Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κανένα βιβλίο να διαβάσει ο ιδιώτης- επίδοξος ιδιοκτήτης οικοδομής?

Πρώτα πρέπει να καταλάβει ότι στην περίπτωση αυτεπιστασίας:

Ουσιαστικά,έχεις ορισμένο από το Νόμο έναν ιδιώτη Μηχανικό για να βεβαιώσει ότι θα τηρήσεις τις μελέτες,γιατί ΕΣΥ είσαι ο κατασκευαστής,όσο κ ν σου φαίνεται περίεργο

Γενικά πρέπει να καταλάβει ότι:

Επίβλεψη = τεχνική συμβουλή

 

 

acnt, από τη μια μου ''θυμώνεις'' που ορίζω λανθασμένα τις υποχρεώσεις του επιβλέποντα των στατικών

Τις υποχρεώσεις του γενικού επιβλέποντα τις γνωρίζεις; Η δική του υποχρέωση ποια είναι; Να ξύνεται;

 

 

Στο ξαναείπα: αυτά που λες είναι άσχετα με την επίβλεψη.

ss_sk, όσα αναφέρεις είναι πολύ καλά για κατασκευαστή (και από όσα διαβάζω πρέπει να'σαι και καλός). Άλλο όμως ο επιβλέποντας.
Link to comment
Share on other sites

harristheo όταν μιλούσα για κλειστές προσφορές αναφέρομαι στα ένσημα.Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ κάλυψη για κλειστή προσφορά στα ένσημα,μόνο καθημερινές παρουσίες.

 

Εγώ σου γράφω κ σου υπογράφω ως εργολάβος:για τα μπετά θα μου βάλεις όσα ένσημα λέει η άδεια (κατά κόρον...) κ στην πραγματικότητα λόγω των δυσκολιών του έργου έρχομαι κ σου λέω ότι έκανα τα διπλάσια μεροκάματα από τη συμφωνία κ πρέπει να μου τα κολλήσεις......Τότε εσύ τί κάνεις?Δε μου τα κολλάς?Ή μου τα παρακρατείς από την αμοιβή μου?Αν δεν μου τα κολλήσεις,τρώς καταγγελία στο ΙΚΑ.Αν μου τα παρακρατήσεις,τότε προσβάλλω το συμφωνητικό....Είδες που ΔΕΝ μπορούν να υπάρξουν κλειστές συμφωνίες όσον αφορά το ΙΚΑ?

 

συμφωνώ

κατάλαβα λάθος

μόνο παρουσιολόγιο με υπογραφή η λύση

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

harristheo

 

κ όσον αφορά το ''ηλίθιους'',δεν πήγαινε σε σένα φίλε!Αναφερόμουν στη νοοτροπία των γερο-μηχανικών που εκτίνασσαν το εργο στα ύψη,έχοντας κάνει συμφωνία το 10%........

 

Μα,αυτό είναι κουταμάρα!

 

Εγώ λέω:αν σου βγάλω το έργο έως 300.000 (π.χ.) ,θέλω 10%.

 

Αν στο βγάλω με 250.000-299.999 θέλω 12%.

 

Αν τέλος στο βγάλω κάτω από 250.000 θέλω 15%.

 

Ώστε 1.να υπάρχει κίνητρο για μένα να κυνηγήσω τα υλικά και 2.να μην με υποψιάζεται ΠΟΤΕ ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

hΤότε εσύ τί κάνεις?Δε μου τα κολλάς?Ή μου τα παρακρατείς από την αμοιβή μου?Αν δεν μου τα κολλήσεις,τρώς καταγγελία στο ΙΚΑ.Αν μου τα παρακρατήσεις,τότε προσβάλλω το συμφωνητικό....Είδες που ΔΕΝ μπορούν να υπάρξουν κλειστές συμφωνίες όσον αφορά τ

Μπορείς να γράψεις στο συμφωνιτικό ότι ο έχει συμπεριλάβει στην προσφορά του το κόστος των ασφαλιστικών εισφορών των εργαζομένων του για τα ημερομίσθια που θα απαιτηθούν μετά τα ελάχιστα προβλεπόμενα από το ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

μπορείς σίγουρα να το γράψεις.

παρόλα αυτά όταν αρχίζουν οι καταγγελίες στο ΙΚΑ ξεκινάει το πανηγύρι και αρχίζουν να καταγγέλλουν όχι 1 μέρα παραπάνω από αυτές που θεωρητικά δούλεψαν αλλά μέχρι και όσες μπορούν να χωρέσουν σε ένα μήνα...

 

χάρης

 

 

υ.γ. παρουσιολόγιο είναι η μόνη λύση.(και αν δεν κάνω λάθος ειμαστε υποχρεωμένοι να το τηρούμε βάση νόμου από το ΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δημιουργηθεί η νέα θεματική κατηγορία: "Δράσεις-Προτάσεις προς φορείς", όπου υπάρχει

το θέμα "Πρόταση προς ΤΕΕ περί αυτεπιστασίας".

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ φίλε, συνήθως αποφεύγω να συμβουλεύω αλλά κατάλαβαίνω ως ένα βαθμό τα νεύρα, την απογοήτευση και την φόρτισή σου και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ.Έχοντας δουλέψει ως μηχανικός κατασκευής σε πολύ μεγάλα δημόσια έργα, όποτε υπήρχε διαφωνία ανάλογης φύσεως με εκάστοτε υπεργολάβους η τακτικηή μου (παρόλο που αρχικά μπορεί να γαβγιζα) ήταν πάντα ο συμβιβασμός, παρόλο που πίσω μου είχα στρατιά δικηγόρων, στα χέρια μου άριστα συμφωνητικά αλλά και άλλες "φουσκωτές" ειδικότητες.Ο λογος??ΕΝΑΣ Διοτι ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ.Και κατα 85% είναι και στην δική σου περίπτωση.Ο φίλος zavi σου είπε και τι μπορεί να προτείνεις.Εναλλακτικά ρώτα και το μηχανικό σου για μια συμβιβαστική λύση.ΟΜΩΣ...Σε αυτήν την περίπτωση του συμβιβασμού υπάρχει το εξής θέμα.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΜΑΚΑΚΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΕ "ΦΑΕΙ".Αν λοιπόν με το χαρακτήρα που έχεις θα αισθάνεσαι έτσι, εχεις χρήμα, έχεις χρονο, εχεις άντερα και κυρίως ΕΧΕΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΨΟΓΟΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΩΣ ΤΩΡΑ (ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΘΙΚΑ) ΣΚΙΣΤΟΝ,ειδάλλως συμβιβάσου και να χαιρεσαι την σπιταρόνα σου που λέει και zavi...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.