Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκίαση φωτοβολταϊκών πάνελ


landrew

Recommended Posts

συγγνώμη που επιμένω αλλά χρειάζομαι μια γνώμη εδώ!

ρωτάω για τη διπλωματική μου :)

 

πειράζει αν υπάρχουν σκιάσεις της τάξης ας πούμε του 10-20% τις ώρες 8.00-9.00 ή/και 16.30-17.30 ; Ή πρέπει να τις αποφύγω και αυτές εντελώς πάσει θυσία, αφήνοντας ένα 40% των πλαισίων εκτός ;

 

Θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω ερώτημα; Αναφέρεται στις σκιάσεις της 21ης Δεκεμβρίου,περα απο το κρίσιμο διάστημα 12 μμ +-2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει "πειράζει" ?

Εσύ ορίζεις τι θέλεις!

 

Προφανώς εννοεί πέρα απο την μειωμένη απόδοση απο την μερική σκίαση κάποιες ώρες τον χρόνο,εάν μπορεί να προκύψει κάποια καταστροφή σε κάποια κυψέλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά.

Έχω βρεί αυτά τα στοιχεία σε διπλωματική όπου αναφέρεται πως για την Αθήνα με γεωγραφικό πλάτος 38 και β=30 μοίρες , από κάποιον "πίνακα" δίνεται r=2.6.

Υπάρχει κάποιος σχετικός πίνακας ή τέλος πάντων κάποιος τύπος που ανάλογα με το γεωγραφικό πλάτος και την κλίση των πανέλων δίνει το r?

Ευχαριστώ

post-28709-131887269045_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή είναι η ερώτησή μου..Που ακριβώς υπάρχει αυτός ο τύπος?

Εκτός από το πλάτος περιέχει και την κλίση των πανέλων?Γιατί το r δεν είναι το ίδιο κλίση 30 μοίρες και κλίση 15 μοίρες για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Παρακαλώ μιά ερώτηση:

Υπάρχει διαφορά αν το πανέλο τοποθετηθεί όχι όρθιο αλλά οριζόντιο όσον αφορά τις σκιάσεις?

Δηλαδή αν ούτως ή άλλως έχουμε σκιάσεις διότι μπορεί να μην φτάνει ο χώρος μήπως είναι καλύτερος κάποιος από τους δύο τρόπους? Κι αν υπάρχει κάποιος τότε πως επηρεάζονται οι inverter?

Έχω ένα δώμα γύρω 88 τμ και λέω να το γεμίσω με 42 Sanyo kai 2 Solar Edge 5.

Όταν τα βάζω οριζόντια ελλατώννονται αισθητά οι σκιάσεις αλλά και η απόδοση του συστήματος φτάνει στο 81%. Είναι εντάξει ή να αρχίσω να κόβω μηχανήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.