Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας σε περισσότερες


Recommended Posts

Ρώτησα στην πολεοδομία και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω νομιμοποίηση του αυθαίρετου διαχωρισμού με το Άρθρο 22, προκύπτει όμως το πρόβλημα της έξτρα θέσης στάθμευσης, για την οποία δεν υπάρχει χώροσ πουθενά, και μου πρότειναν σα μόνη λύση την κατασκευή μηχανικού parking, μηχανισμού δλδ που τοποθετείται στη θέση υπαρκτής θέσης στάθμευσης και δημιουργεί μια δέυτερη υπερυψωμένη. Έχει κατασκευάσει κανείς κάτι σχετικό? Υπάρχει δλδ κάποια άποψη πάνω στην πρόταση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 years later...

Δύο ερωτήσεις για την έκδοση άδειας δόμησης διαχωρισμού διαμερίσματος :

 

1. Η πολεοδομία ζητά συναίνεση συνδιοκτητών και εάν ναι, ζητά συναίνεση από το 100% των συνιδιοκτητών ή από το 51% αυτών?

2. Εάν ο κανονισμός της πολυκατοικίας δεν αναφέρει ρητά ότι επιτρέπεται ο διαχωρισμός (παρά μόνο η συνένωση διαμερισμάτων) και εάν στον κανονισμό δεν υπάρχει πρόβλεψη για μονομερή τροποποίηση της σύστασης, έχουμε κάποιο πρόβλημα στην έκδοση της άδειας ακόμα και αν ληφθεί συναίνεση από το 100% των συνιδιοκτητών ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καθε  διηρημενη ΟΙ εχει δικαιωμα να "διαχωριστει"  ή να ¨"συνενωθει"

χωρις την συμμετοχη  των υπολοιπων  [οπως και εσυ δεν ανακατευεσαι στους "υπολοιπους"

γραφεται σε ολα τα συβολαια αυτο.

[στο αρχικο συμβολαιο κτησης  γινεται  σχετικη  αναφορα στα  αρθρα 1002 και 1117 του ΑΚ]

 

[υπαρχουν σπανιες περιπτωσεις  "ευγενων οικοδομων"

που εχουν μεγαλα διαμερισματα και απαγορευαν με τον κανονισμο να γινει διαχωρισμος...

...μην τυχον χαλασει το  "πρεστιζ"...

σημερα τρεχουν και δεν φτάνουν]

 

εν πασει περιπτωσει  αν η ΥΔΟΜ σου ζητησει και κανονισμο....  θα παρααειναι "τυπικοι"

αρα

1. δεν απαιτειται

2. επιτρεπεται αν δεν απαγορευεται ρητα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

Το θέμα μου είναι ότι πρέπει να ανοιχτεί και μια νέα θύρα εισόδου καθαιρώντας τμήμα του κλιμακοστασίου γιαυτό μου μπήκαν ιδέες (λόγω κοινοχρήστων κτλ).

 

Συναίνεση ωστόσο μπορώ να λάβω αλλά θα με καθυστερήσει όσο να έχει μέχρι να βρω το 100% των υπολοίπων (ήδη έχω από τα 800 χιλιοστά την ανάλογη ΥΔ)

Τις καλημέρες μου!

Link to comment
Share on other sites

ειπες για διαχωρισμο

 

Ομως...για "αλλες εργασιες" προφανως εχει "διαδικασια"

 

το 51% θα το ηθελες αν "ειχε" γινει η αυθαιρεσια

 

εσυ θες σημερα ΕΕΜΚ  με εργασιες και στα  κοινοχρηστα...

 

αυτο ειναι διαφορετικο....

 

αρα

 

πρεπει να εχεις πληρεξουσιο για να επεμβεις στα κοινοχρηστα...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Σε ένα κτίριο με οικοδομική άδεια του 1974 (Ισόγειο, πρώτος όροφος) θέλω στο ισόγειο να κάνω διαχωρισμό του ενός διαμερίσματος σε δύο μικρότερα ενώ ταυτόχρονα μια βεράντα (σαν ημιυπαίθρος χώρος είναι) η οποία έχει μετρήσει στη δόμηση να την συμπεριλάβω και αυτή στο ένα από τα δύο διαμερίσματα που θα δημιουργηθούν. Δηλαδή να ρίξω τον εξωτερικό τοίχο και να τον πάω πιο έξω ώστε να εκμεταλλευτώ και αυτό τον χώρο. Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 Έχω τα εξής ερωτήματα:

α. Χρειάζεται άδεια δόμησης ή καλύπτομαι και με μικρής κλίμακας

β. Αν χρειάζεται άδεια δόμησης θα πάει κατά ΝΟΚ ή κατά ΓΟΚ

γ. Ο όροφος από πάνω θα πρέπει να αποτυπώνεται αν βγει νέα άδεια δόμησης, θα χρειαστούν μελέτες και για αυτόν παρότι δεν τον αγγίζω καθόλου?

δ.Θα απαιτηθεί ΚΕΝΑΚ για το ισόγειο που θα γίνουν οι εργασίες διαχωρισμού? Άλλες μελέτες τις οποίες δεν έχω σκεφτεί?

 

(Επισυνάπτω την κάτοψη του ισογείου. Η βεράντα είναι κάτω αριστερά)

ΚΑΤΟΨΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.