Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνονται οι αποζημιώσεις;


Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους πότε πληρώνονται οι αποζημιώσεις που προκύπτουν από την πράξη αναλογισμού. Συγκεκριμένα έχω δύο οικόπεδα που αποκτούν πρόσωπο σε δρόμο ενώ μέχρι τώρα εξυπηρετούντο απο ιδιωτικό δρόμο το ένα και απο πεζόδρομο το άλλο. Αν υποθέσουμε ότι δεν έχω να πληρώσω τις αποζημιώσεις τι γίνεταϊ;

Link to comment
Share on other sites

ιδιώτη του οποίου το οικόπεδο γίνεται δρόμος

 

επαναλαμβάνω το ερώτημα πιο συγκεκριμένο. Γίνεται η πράξη αναλογισμού και αποκτώ πρόσωπο σε δρόμο και πρέπει να πληρώσω ιδιώτη του οποίου το οικόπεδο έγινε δρόμος. Υποθέτω ότι για να οικοδομήσω πρέπει να τον πληρώσω. Αν δεν οικοδομήσω μπορώ να καθυστερήσω τη πληρωμή;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εις τον αιώνα τον άπαντα, μέχρι να χρειαστείς τη χαρτούρα.Επειδή ακριβώς μπορείς,γι' αυτόν ακριβώς το λόγο τα σχέδια πόλης προ 83 δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμα σε περιοχές όπως π.χ. η Μεταμόρφωση.Εδώ που τα λέμε,ακόμα κ τα μετά 83 δεν πολυδιαφέρουν,ο Δήμος να πάρει τις εισφορές του για να ανοίξουν οι δρόμοι κ όλοι οι άλλοι να πάνε να κουρεύονται εις τον αιώνα τον άπαντα κ αυτοί.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ενα οικονομικό ερώτημα τώρα. Συνηθίζεται να πληρώνει κάποιος την αποζημίωση κι ας μη σκοπεύει να οικοδομήσει ακόμα για να αποφύγει την αύξηση αποζημίωσης λόγω αύξησης τιμών οικοπέδων αντικειμενικών κλπ..;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε θανος

απο την στιγμή που έχει κυρωθεί η πράξη το σωστό είναι ο κάθε ιδιοκτήτης να τακτοποιεί τις υποχρεώσεις του και να τακτοποιείται για τα δικαιώματά του

κάποιια στιγμή θα γίνει έτσι κι αλλιώς

αυξήσεις και πρόστιμα είναι αναμενόμενα

αν επίσης κάποιος έχει την δυνατότητα (οικονομική) καλό είναι να εκμεταλλευθεί την έκπτωση που γίνεται για εφ'απαξ καταβολή

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σε ερωτημα που έκανα στη Πολεοδομία μου είπε ότι πρέπει να πληρωθούν οι οφειλές μέσα σε σε 18 μήνες, αλλά δεν ήταν και τόσο σίγουρος. Θέλω να ξέρω σίγουρα, που αναφέρονται αυτά σε ποιο νόμο κλπ. Υπάρχει δυνατότητα έκπτωσης για εφάπαξ πληρωμή; πόση είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχω έναν υποψήφιο αγοραστή, που του είπε η συμβολαιογράφος ότι μπορεί να αγοράσει την τελική ιδιοκτησία όπως προκύπτει από την πράξη αναλογισμού , αλλά οι οφειλές που υπάρχουν θα συνεχίσουν να βαρύνουν τους προκατόχους δηλ.από τους νυν πωλητές.

αν γίνει αυτό, θα μπορεί να οικοδομήσει ακόμα και εάν δεν εξωφληθούν οι οφειλές από τους προηγούμενους (δηλ.τους πωλητές)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.