά στο θέμα με τις σκιάσεις είμαι εντάξει με την απόδοση και τα KW που μου βγάζει?

12.88 MWh το χρόνο και απόδοση 82% αξίζει τον κόπο?

 

Βεβαίως και αξίζει τον κόπο. Το PV potential estimation utility έδωσε 12.054 MWh με βέλτιστη κλίση 27° για τις συντεταγμένες της Πάτρας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στη δικια μου εγκατασταση εχω τοποθετησει και κατω απο 2Χυψος και δεν σκιαζονται.Θα το μετρησω να σας πω ακριβως.

 

Λογικά εννοείς ότι δεν σκιάζονται αυτή την εποχή. Τον χειμώνα θα σκιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Η επιστημονική λύση έχει να κάνει με τη γωνία του ήλιου στις 21 Δεκεμβρίου.

Το θέμα είναι ότι όταν σχεδιάσουμε για τις 12 το μεσημέρι τότε η απόσταση μεταξύ των σειρών υπολογίζεται εύκολα. Όσο όμως πάμε πιο πρωί ή πιο απόγευμα θα πρέπει να υπολογίσουμε με άλλες γωνίες και εκεί έγκειται η εκτίμηση του Μηχανικού.

 

Αν δεν καταλάβατε τι θέλω να πω, απλά κάντε το εξής:

Βάλτε ένα ξύλο στο έδαφος και σχεδιάστε τη σκιά του στις 9 το πρωί, 12 το μεσημέρι και ι σε άλλες επιλεγμένες ώρες. Θα δείτε ότι η σκιά του το απόγευμα είναι μεγαλύτερη από αυτή του μεσημεριού.

Link to comment
Share on other sites

Και γι'αυτό οι περισότεροι προτίνουν να λαμβάνονται υπόψιν +/- 2 ώρες από το ηλιακό μεσημερι της 21ης Δεκεμβρίου. Ο Δεκέμβριος ειναι ο λιγότερο παραγωγικός μηνας ( ανταγωνίζονται με τον Ιανουάριο γι'αυτην την πρωτιά από το τέλος :P ). Έτσι άν 1 KW παράγει στις ιδανικές συνθήκες 1500 KWh ετησίως , τον Δεκέμβριο θα παράγει γύρω στις 75. Αν δεν κρατήσουμε ιδανικές αποστάσεις από μπροστινό εμπόδιο και "ρίξουμε την απόδοση του Δεκεμβρίου στο μισό, τότε το κακό ειναι μικρό.Γιατί για το παράδειγμα μας θα εχουμε μόλις 2,5% απώλειες. Δηλαδή για ένα 10άρι σε ταράσα μόλις 370 kwh έτησίως ή κάπου 200 ευρώ με τη σημερινή τιμη (0,55).

Αν όμως γίνουμε πολυ "ψείρες" και για να αποφύγουμε σκιάσεις επιλέξουμε να μην τοποθετήσουμε μια ολόκληρη σειρά πανελ τότε ας δούμε τις συνέπειες.

Θεωρουμε οτι η σειρά που δεν θα επιλέξουμε αποτελειται από 10 πάνελ των 235 KW. Αυτό μεταφράζεται σε 2,35 KW X 1500 KWh/Kw X (1-απώλειες σκιάσεων) = 2,35Χ1500Χ0,975 = 3.400 Kwh περίπου ή σε 1870 ευρώ ετησίως.

Νομίζω οτι και ο πλέον επιφυλακτικός αντιλαμβάνεται οτι αυτά τα επιπλέον 1870 ευρώ ετησίως δεν πρέπει να χαθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κρισιμα ειναι τα προβληματα που δημιουργουνται απο την σκιαση των panels μιας συστοιχιας; Μιλω για την περιπτωση τοποθετησης σε ταρατσα με στηθαιο.

 

Δεν πρέπει να σκιάζονται τα Panel από τις 10 το πρωί μέχρι αργά το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος.

 

Το μικρότερο πρόβλημα είναι η μείωση της παραγωγής του Φ/Β. Όταν σκιάζονται κάποια πάνελ τότε όλα τα πάνελ που είναι σε σειρά δεν παράγουν ρεύμα, εκτός βέβαια αν υπάρχουν οι απαραίτητες παρακάμψεις οπότε χάνεις την παραγωγή μόνο από λίγα πάνελ.

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι οι κυψέλες που σκιάζονται μπορεί να καούν καθώς υπερθερμαίνονται αν τα γειτονικά πάνελ ηλιάζονται κανονικά. Αν καούν κυψέλες, αλλάζεις μετά όλο το πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.